Ocenzurowano Herberta na stronach MSZ

Tygodnik Lisickiego poinformował, że na stronie Poland.gov.pl, która jest „oficjalną stroną promocyjną Rzeczpopolitej Polskiej” , należąca do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w zakładce „literatura” ocenzurowano wiersz Zbigniewa Herberta „Przesłanie Pana Cogito”. Ze środka utworu został usunięty bardzo istotny dla całego przesłania fragment.

Cenzurze został poddany następujący fragment wiersza:
„niech nie opuszcza ciebie twoja siostra Pogarda
dla szpiclów katów tchórzy – oni wygrają
pójdą na twój pogrzeb i z ulgą rzucą grudę
a kornik napisze twój uładzony życiorys

i nie przebaczaj zaiste nie w twojej mocy
przebaczać w imieniu tych których zdradzono o świcie”

 

Poprosiliśmy o komentarz do tego przykrego zdarzenia panią Halinę Herbert-Żebrowską, siostrę poety: – Nie wycina się fragmentów z całego wiersza, ponieważ okalecza się w ten sposób poezję. Mój brat by się na to nie zgodził. Ten jego wiersz wzywał przecież ludzi do tego, aby zachować się godnie. Wycięty fragment o zdradzaniu o świcie przypomina mi zdarzenie ewangeliczne sprzed dwóch tysięcy lat, nawiązujące do modlitwy w Ogrójcu – powiedziała portalowi Fronda.pl siostra poety.

Dziś ze strony www.poland.gov.pl zdjęto „Przesłanie Pana Cogito” z wyciętym fragmentem, w zamian zacytowano początek wiersza oraz umieszczono archiwalną recytację wiersza samego Zbigniewa Herberta, zapożyczoną z kanału You Tube.

[—-] – taki był symbol ingerencji cenzorskich w stanie wojennym. Mam w domu ocenzurowane tomiki wierszy Wiktora Woroszylskiego czy Tomasza Jastruna z lat 80. Czyżby MSZ wracało do totalitarnego kneblowania, do metod gen. Jaruzelskiego? Czy Zbigniew Herbert staje się dziś niewygodny? A może to znak, aby wrócić do jego twórczości?

 

Jarosław Wróblewski

http://www.fronda.pl/a/siostra-zbigniewa-herberta-dla-frondapl-o-cenzurze-przeslania-pana-cogito-okalecza-sie-poezje-w-ten-sposob-moj-brat-by-sie-na-to-nie-zgodzil,26051.html

O autorze: circ

Iza Rostworowska