Polsko, nie dialoguj ze światem. Zachowaj swą Pewność Wiary! – woła ks. Piotr Glas ze Strachocina.

O Pewność naszej Wiary woła ks. Glas z kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Strachocinie (fragm. od 33:58) 

Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej i Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie

(…) „Jeżeli będziemy tylko wątpić, dialogować ze światem, oddawać święte terytorium, które należy do Boga a wiarę oprzemy na osobistych przeżyciach, odczuciach, emocjach czy refleksjach teologicznych a nie na Objawieniu przez Ducha Świętego i dogmatach – to pozwólcie, że zacytuję św. Kardynała Newmana, wielkiego człowieka; to on powiedział słowa, które zacytuję… Były protestant powiedział tak: „Katolik, który nie ma Pewności Wiary, nie jest katolikiem”. Mocne słowa. Jeżeli nie masz pewności swojej wiary, nie jesteś katolikiem. Ten wielki święty Kościoła, były anglikanin, najczęściej cytował św. Anastazego: że „tylko ten, kto wyznaje wszelkie Prawdy Wiary, może być katolikiem. Tylko ten, kto wierzy bez cienia wątpliwości, może wierzyć, że zostanie zbawiony i tylko ten należy do Kościoła Katolickiego”.

Św. Andrzej Bobola naucza w kościele św. Kazimierza w Wilnie – pocztówka sprzed 1939 r.

(…)

„Jestem przekonany, że ktoś powie: „jesteś samobójcą. Teraz dopiero będą cię ścigać. Za mówienie tych słów. Że się nie mieścisz w ramach! A ja tylko mówię za świętym Anastazym, wielkim świętym, dzisiaj nam takich świętych potrzeba. Musimy do nich wrócić. Nie wolno nam, bracia i siostry, zawierać paktu pokojowego z duchem tego świata. Nie ma tutaj  paktowania. Święty Andrzej nie skapitulował, nie oddał ani centymetra ziemi świętego Kościoła Katolickiego. Bo miał tę Pewność Wiary. (…) Sam Jezus powiedział: „Nie rzucajcie pereł przed świnie, inaczej stratują je i obrócą się przeciwko wam”. Co jest tą perłą? Można powiedzieć: że to jest właśnie ta Pewność Wiary. Nie paktujcie ze złym. (…) Mówi Biblia: [ktoś] znalazł perłę i sprzedał wszystko, co miał. Bo znalazł to bogactwo, tę Pewność Wiary, Depozyt, ten Skarb. Ale jeśli oddamy go wrogowi –stratuje go. Mało tego: obróci się przeciwko nam i będzie bluźnił Bogu.”

(…)

„Bądźcie odważni. Jezus w Ewangelii mówi przez cały czas: Odwagi! Bitwa trwa! Lecz pamiętajcie: my nie walczymy o zwycięstwo. My walczymy – zwycięsko. To my jesteśmy zwycięzcami. Ten z  drugiej strony nie ma szans i on o tym wie. Może sobie ryczeć, chociaż ma w ręku wszystko. I odbiera na ludzi, słabych ludzi… to jest tragedia. Lecz nie pozwólcie, aby wyrwał wam największy skarb z waszych serc: Pewność Wiary. Bądźcie dumnymi, że Bóg was powołał i że jesteście w Kościele Katolickim.”

O autorze: pokutujący łotr