Casus belli operacji Hamasu – “Burza Al-Aksa”

 

Źródło: https://sonar21.com/were-u-s-weapons-sent-to-ukraine-used-in-the-hamas-attack-on-israel/

Duża część komentarzy na temat ataków Hamasu ignoruje nazwę przypisaną przez Hamas tej operacji – burza Al-Aksa. Meczet Al-Aksa w Jerozolimie jest świętym miejscem czczonym w islamie. Zachód nie zwrócił uwagi na to, co wydarzyło się w meczecie w czwartek 5 października :
W czwartek rano pod ochroną sił izraelskich ponad 800 izraelskich osadników szturmowało kompleks meczetu Al-Aksa w okupowanej Jerozolimie Wschodniej .
Rabini, szefowie stowarzyszeń osadniczych i wykładowcy uniwersyteccy skrajnie prawicowych znaleźli się wśród 832 osób, które wdarły się na teren miejsca kultu religijnego, jak poinformowało źródło w Departamencie Darów Islamskich w Jerozolimie arabskiemu siostrzanemu portalowi The New Arab Al-Araby Al – Jadeed . . . .
Przypada to podczas żydowskiego święta religijnego Sukkot, które rozpoczyna się 29 września i kończy w piątek. Podczas święta tysiące izraelskich ekstremistów szturmowało kompleks Al-Aksa, a w poniedziałek prawie 1500 osób weszło na miejsce.
Izraelscy ekstremiści w dalszym ciągu organizowali prowokacyjne marsze zarówno na Starym Mieście w Jerozolimie, jak i poza jego murami, atakując Palestyńczyków i ich własność.
Bili i opluwali także dziennikarzy na rynku w pobliżu Al-Aksa, gdzie sklepy były zamykane szósty dzień z rzędu.
Na Starym Mieście znajduje się Al-Aksa, Ściana Płaczu i Bazylika Grobu Świętego. Kompleks Al-Aksa jest trzecim najświętszym miejscem w islamie i najważniejszym miejscem muzułmańskim w Palestynie.

Niektórzy Żydzi uważają, że na tym terenie znajdowała się żydowska świątynia, która prawdopodobnie istniała tam w czasach starożytnych. Wielu żydowskich ekstremistów pragnie albo zniszczyć meczet i zastąpić go świątynią, albo podzielić teren pomiędzy muzułmanów i Żydów pod względem dostępnego czasu i przestrzeni. Choć niemuzułmanie mogą odwiedzać to święte miejsce, modlitwa w Al-Aksa jest zarezerwowana wyłącznie dla muzułmanów na mocy wieloletniego porozumienia o status quo regulującego ten kompleks.

Izrael stoi przed bardzo trudnymi wyborami, jeśli chodzi o reakcję na atak Hamasu. Hamas nie ma instalacji wojskowych ani zmasowanych sił, które można łatwo zaatakować. Oznacza to, że Izrael zaatakuje obszary cywilne, co stwarza widmo zabicia dużej liczby palestyńskich cywilów. Zamiast osłabiać Hamas, prawdopodobnie wzmocni to determinację Palestyńczyków i wywoła jeszcze większe oburzenie w świecie arabskim i muzułmańskim. Izrael, który niedawno prowadził rozmowy z Arabią Saudyjską w dążeniu do normalizacji stosunków, prawdopodobnie zostanie raczej odrzucony, niż powitany jako partner dyplomatyczny.

Jeśli Izrael zdecyduje się wysłać swoją armię do Strefy Gazy, stanie w obliczu brutalnych walk miejskich, które będą oznaczać duże straty. Ponieważ Izrael składa się głównie z rezerwistów, rosnąca liczba zabitych i rannych izraelskich żołnierzy wywrze ogromną presję polityczną na Netanjahu.
Profanacja meczetu Al Aksa przez Izrael jest casus belli obecnego ataku Hamasu.
Chociaż istnieją pewne niepotwierdzone doniesienia, że ​​Hamas dokonuje egzekucji na Izraelczykach, których pojmał w godzinach początkowych ofensywy, uważam, że bardziej prawdopodobne jest, że Hamas wykorzysta tych Izraelczyków jako kartę przetargową, aby zapewnić uwolnienie swoich więźniów lub zatrzymać ich jako ludzkie tarcze aby zmniejszyć ryzyko, że Izrael przeprowadzi nieskrępowane ataki w Strefie Gazy.
Wiemy to na pewno – Izraelczycy boją się i są wściekli. To niebezpieczna kombinacja, która może skusić Izrael do działania bardziej pod wpływem emocji niż strategii.
Demonstracja antyizraelska w Jemenie

O autorze: Rebeliantka

Bona diagnosis, bona curatio. Bez Boga ani do proga. Zna się na zarządzaniu. Konserwatystka. W wieku średnim, ale bez oznak kryzysu. Nie znosi polityków mamiących ludzi obietnicami bez pokrycia (fumum vendere – dosł.: sprzedających dym).