Czy trawi cię strach?

Wasi przodkowie żyli w świecie, o którym niewiele wiedzieli. My natomiast powinniśmy prowadzić życie stosunkowo wolne od strachu.

Jednak wszystkie dowody sugerują, że strach odgrywa obecnie większą rolę w naszym życiu niż kiedykolwiek w życiu naszych przodków. Dlaczego?

−∗−

Tłumaczenie: AlterCabrio – ekspedyt.org

−∗−

 

Czy trawi cię strach?

Wasi przodkowie żyli w świecie, o którym niewiele wiedzieli. Powinien ich zżerać strach. Strach przed nieznanym. Strach przed byciem zjedzonym żywcem. Strach przed głodem. Strach przed śmiercią i chorobą.

My natomiast powinniśmy prowadzić życie stosunkowo wolne od strachu.

Jednak wszystkie dowody sugerują, że strach odgrywa obecnie większą rolę w naszym życiu niż kiedykolwiek w życiu naszych przodków.

Dlaczego?

Ponieważ nasze społeczeństwo potrzebuje, abyśmy się bali.

Strach jest potężną siłą napędową, która pcha nas do przodu. Strach zachęca nas do wydawania pieniędzy, akceptowania postępu i traktowania otaczających nas osób z pogardą i brakiem szacunku. Strach sprawia, że ​​jesteśmy słabi, ale pomaga utrzymać silne społeczeństwo. Strach nas dzieli i paraliżuje, ale daje siłę naszym strukturom społecznym. Dziś ani na chwilę nie wolno nam zapomnieć o naszych lękach.

To nie przypadek, że przemysł, agencje reklamowe, politycy, eksperci i komentatorzy telewizyjni przyczyniają się do naszej codziennej porcji strachu. Nie ma nic dziwnego ani niewytłumaczalnego w fakcie, że prawie nigdy nie widuje się ani nie słyszy eksperta udzielającego pocieszenia.

Strach jest jedną z najpotężniejszych sił wykorzystywanych do kontrolowania nas i manipulowania naszymi emocjami. To właśnie strach często skłania nas do zmiany nawyków – na korzyść jakiejś części naszego społeczeństwa. To strach usprawiedliwia postęp.

Weźmy na przykład zdrowie.

Jesteśmy mobilizowani do martwienia się o zdrowie na milion indywidualnych sposobów. Posłuchaj ekspertów kłócących się o to, co jest dla ciebie złe, a wkrótce poczujesz ukłucia strachu gryzące twojego coraz bardziej udręczonego ducha.

W większości przypadków naszymi lękami manipulują ludzie – reprezentujący struktury społeczne – którzy chcą, abyśmy zmienili nasze nawyki wydawania pieniędzy. Wmawia się nam, że powinniśmy jeść mniej tłuszczów nasyconych, a więcej produktów zawierających tłuszcze nienasycone – od ludzi, którzy chcą nam sprzedać tłuszcze nienasycone. Jeśli nie zastosujemy się do ich zaleceń, to – ostrzegają nas – zachorujemy i umrzemy. Zachęcani jesteśmy do regularnych badań lekarskich przeprowadzanych przez lekarzy, którzy chcą pobierać od nas opłaty za usługi, które chętnie wyświadczą. Jeśli nie zrobimy tak, jak sugerują, będziemy mogli winić tylko siebie, jeśli umrzemy wcześniej. Do nieufności wobec lekarzy zachęcają osoby, które chcą nam sprzedać leki ziołowe. Do stosowania zamienników cukru zachęcają nas firmy produkujące słodziki. Do unikania słodzików namawiają nas osoby sprzedające cukier. Ludzie sprzedający produkty bogate w otręby mówią nam, że musimy jeść więcej otrębów. Firmy sprzedające sprzęt do ćwiczeń każą nam ćwiczyć. Ludzie, którzy chcą, żebyśmy podróżowali samochodem, mówią nam, że jazda na rowerze jest niebezpieczna. Ludzie, którzy mają żywotny interes w takich sprawach, mówią nam, abyśmy pokładali wiarę w akupunkturze, osteopatii, refleksologii, aromaterapii lub psychoterapii. Osoby sprzedające witaminy, minerały lub tabletki z proteinami zalecają regularne przyjmowanie witamin, minerałów lub tabletek z proteinami. Rada ds. Marketingu Fasoli Wielokwiatowej każe nam jeść więcej fasoli wielokwiatowej, a Rada ds. Marketingu Marchewki – więcej marchewek.

Czy można się dziwić, że cierpimy ze strachu? Czy można się dziwić, że hipochondria jest powszechna? Czy można się dziwić, że cierpimy na toksyczny stres?

Strach jest wszędzie i jest stale wykorzystywany przez ludzi, którzy chcą naszego wsparcia. Politycy budzą w nas strach przed przemocą uliczną, aby zachęcić nas do umożliwienia im (i strukturom społecznym, dla których pracują) posiadania większej władzy. Ostrzega się nas o rosnącej fali rasizmu w naszym społeczeństwie i wyjaśnia, że ​​jeśli zagłosujemy w „zły” sposób, my również będziemy uważani za rasistów i odpowiednio traktowani. Szefowie policji zalecają wzmocnienie policji i większą liczbę policjantów. Szefowie więzień prowadzą kampanię na rzecz większych więzień i ich większej liczby. Każdy, kto opowiada się za czymś, ostrzega nas przed strasznymi konsekwencjami, jeśli zlekceważymy ich ostrzeżenia.

Politycy sprawiają, że boimy się naszych wrogów za granicą (nawet jeśli nasi wrogowie za granicą nie stanowią dla nas realnego zagrożenia), ponieważ budząc w nas strach, dają sobie większą władzę.

A redaktorzy gazet uwielbiają straszyć nas ciągłą dietą pełną nowych lęków, ponieważ wiedzą, że strach sprzedaje gazety. (Chcemy wiedzieć więcej o rzeczach, którymi powinniśmy się martwić.)

Strach jest obecnie potężną bronią, ponieważ dostępność telewizji, radia i Internetu oznacza, że ​​możemy straszyć szybciej i skuteczniej niż kiedykolwiek wcześniej.

Każdy przedstawiciel każdej struktury społecznej posługuje się strachem, aby nami manipulować. Strach pomaga naszemu społeczeństwu przetrwać i zwiększyć swoją siłę.

Powyższe informacje zaczerpnięto z książki „Toksyczny stres” Vernona Colemana. „Toxic Stress” jest dostępny w miękkiej oprawie i w formie e-booka.

________________

Are You Consumed by Fear?, Rhoda Wilson, October 20, 2023

−∗−

Powiązane tematycznie:

Dla przestraszonych nic nie jest oczywiste
„Eksperci”, którzy pracowali nad tobą przez 3 lata, nie byli ekspertami w dziedzinie leków, epidemiologii, biologii, immunologii, ani żadnej innej istotnej dziedziny. Byli ekspertami od manipulacji, nakierowywania, propagandy. […]

________________

Stałość zagrożeń czyli w drodze do całkowitego uzależnienia
Wszystkie te rzeczy oraz nieskończona ilość innych zagrożeń, w tym groźba wojny nuklearnej, załamania finansowego, niedoborów żywności, ekstremalnej inflacji prowadzącej do ekstremalnych cen, nowych sytuacji kryzysowych związanych z „pandemią”, ograniczeń […]

________________

Więcej informacji tutaj.

−∗−

O autorze: AlterCabrio

If you don’t know what freedom is, better figure it out now!