Koniec heroicznej obrony Mariupola

Trwała ona ponad 82 dni. Władze Ukrainy uznały, że nie są w stanie przyjść oblężonym ukraińskim żołnierzom z odsieczą, a nie chcą by wszyscy oni zginęli. Zawarto więc porozumienie z Rosjanami, na mocy którego obrońcy Mariupola zostaną ewakuowani na teren separatystycznych republik i wymienieni na rosyjskich jeńców. W poniedziałek dowiedzieliśmy się, że:

“„W celu ratowania życia cały garnizon Mariupola realizuje zatwierdzoną decyzję Naczelnego Dowództwa Wojskowego i liczy na wsparcie narodu ukraińskiego” – poinformował dowódca pułku Azow Denys Prokopenko. Agencja Reutera, powołując się na świadków, podaje, że kilkanaście autobusów z ukraińskimi żołnierzami wyjechały z zakładów Azowstal w Mariupolu. (…) Dowódca pułku Azow Denys Prokopenko w nagraniu opublikowanym na Telegramie powiedział, że bojownicy “wykonali zadanie” {TUTAJ(link is external)}.

Strona ukraińska potwierdziła ewakuację 260 osób, zaś Rosjanie twierdzą, iż:

“Jak informuje agencja Reutera, Rosja przekazała w środę, że z kombinatu Azowstal ewakuowano łącznie 959 ukraińskich żołnierzy, w tym 80 rannych. Ostatniej doby poddać miało się 694 obrońców Mariupola, również członków pułku Azow. Wśród nich było 29 rannych” Co więcej:

“Kombinat Azowstal, broniony przez pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielną Brygadę Piechoty Morskiej, pozostawał dotąd ostatnim punktem ukraińskiego oporu w Mariupolu, mieście portowym na południowym wschodzie Ukrainy. Mariupol został prawie całkowicie zniszczony przez rosyjskie wojska, a liczbę ofiar wśród ludności cywilnej ocenia się na kilkadziesiąt tysięcy.
W ostatnich tygodniach udało się uratować kilkuset cywilów, którzy przez około dwa miesiące ukrywali się w rozległych podziemnych korytarzach i schronach na terenie zakładów. Zorganizowanie konwojów humanitarnych było możliwe dzięki współpracy strony ukraińskiej z ONZ.” {TUTAJ(link is external)}.

Według dzisiejszej [18.05.2022] informacji Teleekspresu – w Azowstalu pozostało jeszcze ok. 300 ukraińskich żołnierzy. Podobno:

“Rosjanie mogli zgodzić się na ewakuację wojskowych z Azowstalu, żeby przyspieszyć ogłoszenie zajęcia Mariupola. Do takich wniosków doszli analitycy z amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną.” [op.cit].

Rosjanie i separatyści już snują plany – co robić dalej z Mariupolem? Dowiadujemy się, że:

“Władze okupacyjne w Mariupolu zamierzają zburzyć fabrykę Azowstal – przekazała Rada Miejska. Przywódca samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej publicznie wyraził taką chęć, gdyż według niego nadmorskie miasto powinno zostać zamienione w kurort. (…) Według Rady Miejskiej Mariupola, Rosjanie chcą prewencyjnie zniszczyć kompleks, na wypadek kolejnych walk oraz zależy im na “wymazaniu wszelkiej pamięci bohaterskiego czynu ukraińskiego wojska”. {TUTAJ(link is external)}.

To się jednak nie uda. Bohaterstwo obrońców Mariupola zrobiło na wszystkich wielkie wrażenie i pozostanie na zawsze częścią historii wojskowości. W Salonie24 bloger Catrw napisał dobrą notkę “Niespotykane męstwo w Mariupolu” {TUTAJ(link is external)}. Zachęcam wszystkich do jej przeczytania. Warto wspomnieć, że Mariupol jest dopiera drugim ważniejszym miastem Ukrainy zdobytym przez Rosjan. Pierwszym był Chersoń. Wszyscy zastanawiają się, czy Rosjanie dotrzymają słowa i do wymiany jeńców dojdzie. Rosyjska Duma już próbuje to zablokować.

O autorze: elig