„Spartańskie” państwo wojenne czyli Ukraina jako europejski „wielki Izrael”

W swoim słynnym przemówieniu skierowanym przeciwko wojnie w Wietnamie zmarły senator z Południowej Dakoty, George McGovern, powiedział innym przywódcom Kongresu: „Ta izba cuchnie krwią”. W sobotę dziennikarz Max Blumenthal wygłosił niezwykle poruszającą mowę na waszyngtońskiej konferencji „Which Way America…?” Instytutu Rona Paula, cytując te słowa, ale zastosował je do wojny zastępczej Stanów Zjednoczonych przeciwko Rosji na Ukrainie.

−∗−

Tłumaczenie: AlterCabrio – ekspedyt.org

−∗−

 

Pilne ostrzeżenie: amerykański plan przekształcenia Ukrainy w europejski „wielki Izrael”

W swoim słynnym przemówieniu skierowanym przeciwko wojnie w Wietnamie zmarły senator z Południowej Dakoty, George McGovern, powiedział innym przywódcom Kongresu: „Ta izba cuchnie krwią”. W sobotę dziennikarz Max Blumenthal wygłosił niezwykle poruszającą mowę na waszyngtońskiej konferencji „Which Way America…?” Instytutu Rona Paula, cytując te słowa, ale zastosował je do wojny zastępczej Stanów Zjednoczonych przeciwko Rosji na Ukrainie.

Blumenthal powiedział, że na Ukrainie Waszyngton w dalszym ciągu „marnuje życie i ciała ponad 150 000 ludzi, i to według danych Pentagonu”. Powołując się na najnowsze badania dotyczące ogromnej liczby Ukraińców, którzy stracili kończyny w wyniku półtorarocznych walk (która może przekroczyć liczbę ofiar I wojny światowej), stwierdził, że rzeczywista liczba ofiar na Ukrainie może być bliższa 500 000, co oznacza monumentalną tragedię i katastrofę.

Dziennikarz z GrayZone powiedział następnie na temat dzisiejszego Kongresu, że „ta Izba” nie tylko „cuchnie krwią”, ale… „wytracają ukraińskie społeczeństwo pod płaszczykiem antyrosyjskiej histerii” – podczas gdy prawodawcy związani z administracją Bidena nadal topią miliardy w Kijowie.

Blumenthal zapewnił, że liberalne elity waszyngtońskie nadal uważają, że Rosję należy ukarać, biorąc pod uwagę, że w 2016 roku Moskwa wyniosła do władzy „złego pomarańczowego człowieka. To ważny aspekt ideologiczny motywujący jastrzębie, powiedział.

Co więcej, Blumenthal wyjaśnił, że amerykańska klasa rządząca „zmilitaryzowała wojny kultur, przedstawiając Ukrainę jako «stronę przebudzoną» [woke side] w porównaniu z Rosją jako zacofaną i opresyjną”.

Ale co ważniejsze, prawdziwymi „zwycięzcami” są główni amerykańscy kontrahenci z branży obronnej i ich odnogi, takie jak neokonserwatywne firmy lobbujące z K Street. Blumenthal podkreślił, że oni oraz administracja Bidena działają z szerszą wizją przekształcenia Ukrainy w europejski „wielki Izrael”.

Oznacza to trwale zmilitaryzowane „spartańskie” państwo wojenne, które jest stale finansowane i uzbrajane przez Waszyngton i posiada wszystkie najnowocześniejsze zachodnie technologie obronne. Ale podobnie jak w przypadku stanu rzeczy widocznego od dawna w Izraelu (w szczególności ucisku zarówno Palestyńczyków, jak i izraelskich dysydentów politycznych), aby tak się stało, demokracja musi zostać zniszczona we własnym kraju. Mimo to handlarze technologią obronną z kompleksu wojskowo-przemysłowego „wygrają” bez względu na to, jak bardzo poświęci się ukraińskie społeczeństwo i obywatele.

„Aby obronić demokrację na Ukrainie, należy ograniczyć demokrację u siebie” – podkreślił Blumenthal, czerpiąc wnioski z aktualnych przykładów opresji wobec wolności słowa na Zachodzie, szczególnie związanych z konfliktem rosyjsko-ukraińskim.

 

Zauważył w tym miejscu, że większość środków jego własnego publikatora, The GrayZone, została zamrożona przez popularną platformę GoFundMe. Placówka wyjaśniła kilka dni temu [podkreślenie ZH]:

Do tego momentu zebraliśmy ponad 90 000 dolarów od ponad 1100 darczyńców. Hojnym wpłatom naszych słuchaczy towarzyszyły setki wiadomości wyrażających wylewne poparcie dla naszego dziennikarstwa opartego na faktach, rozliczającego z odpowiedzialności władzę imperialną.

A teraz Gofundme przetrzymuje darowizny, odmawiając przekazania ich nam i nie informując darczyńców, że skutecznie przejęło ich pieniądze. Podobnie ten nastawiony na zysk serwis odmówił wyjaśnienia zamrożenia datków, zamieszczając jedynie niejasną aluzję – „pewne zewnętrzne obawy” – do nacisków ze strony potężnych sił zewnętrznych.

Sabotaż finansowy Gofundme jest de facto następstwem sankcji nałożonych przez Venmo i Paypal na naszego redaktora naczelnego, Wyatta Reeda, po tym, jak doniósł on o atakach ukraińskiego wojska na ludność cywilną z separatystycznej części regionu Donbasu.

I znów, z tego powodu Blumenthal mógł wykorzystać niedawne osobiste doświadczenia, mówiąc słuchaczom konferencji Rona Paula, że ​​„demokrację należy ograniczyć” w Ameryce, aby nieograniczona ilość dolarów podatników napływała do kasy rządu Zełenskiego.

Blumenthal kontynuował… ale „teraz Rosja nie ma motywacji do negocjacji”, biorąc pod uwagę, że wyraźnie nabrała impetu militarnego w obliczu nieudanej kontrofensywy na Ukrainie. W pierwszych miesiącach wojny Stany Zjednoczone i Wielka Brytania prawdopodobnie miały okazję do łatwiejszego rozpoczęcia poważnych dyplomatycznych negocjacji pokojowych, ale zostało to aktywnie udaremnione.

„Nie możemy prowadzić negocjacji pokojowych, dopóki [interesy Waszyngtonu] zachęcają do wojny” – kontynuował, odnosząc się także do neokonserwatystów, takich jak Bill Kristol, który przewodził oskarżeniom mającym na celu uciszenie wszelkich odmiennych poglądów wśród kandydatów Partii Republikańskiej i polityków na temat Ukrainy.

 

„Ci agenci potrzebują stałych możliwości”, które zapewnia ciągła wojna zastępcza w Europie, kontynuował Blumenthal – podobnie jak w przypadku stałej i wiekopomnej wielomiliardowej pomocy napływającej do Izraela, która cyklicznie napędza towarzyszący temu globalny zasięg i ogromne wpływy izraelskiego lobby.

W kwestii czy negocjacje są możliwe nawet z perspektywy Kijowa, Zero Hedge zapytał Blumenthala, co jego zdaniem stanie się w przypadku mało prawdopodobnego scenariusza, w którym sam Zełenski nagle podejmie rozmowy pokojowe z Rosjanami. Blumenthal odpowiedział w następujący sposób:

„Jeśli Zełenski miałby kontynuować rozmowy pokojowe teraz, zanim zostanie ponownie wybrany… ze względu na rodzaj sił społecznych, które zostały uwolnione przez Majdan, Zełenski stanie w obliczu skrajnie prawicowego nazistowskiego powstania we własnym kraju i będzie jawić się jako wróg publiczny numer jeden wśród najbardziej brutalnych i zmilitaryzowanych sił.

…Dlatego pojechał i spotkał się z Andrijem Biletskim, założycielem Azowa. Zełenski został wybrany ze względu na program pokojowy przez 73% społeczeństwa, ponieważ w populacji ukraińskiej nadal znajdowali się etniczni Rosjanie. Zostali całkowicie wypędzeni, a obszar wyborczy, w którym działa, jest teraz zupełnie inny”.

Poniżej: W zeszłym miesiącu prezydent Ukrainy Zełenski brylował [hold court] z jednym z najbardziej znanych neonazistów we współczesnej historii Ukrainy, założycielem Batalionu Azow Andrijem Biletskim.

 

Przekształcenie Ukrainy w „wielki Izrael” będzie wymagało długoterminowego finansowania w celu ukształtowania i umieszczenia „amerykańskiego niezatapialnego lotniskowca nie na Bliskim Wschodzie, ale w Europie” – powiedział Blumenthal.

Ale skoro Ukraińców nadal się morduje, stanie się „wielkim Izraelem” nie będzie szczęśliwą sytuacją dla kraju – podsumował Blumenthal.

* * *

Jak zauważył Blumenthal, były ambasador USA w Izraelu Daniel Shapiro (w latach 2011–2017) pomaga w promowaniu koncepcji Ukrainy jako „wielkiego Izraela”.

 

Częściowa lista kluczowych elementów planu działania [road map] Shapiro dla Ukrainy została wcześniej opublikowana przez The Atlantic Council jak poniżej:

Bezpieczeństwo przede wszystkim: każdy izraelski rząd obiecuje przede wszystkim, że zapewni bezpieczeństwo – i wie, że zostanie osądzony na podstawie tej obietnicy. Zwykli obywatele, nie tylko politycy, zwracają szczególną uwagę na zagrożenia bezpieczeństwa – zarówno pochodzące z zagranicy, jak i ze źródeł wewnętrznych – a większość społeczeństwa decyduje kogo wybrać, kierując się wyłącznie tym wskaźnikiem.

Rolę odgrywa cała populacja: model izraelski idzie dalej niż wizja Zełenskiego dotycząca służb bezpieczeństwa rozmieszczonych w przestrzeni cywilnej: większość młodych dorosłych Izraelczyków służy w wojsku, a wielu po odbyciu służby jest zatrudnionych w zawodach związanych z bezpieczeństwem. Wspólny cel jednoczy obywateli, czyniąc ich gotowymi do poniesienia wspólnych poświęceń. Cywile zdają sobie sprawę ze swojej odpowiedzialności za przestrzeganie protokołów bezpieczeństwa i wnoszenie wkładu w sprawę. Niektórzy nawet sami się zbroją (choć pod ścisłym nadzorem). Powszechna mobilizacja społeczeństwa ukraińskiego do zbiorowej obrony sugeruje, że kraj ten ma taki potencjał. W swoich komentarzach Zełenski odzwierciedlił tę rzeczywistość, mówiąc, że bezpieczeństwo „będzie pochodzić z siły każdego domu, każdego budynku i każdej osoby”.

Samoobrona jest jedyną drogą: jeśli istnieje jakakolwiek pojedyncza zasada, która ożywia izraelską doktrynę bezpieczeństwa, to jest nią to, że Izrael będzie się bronił sam – i nie będzie polegał na żadnym innym kraju w toczeniu swoich bitew. Tragedie historii Żydów wryły tę lekcję głęboko w duszę narodu. Własna trauma Ukrainy, zmuszonej do samotnej walki z większym agresorem, utwierdza w podobnym wniosku: nie polegaj na gwarancjach innych.

Ale utrzymuj aktywne partnerstwa w dziedzinie obronności: samoobrona nie oznacza całkowitej izolacji. Izrael utrzymuje aktywne partnerstwa obronne, głównie ze Stanami Zjednoczonymi, które zapewniają hojną pomoc wojskową, ale także z innymi krajami, z którymi dzieli się informacjami wywiadowczymi, technologią i szkoleniami. Choć Ukraina prawdopodobnie w najbliższym czasie nie przystąpi do NATO, może pogłębić partnerstwa w zakresie bezpieczeństwa z członkami Sojuszu oraz otrzymać pomoc, broń, dane wywiadowcze i szkolenia w celu wzmocnienia możliwości samoobrony.

Dominacja wywiadu: od samego początku Izrael głęboko inwestował w swoje zdolności wywiadowcze, aby zapewnić sobie środki umożliwiające wykrywanie i odstraszanie wrogów oraz, w razie potrzeby, proaktywne działanie w celu zaatakowania ich. Ukraina będzie musiała zmodernizować swoje służby wywiadowcze, aby konkurować z rosyjskimi możliwościami i zapewnić gotowość do zapobiegania rosyjskim atakom i odpierania ich.

Technologia jest kluczowa: mimo że Izrael opiera się na pomocy USA, w przypadku wielu największych wyzwań Izrael wybiera także własne rozwiązania technologiczne. Wielowarstwowa obrona przeciwrakietowa, systemy przeciwdronowe i technologia wykrywania tuneli to tylko najnowsze przykłady. Ukraina – już ojczyzna bystrych umysłów technologicznych – będzie wiedziała, jakie zagrożenia stoją przed nią bardziej niż jakikolwiek partner. Inwestycja we własne rozwiązania pozwoli im jak najlepiej reagować i dostosowywać się do nowych zagrożeń.

______________

A Dire Warning: The US Plan To Make Ukraine Into Europe’s ‘Big Israel’, Tyler Durden, Sep 02, 2023

Alternatywnie:

A Dire Warning: The US Plan To Make Ukraine Into Europe’s ‘Big Israel’, Summit News

−∗−

Powiązane tematycznie:

‘Lepiej późno niż wcale’ czyli o konsekwencjach „wojny zastępczej” dla UE
Stoimy w obliczu transcendentalnej kwestii dotyczącej przyszłości Europy, w sprawie której klasa polityczna unikała jakiejkolwiek debaty w ostatnich kampaniach wyborczych, pomimo implikacji dla bezpieczeństwa i rozwoju naszego kraju. […]

______________

Nowy Izrael nad Donem
Poniżej: kolejny doskonały odcinek historycznej serii na You Tube dr. Leszka Pietrzaka. Spokojny, niezwykle dociekliwy wykład, oparty o rzetelną wiedzę i umiejętność jasnej narracji. Zręby trudnego, bardzo trudnego tematu wyjaśnione […]

______________

Projekt Niebiańska Jerozolima – odbudowa talmudycznego państwa Chazarów na Ukrainie
Projekt Niebiańska Jerozolima * : czy wiesz, co to jest? Nie wiesz? To się prędko dowiedz. Bez tej wiedzy skazujesz siebie na puste, sentymentalne bajanie o „biednych ukrach” i […]

______________

Rosja, Ukraina, Polska, USA a w tle różne porządki europejskie
Wiadomo, że wojny zawsze kiedyś się kończą z tym, że często koniec nie oznacza bezwarunkowej kapitulacji jednej ze stron. Konflikt może zostać zamrożony na czas krótszy lub dłuższy (Korea), konflikt […]

−∗−

O autorze: AlterCabrio

If you don’t know what freedom is, better figure it out now!