Czwarta dawka, drugi booster czyli co ma trwać nie utonie

„W tym roku, w pierwszej połowie spodziewamy się kontynuacji szczepień podstawowych i przypominających na półkuli południowej oraz przejścia do boostera w formie czwartej dawki w drugiej połowie roku na półkuli północnej, podobnie jak to jest w przypadku szczepionek przeciw grypie”, stwierdził Bancel.

−∗−

W menu na dziś danie… przypominające. O zjawisku, które bynajmniej się nie skończyło, a tylko zeszło na dalszy plan w serwisach informacyjnych, czyli o tzw. pandemii. Tekst zawierający dane z samego CDC na temat hospitalizacji i przypadków zachorowań wśród osób zaszczepionych w porównaniu do niezaszczepionych. Mowa jest także o planach firm farmaceutycznych wprowadzenia zmian do programu szczepień.

Zapraszam do lektury.

___________***___________

 

C-19, przypadki i hospitalizacje wśród zaszczepionych: dane CDC

Według nowo opublikowanych danych Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wskaźniki zachorowań i hospitalizacji na COVID-19 wzrosły wśród osób, które otrzymały szczepionkę przeciw COVID-19 po pojawieniu się wariantu wirusa Omicron.

Według danych przekazanych do CDC przez departamenty zdrowia w całym kraju, wskaźnik przypadków COVID-19 u w pełni zaszczepionych osób wzrósł o ponad 1000 procent między 11 grudnia 2021r., a 8 stycznia 2022r.

‘W pełni zaszczepione’ odnosi się do osób, które otrzymały dwie dawki szczepionki Moderna lub Pfizer przeciw COVID-19 lub jednodawkową szczepionkę Johnson & Johnson.

CDC nie liczy osoby jako w pełni zaszczepionej, dopóki nie upłynie 14 dni od jej ostatniego zastrzyku.

Wskaźnik przypadków wśród osób, które otrzymały również dawkę przypominającą, także gwałtownie wzrósł, o około 2400 procent między tymi samymi datami.

Chociaż liczba zachorowań wzrosła również wśród osób niezaszczepionych, to wzrost liczby infekcji wśród osób zaszczepionych zniwelował lukę między tymi grupami. W rezultacie osoby, które nie otrzymały szczepionki, miały tylko 3,2 razy większe prawdopodobieństwo pozytywnego wyniku testu na COVID-19 w styczniu.

Liczba hospitalizacji związanych z COVID-19 również wzrosła wśród zaszczepionych, z 1,4 na 100 000 w przypadku w pełni zaszczepionych w tygodniu kończącym się 18 grudnia 2021r. do 35,2 na 100 000 w tygodniu kończącym się 8 stycznia, zgodnie z danymi z systemu nadzoru zarządzanego przez CDC.

Osoby, które otrzymały dawkę przypominającą [booster], rzadziej wymagały opieki szpitalnej, ale wskaźnik hospitalizacji wśród tych osób również wzrósł od grudnia 2021r. do stycznia.

Zgony przypisywane COVID-19 także wzrosły w tym samym okresie wśród zaszczepionych, łącznie z osobami po przyjęciu boostera.

Inne źródła danych również wskazują na gorsze wyniki szczepionek po Omicronie, w tym badania opublikowane przez CDC w styczniu, które zmniejszyły różnicę między niezaszczepionymi a zaszczepionymi pod względem przypadków i hospitalizacji.

Niektóre badania wskazują jednak, że boostery przywracają znaczną część utraconej ochrony, w tym badanie przeprowadzone przez naukowców z Kaiser Permanente i Moderna opublikowane w Nature Medicine 21 lutego.

Nasze wyniki sugerują, że trzecia dawka może być potrzebna wcześniej niż 6 miesięcy po drugiej dawce szczepionki przeciw COVID-19 Moderny by zapewnić ochronę przed infekcją wariantem Omikron” – powiedział w oświadczeniu Hung Fu Tseng, badacz z Kaiser. „Co pocieszające, 3 dawki zapewniają silną ochronę przed hospitalizacją z powodu COVID-19 ze względu na wariant Omikron lub Delta”.

Jednak zaledwie kilka dni po tym badaniu dyrektor generalny Moderny, Stéphane Bancel, powiedział inwestorom podczas spotkania, że drugi booster będzie konieczny ze względu na słabnącą ochronę po szczepionce, w tym po pierwszej dawce przypominającej.

„W tym roku, w pierwszej połowie spodziewamy się kontynuacji szczepień podstawowych i przypominających na półkuli południowej oraz przejścia do boostera w formie czwartej dawki w drugiej połowie roku na półkuli północnej, podobnie jak to jest w przypadku szczepionek przeciw grypie”, stwierdził Bancel.

Urzędnicy ds. zdrowia w USA powiedzieli, że rozważają autoryzację drugiej dawki przypominającej [drugiego boostera -tłum.] dla ogółu społeczeństwa.

Dane CDC wykazały również wzrost liczby przypadków, hospitalizacji i śmiertelności wśród niezaszczepionych, ale wzrost nie był tak znaczący w porównaniu z odnotowanym wśród zaszczepionych.

CDC twierdzi, że niezaszczepieni dorośli mieli 2,6 razy większe prawdopodobieństwo pozytywnego wyniku testu na COVID-19 w styczniu w porównaniu z w pełni zaszczepionymi dorosłymi i 3,2 razy większe prawdopodobieństwo w porównaniu z dorosłymi po boosterze oraz co najmniej 30 razy większe prawdopodobieństwo hospitalizacji w grudniu 2021r. z powodu COVID-19 w porównaniu do Amerykanów po boosterze w wieku 18 lat lub starszych, 14 razy większe prawdopodobieństwo zgonu z powodu COVID-19 w grudniu 2021r. w porównaniu z osobami w pełni zaszczepionymi i 41 razy większe prawdopodobieństwo zgonu na COVID-19 w grudniu 2021r. w porównaniu do osób po boosterze.

Liczba przypadków, hospitalizacji i zgonów gwałtownie spadła zarówno wśród osób niezaszczepionych, jak i zaszczepionych, co skłoniło wiele stanów do zniesienia ograniczeń dotyczących COVID-19.

____________

COVID-19 Cases, Hospitalizations Jump Among Vaccinated: CDC Data, Zachary Stieber, February 24, 2022

 

Uzupełnienia:

Gotowi na czwartą kolejkę?
Rażąca porażka szczepionki wyziera z każdej strony, a mimo to wiele osób wciąż nie jest w stanie tego rozpoznać. Nie mogą tego dostrzec, ponieważ zostali wystraszeni, a covidowy establishment wyprał […]

____________

Skuteczność preparatu nadal spada? Analiza danych
Wydaje się, że jedna dawka szczepionki zapewnia stosunkowo niski, ale stabilny wzrost ryzyka infekcji, dwie dawki zapewniają już wyższe, ale wciąż stabilne ryzyko infekcji, podczas gdy u osób, które otrzymały […]

____________

Covid w odwrocie czyli nadchodzą nowe ‘pandemie’
Wydaje się, że co tydzień jakiś nowy „ekspert”, który przez ostatnie dwa lata przewidywał, że wszyscy umrzemy, pojawia się w wiadomościach twierdząc, że powinniśmy „traktować Covid jak grypę”. Ale tylko […]

____________

Niepowodzenie szczepień i ostrzeżenie dla świata
Sytuacja Izraela odzwierciedla sytuację innych silnie zaszczepionych krajów, które również doświadczyły rekordowej liczby przypadków. Oto, co daje masowe wstrzykiwanie szczepionek mRNA w populacji: im więcej zaszczepiasz przeciwko Covid-19, tym więcej […]

____________

Omicron – nowy mistrz slalomu
Według danych opublikowanych przez rząd Wielkiej Brytanii za pośrednictwem Urzędu Statystyk Krajowych, osoby potrójnie zaszczepione są 4,5 razy bardziej narażone na uzyskanie pozytywnego wyniku testu na Omicron niż osoby niezaszczepione. […]

 

O autorze: AlterCabrio

If you don’t know what freedom is, better figure it out now!