Pierwsze owoce ekumenizmu: Zniesienie celibatu

Sprawujący urząd papieża Kościoła katolickiego, Franciszek po raz kolejny podszedł do specjalnie wybranego okna. Chwilę postał w zadumie, po czym go uchylił wyćwiczonym ruchem. Według krążących plotek było to okno, które sobie szczególnie upodobał jeden z asystentów Franciszka. Okno Overtona.

Już niedługo młode żaczki z seminarium będą mogły się szykować… do żeniaczki!

Nie ma przeciwwskazań, aby ksiądz się ożenił. Celibat w Kościele zachodnim jest rozwiązaniem tymczasowym.

– powiedział Franciszek w wywiadzie opublikowanym w Infobae, hiszpańskojęzycznym internetowym serwisie informacyjnym. Wywiad streścił m.in. catholicnewsagency, a w Polsce PCh24.pl.

Celibat nie jest wieczny w przeciwieństwie do święceń kapłańskich, które są wieczne

– uzasadniał Franciszek, dodając:

W rzeczywistości wszyscy w Kościele wschodnim są żonaci. Albo ci, którzy chcą. Tam dokonują wyboru. Przed święceniami istnieje możliwość wyboru małżeństwa lub życia w celibacie

Okazuje się, że pierwsze owoce ekumenizmu nie muszą być wcale cierpkie i gorzkie. W miarę postępu po zaaprobowaniu związków jedno i wielopłciowych konsekwencje zniesienia celibatu mogą okazać się jeszcze bardziej “różnorodne”. Franciszek zmienił zdanie, być może pod wpływem stanowiska niemieckiej Drogi Synodalnej szykującej się do wprowadzenia zasady dobrowolności w sprawie celibatu. Jeszcze w styczniu 2019 roku Franciszek mówił: „Osobiście uważam, że celibat jest darem dla Kościoła. Powiedziałbym, że nie zgadzam się na opcjonalny celibat, nie”.

Kardynał Marx: „Katechizm nie jest osadzony w kamieniu. Można też wątpić w to, co mówi”

Niemiecka Droga Synodalna przegłosowała przyjęcie „tekstów implementacyjnych” dotyczących błogosławieństw osób tej samej płci, głoszenia świeckich podczas Mszy św. oraz prośby skierowanej do papieża Franciszka o ponowne zbadanie dyscypliny celibatu kapłańskiego w Kościele katolickim obrządku łacińskiego. /Link/

Uchwale o udzieleniu błogosławieństwa kościelnego związkom homoseksualnym sprzeciwiło się tylko dziewięciu z 58 biskupów, podczas gdy 11 biskupów wstrzymało się od głosu”.

“Gregor Podschun, przewodniczący Ligi Niemieckiej Młodzieży Katolickiej (BDKJ), oficjalnej grupy kościelnej, która wspiera wyświęcanie kobiet, małżeństwa homoseksualne i dostęp do aborcji, powiedział, że błogosławieństwa związków osób tej samej płci to „minimum” i że „potrzebujemy [sakramentalne] małżeństwo dla wszystkich”.

 

Odsłony: 2409

O autorze: Redakcja