„Wykorzystanie cyfrowego juana jest niewielkie” czyli CBDC po chińsku

Pomimo szybkiego rozszerzenia przez rząd wersji próbnych i nowych funkcji portfela w celu przyciągnięcia użytkowników, styczniowy raport BLCh stwierdza, że tylko 261 milionów użytkowników założyło portfel e-CNY. Dla porównania, według raportu China UnionPay z 2021r., w Chinach korzysta z płatności mobilnych około 903,6 mln osób.

___________***___________

 

Były chiński bankier mówi, że „wykorzystanie cyfrowego juana jest niewielkie”

Były bankier z chińskiego banku centralnego powiedział, że skumulowane transakcje e-CNY przekroczyły jedynie 14 miliardów dolarów w ciągu dwóch lat, dodając, że wyniki „nie były idealne”.

Były urzędnik Banku Ludowego Chin (BLCh), krajowego banku centralnego, wyraził rozczarowanie, że chiński juan cyfrowy jest mało używany.

Według raportu Caixin z 28 grudnia, Xie Ping, były dyrektor ds. badań BLCh i obecny wykładowca w zakresie finansów na Uniwersytecie Tsinghua, wygłosił publicznie krytyczne komentarze na temat waluty cyfrowej chińskiego banku centralnego (CBDC) na niedawnej konferencji uniwersyteckiej.

Xie zauważył, że skumulowane transakcje w juanach cyfrowych przekroczyły zaledwie 14 miliardów dolarów (100 miliardów juanów) w październiku, dwa lata po uruchomieniu. „Wyniki nie są idealne”, powiedział, dodając, że „użycie było niewielkie, wysoce nieaktywne”.

Pomimo szybkiego rozszerzenia przez rząd wersji próbnych i nowych funkcji portfela w celu przyciągnięcia użytkowników, styczniowy raport BLCh stwierdza, że tylko 261 milionów użytkowników założyło portfel e-CNY.

Dla porównania, według raportu China UnionPay z 2021r., w Chinach korzysta z płatności mobilnych około 903,6 mln osób.

Były bankier centralny powiedział, że przypadki użycia e-CNY „muszą zostać zmienione” z jego obecnego zastosowania jako substytutu gotówki i otwarciem na inne funkcje, takie jak możliwość płacenia za produkty finansowe lub połączenie z większą liczbą platform płatniczych w celu zwiększenia akceptacji.

Porównał cyfrowego juana z innymi zewnętrznymi systemami płatności w kraju, takimi jak WeChat Pay, Alipay i QQ Wallet, które pozwalają na inwestycje, pożyczki lub kredyty. Powiedział, że „utworzyli strukturę rynku płatności, która zaspokoiła potrzeby codziennej konsumpcji”.

Niektóre aplikacje finansowe innych firm są kompatybilne z e-CNY, ale są mało przydatne, jak powiedział Xie „ludzie są przyzwyczajeni” do korzystania z oryginalnej usługi, a zmiana „jest trudna”.

Taka krytyka chińskich inicjatyw rządowych jest rzadkością ze strony byłych urzędników i sygnalizuje, że kraj może poważnie walczyć o uzyskanie przychylności dla swojej inicjatywy CBDC.

Ostatnio w grudniu rząd szybko rozszerzył szlaki e-CNY do czterech nowych miast. Wcześniej we wrześniu rozszerzono go na najbardziej zaludnioną prowincję Guangdong i trzy inne.

Do aplikacji portfela e-CNY dodano nowe funkcje w celu przyciągnięcia użytkowników na czas Chińskiego Nowego Roku, które dodały możliwość wysyłania cyfrowych wersji tradycyjnych czerwonych paczek lub czerwonych kopert (hongbao) zawierających pieniądze — co jest popularnym zwyczajem podczas tamtejszych świąt.

_____________

Former Chinese central banker says digital yuan ‘usage has been low’, Jesse Coghlan, Dec 30, 2022

−∗−

Powiązane tematycznie:

Gotówka to wolność!
Czy i czym grozi nam CBDC? Czym jest chiński cyfrowy yuan? Cyfrowa waluta banku centralnego a NaviProject.

_____________

CBDC czyli ostateczna kontrola nad stadem
Jeśli CBDC ostatecznie stanie się nowym systemem monetarnym, jego podstawowe cechy sprawią, że światowe rządy nie będą już potrzebować czegoś takiego jak globalny kryzys zdrowotny, aby drukować pieniądze lub zamykać […]

 

O autorze: AlterCabrio

If you don’t know what freedom is, better figure it out now!