„Cyfrowy rubel powinien być używany do kontroli”

„Nie tylko państwo będzie mogło skorzystać z nowych możliwości, ale i sami obywatele. Kiedy rodzice dają dziecku pieniądze na wydatki szkolne, chcą, żeby kupiło sobie lunch, a nie paczkę papierosów czy coś gorszego. Albo żeby wydało wszystko na gry wideo, albo oddało oszustom. W przyszłości będą mogli ustanowić takie ograniczenia”.

−∗−

Tłumaczenie: AlterCabrio – ekspedyt.org

−∗−

 

Cyfrowy rubel powinien być używany do kontroli: ożywcza szczerość rosyjskiego parlamentarzysty

Możliwość ograniczenia sposobu wydawania cyfrowych rubli stwarza rządowi „nowe możliwości” – powiedział deputowany Dumy Państwowej Anatolij Aksakow

Ograniczenia dotyczące wydawania cyfrowych rubli będą wprowadzane stopniowo po wejściu CBDC Banku Rosji do masowego obiegu, powiedział Anatolij Aksakow, szef Komitetu ds. Rynków Finansowych Dumy Państwowej, w wywiadzie dla Rossijskiej Gaziety.

Parlamentarzysta ujawnił, że rosyjski rząd omawia już „możliwe scenariusze wykorzystania” cyfrowego rubla, który można zaprogramować tak, aby ograniczał lub zakazywał pewnych rodzajów zakupów.

Jako przykład Aksakow zaproponował wykorzystanie cyfrowego rubla do emisji kapitału macierzyńskiego i zasiłków na dzieci, aby tych środków „nie można było wydawać na alkohol i papierosy”.

Takie ograniczenia byłyby „uzasadnione i konieczne”, ponieważ „środki wsparcia społecznego stałyby się wyraźnie skuteczniejsze” – wyjaśnił Aksakow.

Parlamentarzysta kontynuował:

Dotyczy to płatności socjalnych i innych form wydatków rządowych. Moim zdaniem korzyści w tym przypadku przeważają nad argumentami, że niesłuszne jest jednoczesne wydawanie zarówno wolnych, jak i niewolnych [non-free] rubli cyfrowych. Kontrola jest potrzebna. Nie ma innej drogi”.

Jak powiedział deputowany Dumy, obywatele Rosji będą mogli również korzystać z programowalności rubla cyfrowego.

„Nie tylko państwo będzie mogło skorzystać z nowych możliwości, ale i sami obywatele. Kiedy rodzice dają dziecku pieniądze na wydatki szkolne, chcą, żeby kupiło sobie lunch, a nie paczkę papierosów czy coś gorszego. Albo żeby wydało wszystko na gry wideo, albo oddało oszustom. W przyszłości będą mogli ustanowić takie ograniczenia”.

Aksakow przewidział, że „wyważone decyzje” dotyczące środków kontroli będą „stopniowo” wdrażane, gdy tylko cyfrowy rubel wejdzie do masowego obiegu.

Jednak Bank Rosji wielokrotnie zaprzeczał, że takie „wyważone decyzje” są w ogóle brane pod uwagę, uparcie twierdząc, że „wybór, jakiej formy rubla [gotówkowej, bezgotówkowej czy cyfrowej] użyć, pozostanie w gestii obywateli” i „będzie można wydawać swoje cyfrowe ruble według własnego uznania”.

Bank Rosji również odrzucił jako „mit” twierdzenie, że wypłaty socjalne będą realizowane wyłącznie w rublach cyfrowych.

Bank Rosji obala „mit” na temat cyfrowego rubla. źródło: cbr.ru

 

Wypowiedzi Aksakowa podważają również twierdzenie, że ruble cyfrowe można swobodnie wymieniać na ruble gotówkowe lub bezgotówkowe.

Rosjan uspokaja się, że będą mogli przelewać cyfrowe ruble z cyfrowego portfela na konto bankowe, a następnie wypłacić te środki w gotówce. Ale w jaki sposób cyfrowe ruble zaprogramowane tak, aby zabraniały pewnych zakupów, mogą zostać zamienione na gotówkę? A jeśli „znaczone” lub „niewolne” cyfrowe ruble można po prostu przelać na konto bankowe i wypłacić w bankomacie, to jaki sens mają próby kontrolowania sposobu w jaki są one wydawane?

Podsumowując:

  • Czy rubel cyfrowy będzie obowiązkowy, aby otrzymywać określone formy wypłat socjalnych? Według Aksakowa, tak.
  • Czy zostaną nałożone ograniczenia na sposób wykorzystania tych funduszy? Według Aksakowa, tak („stopniowo” i w sposób „wyważony”).
  • Czy cyfrowe ruble będą w pełni wymienialne na gotówkę lub ruble bezgotówkowe? Tylko te „darmowe”, najwyraźniej.

Być może dlatego gazeta Wiedomosti napisała w grudniu 2021r.:

Konsultant ds. technologii blockchain i badacz kryptowalut Denis Smirnov krytycznie ocenia ideę Banku Centralnego: „Dla ludzi wprowadzenie cyfrowego rubla jest realizacją najstraszniejszych scenariuszy opisanych w dystopiach przez pisarzy science fiction”. Według eksperta, wraz z pojawieniem się cyfrowego rubla, w dziedzinie finansów osobistych zapanuje absolutna przejrzystość, co oznacza, że ​​prawo człowieka do prywatności zostanie zaatakowane.

W lipcu 2024r. prezydent Rosji Władimir Putin zaapelował o „pełne wdrożenie” rubla cyfrowego, który w 2023r. stanie się trzecią prawną walutą w Rosji.

Pierwotnie CBDC Banku Rosji miało zostać wprowadzone do obrotu latem tego roku, ale przewiduje się, że wejdzie do obiegu na początku 2026 roku.

_______________

The digital ruble should be used for control: Refreshing honesty from senior Russian lawmaker, Riley Waggaman, Mar 13, 2025

 

−∗−

O autorze: AlterCabrio

If you don’t know what freedom is, better figure it out now!