Nowy „przewodnik” czyli jak rozpoznać „teorie spiskowe”

«Od początku mówią: „Hej, wszyscy musimy jeść owady, żeby uratować świat”, a potem twierdzą, że każdy, kto im to wypomina, jest teoretykiem spiskowym.»

«Czy aby na pewno NIE jest to „sprawowanie kontroli”? Jak można przekształcić politykę rolną, podróże, podatki i zatrudnienie każdego narodu na Ziemi bez „sprawowania kontroli”?»

−∗−

Tłumaczenie: AlterCabrio – ekspedyt.org

−∗−

 

Nowy „przewodnik” uczy brytyjskich parlamentarzystów rozpoznawania „teorii spiskowych”

Rząd brytyjski wydał nowy przewodnik dla wszystkich zasiadających parlamentarzystów, aby pomóc im wykrywać „teorie spiskowe”.

Przewodnicząca parlamentu Penny Mordaunt, która zamówiła przewodnik, ostrzegła, że:

„Rozprzestrzenianie się teorii spiskowych w Wielkiej Brytanii jest głęboko niepokojące. Są to celowe kampanie mające na celu szerzenie dezinformacji i strachu […] Jeśli nie zostaną one zakwestionowane, ryzykujemy, że społeczeństwo zostanie oszukane, a jego dobro może zostać potencjalnie zniszczone. Kampanie te stanowią także zagrożenie dla zdrowia naszej demokracji. Istotne jest, abyśmy zapewnili społeczeństwu i jego przedstawicielom narzędzia potrzebne do zwalczania tego zjawiska”.

I stwierdziła, że celem nowego przewodnika była:

„ochrona społeczeństwa przed szkodliwymi skutkami dezinformacji i zabezpieczenie integralności naszego procesu demokratycznego,”

Co brzmi po prostu uroczo, prawda?

Aha, i na wypadek, gdyby ktoś z was nadal trzymał się iluzji polityki partyjnej, przewodnik ma pełne wsparcie międzypartyjne, a vice szefowa Izby [Shadow Leader of the House] nazwała go „lekturą obowiązkową”.

Współautorami raportu są „eksperci” reprezentujący kilka organizacji pozarządowych oraz weryfikatorzy faktów, w tym:

FullFact – finansowany m.in. przez Google, Facebook i Open Society Foundation.

The Institute for Strategic Dialogue [ISD] – finansowany m.in. przez Fundację Billa i Melindy Gatesów, Google, Facebooka, kilkanaście rządów narodowych i ONZ.

Global Network on Extremism and Technology – akademickie ramię badawcze Globalnego Internetowego Forum Przeciwdziałania Terroryzmowi, zespół doradców „zaprojektowany, aby zapobiegać wykorzystywaniu platform cyfrowych przez terrorystów i brutalnych ekstremistów” (…) i który jest finansowany (między innymi) przez Facebook, Amazon, Youtube i Microsoft.

Krótko mówiąc, jest to raczej kumoterska pula środków tej samej garstki gigantów technologicznych i miliarderów płacących „ekspertom”, aby mówili im to, co chcą usłyszeć.

Ale możliwe, że nie powinniśmy oceniać, dopóki nie przeczytamy samego „przewodnika”, co jest trudne, ponieważ nie wydaje się być publicznie dostępny (poważnie, szukałem wszędzie, jeśli wiesz coś o kopii online, zamieść ją w dziale komentarze, a my dodamy do niego link tutaj).

Na szczęście nasi starzy przyjaciele z Guardiana zapewnili nam mały przedsmak. Oto trzy rzeczy, przed którymi ostrzegają.

Wielki Reset, który gazeta opisuje jako…

„…niejasny zestaw propozycji Światowego Forum Ekonomicznego mających zachęcić rządy do przyjęcia bardziej sprawiedliwej polityki, koncepcja ta została przechwycona przez zwolenników teorii spiskowych, twierdzących, że jest to próba przejęcia kontroli przez małą grupę.”

…co jest cudowne, ponieważ zasadniczo polega na przyznaniu, że to prawda, a następnie udawaniu, że tak nie jest.

Wielki Reset jest rzeczywiście inicjatywą WEF. Został uruchomiony w czerwcu 2020r. przy wsparciu światowych liderów i tuzów biznesu, a jego celem jest totalna i całkowita przebudowa sposobu funkcjonowania naszego społeczeństwa, w tym tego, jak podróżujemy, co jemy i gdzie mieszkamy.

Możesz o tym przeczytać tutaj, gdzie zostało to opisane własnymi słowami Klausa Schwaba lub zobaczyć ich przydatny diagram:

Czy aby na pewno NIE jest to „sprawowanie kontroli”? Jak można przekształcić politykę rolną, podróże, podatki i zatrudnienie każdego narodu na Ziemi bez „sprawowania kontroli”?

Jedzenie owadów to najwyraźniej kolejna „teoria spiskowa”. Z ostrzeżeniem Guardiana, że:

„[teorie spiskowe] zawierały twierdzenia – podsycane próbami ograniczenia spożycia mięsa – że WEF chce nakłonić ludzi do jedzenia owadów.”

Jedynym problemem jest to, że WEF naprawdę chce, żeby ludzie jedli owady:

I to jak!

I wiecie co? Guardian też chce, żeby ludzie jedli owady. Podobnie BBC. I Time. Lista jest nieskończona.

To – używając nadużywanego słowa – manipulacja [gaslighting] najwyższego stopnia.

Od początku mówią: „Hej, wszyscy musimy jeść owady, żeby uratować świat”, a potem twierdzą, że każdy, kto im to wypomina, jest teoretykiem spiskowym.

Aby zrozumieć, jak szalone jest to zjawisko, trzeba sobie wyobrazić, że dzieje się to na poziomie interpersonalnym.

Wyobraź sobie, że sprzedawca podwójnych szyb puka do twoich drzwi, nosząc logo firmy zajmującej się podwójnymi szybami, trzymając katalog sprzedaży podwójnych szyb i mówi: „Myślę, że powinieneś kupić podwójne szyby”.

Na co odpowiadasz: „Nie, dziękuję, nie potrzebuję podwójnych szyb”.

W tym momencie mężczyzna krzyczy: „Podwójne szyby? Kto mówił coś o podwójnych szybach!? Ty obłąkańcu!”, następnie pędzi ścieżką, wsiada do swojej furgonetki z podwójnymi szybami i odjeżdża.

To jest właśnie takie szaleństwo.

Lockdowny klimatyczne to trzecia „teoria spiskowa”, przed którą ostrzega nas Guardian, twierdząc:

ISD zidentyfikowało „lockdown klimatyczny” jako hasło spiskowe mówiące, że kryzys klimatyczny zostanie wykorzystany jako pretekst do pozbawienia obywateli wolności.

Ale lockdowny klimatyczne też nie są teorią spiskową – po raz pierwszy postulowano je w raporcie z października 2020r. opublikowanym przez Project Syndicate i Światową Radę ds. Zrównoważonego Rozwoju. Proponowany lockdown obejmował zakaz pojazdów prywatnych, spożycia czerwonego mięsa i „ekstremalne środki oszczędzające energię”.

Od tego czasu jesteśmy zasypywani recenzowanymi badaniami, w których twierdzi się, że izolacja jest dobra dla środowiska.

Sam The Guardian w marcu 2021r. opublikował artykuł:

„Globalny lockdown konieczny co dwa lata, aby osiągnąć cele z Paryża w zakresie emisji CO2 – badanie”

To była tak niepopularna historia, że ​​podstępnie zmienili nagłówek.

Jest całkiem jasne, że „lockdowny klimatyczne” dalekie są od teorii spiskowej, że zostały zaplanowane, a następnie porzucone (lub opóźnione) z powodu gniewu opinii publicznej wywołanego już pierwszym lockdownem.

*

Wygląda więc na to, że co najmniej trzy z tych „teorii spiskowych”, przed którymi „przestrzega się” parlamentarzystów, są w rzeczywistości… prawdziwe. Przynajmniej częściowo.

No, cóż.

Mimo to, pocieszająca jest świadomość, że anonimowi eksperci z organizacji pozarządowych finansowanych przez miliarderów piszą „przewodniki”, ucząc naszych wybranych urzędników o niebezpieczeństwach wynikających z błędnego myślenia.

Cóż za wspaniały sposób na „ochronę integralności naszego procesu demokratycznego”.

_____________

New “Guide” Teaches UK MPs to Spot “Conspiracy Theories”, Kit Knightly, May 8, 2024

−∗−

O autorze: AlterCabrio

If you don’t know what freedom is, better figure it out now!