„Skryte insektyfikowanie żywności” czyli kto bez robaczka

Produkty zawierające białka owadów będą wyraźnie rozróżnialne i segregowane na sklepowych półkach. Opakowania i etykiety niezgodne z wymogami mogą być nadal używane przez trzy miesiące, a produkty z takimi opakowaniami lub etykietami mogą pozostać na rynku maksymalnie przez trzy miesiące.

−∗−

Tłumaczenie: AlterCabrio – ekspedyt.org

______________***______________

 

Odrzucanie globalizmu: Węgry i Włochy uchwalają przepisy chroniące obywateli przed wykorzystywaniem owadów w żywności

Globaliści próbują prać mózgi obywateli swoją propagandą środowiskową i żywieniową, aby kontrolować obywateli w zakresie wyboru pokarmów.

Węgry wprowadziły surowsze przepisy przeciwko skrytemu ‘insektyfikowaniu’ żywności. Minister rolnictwa István Nagy ogłosił w mediach społecznościowych, że obecnie będzie wymagane, aby żywność zawierająca białka owadów była oznaczona etykietą „Uwaga! Żywność zawierająca białka owadów” i musi być eksponowana w oddzieleniu od innych produktów.

Minister podkreślił, że rząd chce chronić węgierskich konsumentów przed żywnością zawierającą białko owadów, a dopuszczoną przez Brukselę w Unii Europejskiej (UE), poprzez rygorystyczne zasady etykietowania produktów i segregacji.

Węgry były jedynym państwem członkowskim, które nie poparło zamiaru UE, by zezwolić na wprowadzanie do obrotu owadów jako żywności i składników żywności w UE.

Dodał, że Komisja Europejska naraża nasze tradycje gastronomiczne i nawyki żywieniowe. Dlatego Ministerstwo Rolnictwa zmieniło rozporządzenie w sprawie etykietowania żywności, aby zapewnić konsumentom dokładne informacje.

Produkty zawierające białka owadów będą wyraźnie rozróżnialne i segregowane na sklepowych półkach. Opakowania i etykiety niezgodne z wymogami mogą być nadal używane przez trzy miesiące, a produkty z takimi opakowaniami lub etykietami mogą pozostać na rynku maksymalnie przez trzy miesiące. István Nagy zaznaczył również, że za nieprzestrzeganie znowelizowanego rozporządzenia przez 90 dni nie zostaną nałożone żadne kary.

Zwrócił uwagę, że z reprezentatywnych badań Narodowego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Łańcucha Żywnościowego [National Food Chain Safety Office] jasno wynika, że ​​od 2016r. odsetek osób na Węgrzech, które nie zamierzają konsumować owadów, wzrósł o 2,4 proc.

Ci, którzy wolą kupować żywność pochodzenia węgierskiego, nie chcą jeść owadów. Ponadto podkreślił, że węgierscy rolnicy zawsze dostarczają węgierskiej ludności produkty wysokiej jakości, świeżą i dobrej jakości żywność, więc nie ma powodu do obaw ani o niedobory żywności, ani białka.

Powiedział również, że rozporządzenie nie dotyczy dodatków pochodzących z owadów, które są szeroko stosowane w przemyśle spożywczym, ale mają zastosowanie do owadów jako składników.

Włochy zakazują stosowania mąki z owadów w swoich makaronach

Jak donosi The Times, Włochy zakazały dodawania mąki z owadów do swoich makaronów. „Rosnące wykorzystanie w kuchni mąki ze świerszczy, szarańczy i larw owadów spotkało się z ostrym sprzeciwem we Włoszech, gdzie rząd ma zakazać jej stosowania w pizzy i makaronach oraz segregować je na półkach w supermarketach”.

Szef kuchni robi specjalny makaron z mąki owadów, z szarańczy lub świerszczy

 

Z obawy, że owady mogą być kojarzone z kuchnią włoską, trzech ministrów rządu zwołało konferencję prasową w Rzymie, aby ogłosić cztery dekrety mające na celu zapobieżenie problemowi. „Zasadniczo mąki te nie są mylone z żywnością wyprodukowaną we Włoszech” – powiedział minister rolnictwa Francesco Lollobrigida.

Jak wcześniej informowaliśmy na stronach RAIR Foundation USA, niewybrani samozwańczy globaliści od lat walczyli o to, by ludzie z Zachodu jedli robale. Mają nadzieję, że zrobią pranie mózgów obywatelom narracjami środowiskowymi i żywieniowymi, aby kontrolować obywateli w zakresie wyboru pokarmów. „Napakowana witaminami, białkami i minerałami mąka ze świerszczy jest coraz częściej postrzegana jako ekologiczny sposób pozyskiwania składników odżywczych, a przewiduje się, że do 2029 roku rynek ten osiągnie wartość 3,5 miliarda dolarów”. UE dopuściła już żywność wytwarzaną ze świerszczy, szarańczy i larw czarnuchowatych [darkling beetle]. W styczniu do listy dodano larwy mącznika”.

Jednak wszystkie te cztery owady są wymienione we włoskich dekretach, które wymagają, aby wszelkie zawierające je produkty były oznakowane dużymi literami i eksponowane w oddzieleniu od innych produktów spożywczych.

„Kto chce jeść te produkty – może, ale ci, którzy tego nie chcą, a myślę, że będzie to większość Włochów, będą mogli wybrać” – powiedział Lollobrigida.

Orazio Schillaci, minister zdrowia, stwierdził, że ustawa zakazuje również stosowania mąki z owadów w „typowych” włoskich produktach, takich jak pizza i makaron.

W ramach kolejnej próby promocji włoskiej kuchni rząd ogłosił w czwartek, że zaproponuje wpisanie włoskiej kuchni na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

The Times / Origo

___________________

Rejection of Globalism: Hungary and Italy Pass Laws to Protect Citizens from Insect Use in Food, Vlad Tepes, March 26, 2023

−∗−

O autorze: AlterCabrio

If you don’t know what freedom is, better figure it out now!