Wojna na manewry

Od 10 lutego 2022 odbywają się manewry wojsk rosyjskich i białoruskich na Białorusi w pobliżu polskiej granicy {TUTAJ(link is external)}. Według USA – uczestniczy w nich 30-40 tys. żołnierzy. Wczoraj [11.02.2022] we wszystkich serwisach informacyjnych pojawiły się informacje o przemieszczaniu się wojsk NATO po polskich drogach w ramach manewrów Saber Strike 2022 {TUTAJ(link is external)}. Tego typu manewry to nic nowego. Odbywają się one co roku od 2010. Mają służyć ćwiczeniu przerzutu oddziałów NATO do krajów bałtyckich. W obecnej napiętej sytuacji jest jednak nieco inaczej.

Również wczoraj dowiedzieliśmy się , że ok. 1500 żołnierzy amerykańskich i ponad 500 pojazdów wojskowych przemieszcza się z Saksonii w Niemczech przez Czechy na Słowację. [patrz {TUTAJ(link is external)}, {TUTAJ(link is external)} i {TUTAJ(link is external)}]. Mogę się oczywiście mylić, ale wygląda to tak, jakby ćwiczono utworzenie wielkich kleszczy mających zagrażać rosyjskim wojskom na Białorusi.
Być może wszystko skończy się na manewrach. Przypomniała mi się jednak piosenka Jacka Kaczmarskiego “Manewry” {TUTAJ(link is external)}, a zwłaszcza jej fragment:

“Lecz gdy w okopy nas się śle
To kiedyś atak musi być!
Jedna jest tylko droga stąd
Gdzie horyzonty wrogie się mglą
Inaczej zaś polowy sąd
A dać się swoim – to już gruby błąd!
Wszak to manewry tylko są
Na wzgórzach lornet błyszczą szkła
Wszystko jest strategiczną grą
W której brać udział muszę ja!”.

Tekst pochodzi z https://www.tekstowo.pl/piosen…

O autorze: elig