WEF „Summer Davos” w Chinach

Przemawiając na inauguracyjnej sesji plenarnej wraz z prezydentem Polski Andrzejem Dudą, premierem Wietnamu Phamem Minh Chinhem i premierem Chińskiej Republiki Ludowej Li Qiangiem, Schwab powtórzył fragmenty swojego przemówienia z zeszłorocznego spotkania, chwaląc Chiny za ich politykę gospodarczą gratulując jednocześnie wszystkim uczestnikom wydarzenia reprezentowania „najwybitniejszych talentów ze świata biznesu, rządu, środowiska akademickiego i społeczeństwa obywatelskiego”.

−∗−

Oprac.: AlterCabrio – ekspedyt.org

−∗−

 

Klaus Schwab inauguruje WEF „Summer Davos” w Chinach: „Musimy wspierać współpracę między sektorami, krajami i kulturami”

Założyciel Światowego Forum Ekonomicznego (WEF), Klaus Schwab, rozpoczął doroczne spotkanie nowych mistrzów [New Champions], znane również jako „Letnie Davos”, w Dalian w Chinach, stwierdzając, że wzrost gospodarczy i spokojniejsza przyszłość będą wynikać z przyjęcia innowacji i wspierania współpracy.

Przemawiając na inauguracyjnej sesji plenarnej wraz z prezydentem Polski Andrzejem Dudą, premierem Wietnamu Phamem Minh Chinhem i premierem Chińskiej Republiki Ludowej Li Qiangiem, Schwab powtórzył fragmenty swojego przemówienia z zeszłorocznego spotkania, chwaląc Chiny za ich politykę gospodarczą gratulując jednocześnie wszystkim uczestnikom wydarzenia reprezentowania „najwybitniejszych talentów ze świata biznesu, rządu, środowiska akademickiego i społeczeństwa obywatelskiego”.

W swoim bardzo krótkim oświadczeniu wstępnym niewybrany globalista założyciel WEF powiedział, że uczestnicy muszą „wspierać współpracę”, aby napędzać wzrost gospodarczy i stworzyć bardziej bezpieczną przyszłość.

Aby napędzać przyszły wzrost gospodarczy, musimy wdrożyć innowacje i wspierać współpracę między sektorami, regionami, krajami i kulturami, aby stworzyć bardziej pokojową, włączającą, zrównoważoną i bezpieczną przyszłość” – powiedział Schwab.

W tym krytycznym momencie aktywne uczestnictwo wszystkich interesariuszy jest niezbędne, aby zapewnić ścieżkę zrównoważonego rozwoju” – dodał.

 

Schwab wspomniał także, że technologie wywodzące się z tzw. czwartej rewolucji przemysłowej uczynią świat lepszym miejscem.

Jesteśmy świadkami szybkiego postępu technologicznego stwarzającego wiele możliwości, i wraz ze sztuczną inteligencją, szybko zmieniającego naszą produkcję i nasze życie” – powiedział, dodając: „Punkty zwrotne czwartej rewolucji przemysłowej zapewniają nowe możliwości dla globalnego dobrobytu i wzrostu”.

 

Doroczne spotkanie nowych mistrzów WEF [Annual Meeting of the New Champions] odbywa się w dniach 25–27 czerwca pod hasłem „Next Frontiers for Growth” [Następne granice wzrostu].

Pod koniec sesji plenarnej i po tym, jak prezydent i premierzy pochwalili osiągnięcia i ambicje swoich krajów, Schwab powrócił do tematu czwartej rewolucji przemysłowej, nawiązując do tegorocznego motywu przewodniego i stwierdzając, że istnieją „ograniczenia wzrostu”.

„Tematem bieżącego spotkania są „Następne granice wzrostu”, ale tak naprawdę to, co widzieliśmy w prezentacjach, to właśnie są obecnie granice wzrostu, pod warunkiem, że mądrze wykorzystamy technologie czwartej rewolucji przemysłowej”

Klaus Schwab, Doroczne spotkanie nowych mistrzów WEF, 2024

 

„Granice wzrostu” to ukłon w stronę wydanej w 1972 roku książki Klubu Rzymskiego pod tym samym tytułem, a Schwab twierdzi, że te ograniczenia można pokonać mądrze wykorzystując technologie czwartej rewolucji przemysłowej, dbając o przyrodę, dostrzegając zieloną gospodarkę jako „wielką szansę dla ludzkości” poprzez wykorzystanie możliwości uczestników i nawiązanie współpracy między rządami i przedsiębiorstwami.

WEF stara się być „wiodącą światową instytucją współpracy publiczno-prywatnej”, która jest połączeniem korporacji i państwa, czyli korporacjonizmu.

 

„Premier Li objął swój urząd w marcu tego roku w Ogólnochińskim Zgromadzeniu Przedstawicieli Ludowych w krytycznym momencie, kiedy Chiny przyjęły nowe środki kontroli covid-19 i zaczęły pobudzać rozwój gospodarczy, dynamikę społeczną i współpracę międzynarodową”

Klaus Schwab, Doroczne spotkanie nowych mistrzów WEF, 2023

Na otwarciu zeszłorocznego dorocznego spotkania nowych mistrzów Schwab pochwalił premiera Li za „otwarcie chińskiego rynku kapitałowego, przyciągnięcie zagranicznych inwestycji i innowacji oraz utworzenie nowych obszarów miejskich w celu rozwiązania problemu niedoboru gruntów”.

Podziękował także Chinom za „ponad 40 lat przyjaznego i szerokiego partnerstwa” z WEF.

 

Podczas innej sesji w zeszłym roku profesor Uniwersytetu Cornell, Eswar Prasad, powiedział, że „jesteśmy u progu zasadniczo zanikania waluty fizycznej” i że programowalne waluty cyfrowe banku centralnego (CBDC) mogą przenieść nas albo w lepsze albo znacznie mroczniejsze miejsce, w którym rządy mogłyby programować CBDC z datami ważności i ograniczeniami niepożądanych zakupów.

„Mógłby powstać potencjalnie […] mroczniejszy świat, w którym rząd decyduje, że jednostki pieniądza banku centralnego można wykorzystać na zakup pewnych rzeczy, ale innych rzeczy już nie. Tych, które uzna za mniej pożądane, jak np. amunicja, narkotyki, pornografia czy coś w tym rodzaju”

Eswar Prasad, Doroczne spotkanie nowych mistrzów WEF, 2023

 

W zeszłym miesiącu WEF ogłosiło, że Schwab przestanie pełnić funkcję przewodniczącego wykonawczego Forum i zostanie przewodniczącym rady nadzorczej, w skład której wchodzą najpotężniejsi ludzie na świecie.

Od przyszłego roku obowiązki wykonawcze w Forum będzie sprawował prezes i zarząd.

Obecnym prezydentem WEF jest były norweski poseł Børge Brende. Jest także prezesem zarządu.

Jeśli Brende utrzyma stanowisko prezesa, może stać się nową twarzą i głosem organizacji, która niemal przez dekadę „przechodząc od platformy konferencyjnej stała się wiodącą światową instytucją współpracy publiczno-prywatnej”.

Jednak decyzje wykonawcze nie będą należeć do pojedynczej osoby, ale obejmą także zarząd.

________________

Klaus Schwab kicks-off WEF ‘Summer Davos’ in China: ‘We must foster collaboration across sectors, nations & cultures’, Tim Hinchliffe, June 24, 2024

−∗−

Więcej: Davos

 

O autorze: AlterCabrio

If you don’t know what freedom is, better figure it out now!