Izrael, czyli deja vu

Od czterech dni odnoszę wrażenie, że czas cofnął się o siedem lat, jeśli chodzi o sytuację w Izraelu. Tak jak w roku 2014 Żydzi i Palestyńczycy walczą ze sobą. Ze strefy Gazy wystrzeliwane są tysiące rakiet [ok. 1500 od poniedziałku, 10.05.2021] na miasta i osiedla izraelskie. Niszczy wiekszośc z nich izraelski system obrony przeciwrakietowej, czyli słynna “żelazna kopuła”. Wojsko Izraela odpowiada bombardowaniami Gazy. Ostatnio zburzyło trzy wysokościowe budynki. To wszystko zaczęło się od prób wysiedlenia Palestyńczyków z niektórych dzielnic Jerozolimy. Wywołało to oczywiście protesty. W ich efekcie policja izraelska zaatakowała meczet Al-Aksa w Jerozolimie bijąc i ogłuszając modlących się wiernych. Okolo 300 z nich zostało rannych. Była to prowokacja z strony premiera Netanyahu, który sądził, że awantura z Palestyńczykami umocni jego władzę. Chyba się jednak przeliczył.

Rządzący Gazą Hamas wyczuł okazję i wystapił w obronie meczetu i wiernych. Zapowiedział, że jeśli Izrael się nie uspokoi, to zacznie ostrzeliwać go rakietami. Izrael to zlekceważył i ostrzał się zaczął. Dr Wojciech Szewko udzielił wczoraj [12.05.2021] wieczorem wywiadu portalowi wPolityce.pl {TUTAJ(link is external)}. Według niego:

“Dr Wojciech Szewko: Są dwa możliwe scenariusze. Pierwszy zakłada, że skutki przyniosą egipskie wysiłki mające na celu doprowadzenie do zawieszenia broni. A druga droga to dalsza eskalacja konfliktu. Hamas osiągnął już swój polityczny cel i udowodnił, że izraelska Żelazna Kopuła nie jest tak nieprzepuszczalna, jak mogłoby się wydawać. Po raz kolejny zrobił niedźwiedzią przysługę Organizacji Wyzwolenia Palestyny. Ostrzał Izraela rozpoczął w momencie, gdy świat zobaczył bitych przez policję Palestyńczyków i był im przychylny. Wtedy pojawił się Hamas ze swoja „odsieczą dla Jerozolimy”, której skutek będzie niekorzystny dla Palestyńczyków – ale korzystny dla Hamasu. Tym co stanowi tu czynnik nowy to fakt, że praktycznie we wszystkich miastach terytoriów okupowanych tzw. okupacji 1948, dziś terytorium Izraela, doszło do zamieszek, minipowstań. W niektórych miejscach doszło nawet do wyparcia izraelskich sił z miasta. A tego nikt się nie spodziewał. O tyle właśnie te wystąpienia tak masowe i spontaniczne były zaskoczeniem. To nowy element tego konfliktu.”.

Na koncie twitterowym dr W. Szewki {TUTAJ(link is external)} można znaleźć najnowsze informacje o przebiegu konfliktu. Najnowsze, sprzed kilku godzin to:te mówiące o śmierci 83 Palestynczyków w Gazie [w tym 17 dzieci] oraz o starciach miedzy Palestyńczykami a osadnikami żydowskimi w Akrze. Trwają też akcje izraelskich słuzb specjalnych. Twierdza one, że zabiły już 25 działaczy Hamasu. Izrael przyznaje sie do 7 zabitych i kilkudziesięciu rannych. Dr W. Szewko nagrał dwa wywiady dla telewizji internetowych {TUTAJ(link is external)} oraz {TUTAJ(link is external)}.

Jakie są perspektywy zakończenia konfliktu? Prezydent USA, Joe Biden rozmawial telefonicznie z Netaniahu i wyraził nadzieje, że zakończy się on szybka. Oświadczył też, ze Izrael ma prawo sie bronić. Rosja oświadczyła, że:

” Moskwa po rozmowie z Hamasem zapowiedziała, że organizacja jest gotowa zaprzestać ataków na Izrael “na zasadzie wzajemności”.
“Ugrupowanie jest gotowe przerwać wszelkie działania wojenne przeciwko Izraelowi na zasadzie wzajemności, przy czym społeczność międzynarodowa wywrze niezbędny nacisk na stronę izraelską, aby zaprzestała działań siłowych w meczecie Al-Aksa we Wschodniej Jerozolimie oraz sprzecznych z prawem działań wobec rdzennych arabskich mieszkańców” – przekazano w komunikacie rosyjskiej dyplomacji” {TUTAJ(link is external)}.

Mimo to Al-Jazeera informuje dziś {TUTAJ(link is external)}, że Izrael gromadzi wojsko wokół Gazy, planując inwazję, a Hamas wystrzeliwuje wciąż nowe rakiety.

O autorze: elig