Kontrola cen, ograniczenia podróży. Co jeszcze?

Szok cen energii w połowie lat 70. doprowadził do redukcji maksymalnej dozwolonej prędkości na terenie kraju z 70 mil na godzinę do 55 mil na godzinę. Redukcja prędkości o 21% przełożyła się na oszczędności w zużyciu paliw.

−∗−

W menu na dziś danie kryzysowe. Konflikt rosyjsko-ukraiński, embarga na ropę, rosnąca inflacja i wiele innych czynników przekłada się na coraz bardziej widoczny kryzys ekonomiczny. W takiej sytuacji głos zabierają tzw. ‘elity’ i proponują ‘rozwiązania’. Oczywiście w swoim ‘stylu’.

Zapraszam do lektury.

____________***____________

 

Elity sugerują kontrolę cen i dystopijne ograniczenia podróży, aby „zarządzać” gwałtownie rosnącymi kosztami energii

Przed rosyjską inwazją na Ukrainę Rosja dostarczała światu jedną na dziesięć baryłek ropy crude. Ale ponieważ Stany Zjednoczone, Kanada i Australia nałożyły embarga na rosyjską ropę, a niektórzy nabywcy w Europie wstrzymują zakupy, światowy rynek ropy stoi w obliczu jednego z największych wstrząsów od czasu kryzysu naftowego z 1973r., kiedy to członkowie Organizacji Arabskich Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OAPEC) kierowanej przez Arabię ​​Saudyjską, ogłosiły zakaz wydobycia ropy naftowej dla krajów zachodnich za wsparcie dla Izraela podczas wojny Jom Kippur.

Szok cen energii w połowie lat 70. doprowadził do redukcji maksymalnej dozwolonej prędkości na terenie kraju z 70 mil na godzinę do 55 mil na godzinę. Redukcja prędkości o 21% przełożyła się na oszczędności w zużyciu paliw.

Teraz Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) zaproponowała podobne środki, aby złagodzić szok paliwowy po rosyjskiej inwazji na Ukrainę i embargu na rosyjską ropę.

IEA poinformowała, że ​​zachodnie gospodarki mogą zredukować dzienne zapotrzebowanie na ropę o 2,7 miliona baryłek w ciągu czterech miesięcy, ograniczając sposób jazdy, co wskazuje, że ruch w kierunku zmniejszenia prędkości autostradowych może zrekompensować o prawie 3 miliony baryłek dziennej straty z rosyjskiej produkcji w kwietniu.

„Wysiłki te zmniejszyłyby ból cenowy odczuwany przez konsumentów na całym świecie, zmniejszyły szkody gospodarcze, zmniejszyły dochody z węglowodorów w Rosji i pomogłyby przenieść popyt na ropę na bardziej zrównoważoną ścieżkę” – czytamy w oświadczeniu IEA.

IEA przedstawiła dziesięciopunktowy plan działania, który, jak ma nadzieję, kraje zachodnie wdrożą w celu ograniczenia popytu na ropę.

[kb/d – thousand barrels per day – tysiąc baryłek na dzień]

 1. Zmniejsz limity prędkości na autostradach o co najmniej 10 km/h
  Efekt: Oszczędność około 290 kb/d zużycia oleju w samochodach i dodatkowe 140 kb/d w ciężarówkach
  .
 2. Jeśli to możliwe, pracuj z domu do trzech dni w tygodniu
  Efekt: jeden dzień w tygodniu pozwala zaoszczędzić około 170 kb/d. Trzy dni oszczędza około 500 kb/d
  .
 3. Niedziele bez samochodu w miastach
  Efekt: każda niedziela pozwala zaoszczędzić około 380 kb/d. Jedna niedziela w miesiącu pozwala zaoszczędzić 95 kb/d
  .
 4. Uczynić korzystanie z transportu publicznego tańszym i zachęcać do mikromobilności, spacerów i jazdy na rowerze
  Efekt: Oszczędność około 330 kb/d
  .
 5. Naprzemienny dostęp prywatnych samochodów do dróg w dużych miastach
  Efekt: Oszczędność około 210 kb/d
  .
 6. Zwiększenie współdzielenia samochodów i przyjęcie praktyk w celu zmniejszenia zużycia paliwa
  Efekt: Oszczędność około 470 kb/d
  .
 7. Promowanie wydajnej jazdy w transporcie i dostawie towarów
  Efekt: Oszczędność około 320 kb/d
  .
 8. Jeśli to możliwe, korzystanie z szybkich, nocnych pociągów zamiast samolotów
  Efekt: Oszczędność około 40 kb/d
  .
 9. Unikanie podróży służbowych samolotem, jeśli istnieją alternatywne opcje
  Efekt: Oszczędność około 260 kb/d
  .
 10. Wzmocnienie wdrożenia pojazdów elektrycznych oraz innych bardziej wydajnych
  Efekt: Oszczędność około 100 kb/d
  .

Dzisiejszy szok w zakresie cen ropy może być powtórzeniem kryzysu naftowego z połowy lat 70., ponieważ może sugerować, że kontrola cen będzie następnym krokiem. Premier Włoch Mario Draghi powiedział w piątek, że kontrole cen mogą pojawić się na rynkach gazu ziemnego, co prawdopodobnie oznacza, że ​​następna będzie benzyna.

Mark Twain napisał kiedyś: „historia się nie powtarza, ale często się rymuje”. Osoby z wyżu demograficznego, które pamiętają połowę lat 70. i ból wywołany szokiem towarowym, najprawdopodobniej rozumieją, że dzisiejsze zamieszanie jeszcze się nie skończyło.

To, co czai się za rogiem, to stagflacja. To, co może czyhać jeszcze dalej, jest o wiele gorsze.

_____________

Elites Suggest Price Controls, Dystopian Travel Restrictions To ‘Manage’ Soaring Energy Costs, Tyler Durden, Mar 20, 2022 [miesiąc po publikacji tekst będzie dostępny tylko w płatnym archiwum]

Alternatywnie tekst dostępny również w serwisie Truth Unmuted.

 

Uzupełnienia:

MetaPerverse – wyczarowany świat cynicznych oszustów
Organizacji całego systemu, sprzyjającego patologicznej chciwości tych nielicznych, najlepiej służy dewaluacja prawdy do poziomu zwykłej opinii, a związków przyczynowych do zwykłych narracji. W tym momencie historii prawda została objawiona jako […]

_____________

Dżinsy? Pierz raz na miesiąc. To musi ci wystarczyć
Światowe Forum Ekonomiczne, któremu przewodniczy słynny architekt „Wielkiego Resetu” Klaus Schwab, rutynowo podkreśla, że obniżenie jakości życia przeciętnych obywateli jest sposobem na powstrzymanie zmian klimatycznych i rzekomej katastrofy. […]

_____________

Lockdowny? To jeszcze nie koniec…
Wygląda na to, że w zamian zostaną przemianowane na „lockdowny klimatyczne” i albo wymuszane, albo po prostu groźnie trzymane nad głową społeczeństwa. − ♦ − W ramach „lockdownu klimatycznego” rządy […]

_____________

Jak nas UBI-ją czyli dochód gwarantowany
Państwo mogłoby wykorzystać UBI nie tylko jako instrument kontroli społecznej; mamy wszelkie powody by sądzić, że osoby odpowiedzialne za państwo wykorzystywałyby swoją władzę ze złych pobudek. […]

_____________

Dystopia czyli nowe szaty komuny
(…)społeczeństwo nie powinno już opierać się na narracji politycznej, ale na faktach i liczbach naukowych, w ten sposób rozwijając czerwony dywan dla rządów technokracji. Ich idealny obraz jest tym, co […]

 

O autorze: AlterCabrio

If you don’t know what freedom is, better figure it out now!