C19 czyli jak rozbroić ‘brudną bombę’

Obywatele sprzeciwiający się prowadzonej w Wielkiej Brytanii wojnie psychologicznej pt. covid-19, rozpoczęli kampanię kontrreklamową, której celem jest rozbrojenie rządowej „brudnej bomby” polegającej na „wymuszaniu posłuszeństwa przez strach”.

___***___

Znaczna liczba ludzi nadal osobiście nie czuje się wystarczająco zagrożona”, jak możemy przeczytać w opracowaniu, zalecając rządowi zwiększenie „postrzeganego poziomu osobistego zagrożenia” wśród „tych, którzy są beztroscy”, poprzez uciekanie się do „mocnych przekazów emocjonalnych”.

_________________

W menu na dziś danie o manipulacji. Bynajmniej nie jest to materiał z rozważaniami teoretycznymi. Poniżej opis akcji mającej miejsce w Wielkiej Brytanii, a będący reakcją na operację indukowania strachu w społeczeństwie. Działania póki co skromne, ale zdają się być dobrze przemyślanymi.

Zapraszam do lektury.

________________________________***________________________________

Kampania wini gwałtowne sianie paniki za pandemię chorób psychicznych

Obywatele sprzeciwiający się prowadzonej w Wielkiej Brytanii wojnie psychologicznej pt. covid-19, rozpoczęli kampanię kontrreklamową, której celem jest rozbrojenie rządowej „brudnej bomby” polegającej na „wymuszaniu posłuszeństwa przez strach”.

Rządowa Naukowa Grupa Doradcza ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (SAGE), badacze behawioralni popadli w „poważnie nieetyczną praktykę”, „aktywnie podsycając” strach i tworząc „pandemię chorób psychicznych”, zauważa kampania kontrreklamowa „Recovery”.

„Największa kampania strachu, jaką kiedykolwiek widział świat”, była „najgorsza w Wielkiej Brytanii, gdzie SAGE i rząd podjęli świadomą decyzję o wykorzystaniu strachu, aby zapewnić przestrzeganie ograniczeń przez ludzi” – podkreśla Recovery w myśli przewodniej swojej akcji Zakończyć kampanię strachu”.

Recovery cytuje statystyki brytyjskiego Centrum Zdrowia Psychicznego wyjaśniające, w jaki sposób 20% dorosłych (8,5 miliona) i 15% dzieci (1,5 miliona) w samej Anglii będzie cierpieć na depresję, lęki i zespół stresu pourazowego w wyniku kampanii strachu.

Furgonetka kampanii Recovery okrąża biura BBC

W rozmowie z Church Militant, etyk zajmujący się zdrowiem psychicznym, Niall McCrae, pochwalił kampanię Recovery jako „błyskotliwą demonstrację tego, jak rozgrywać ciemiężców w ich własnej grze”.

„Rządom udało się przestraszyć swoich obywateli taktykami z psychologii behawioralnej stosowanymi przez reżimy totalitarne. Z etycznego punktu widzenia jest to zło. Władze zwróciły się przeciwko ich obywatelom i powinniśmy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby ujawnić ich kłamstwa” – mówi dr McCrae.

Jak ujawnia Jon Dobinson, dyrektor kreatywny i mózg odpowiedzialny za kampanię reklamową Recovery, wielkie firmy medialne zakazały akcji reklamowej „Zakończyć kampanię strachu”.

Recovery współpracuje teraz z mniejszą firmą zajmującą się reklamą zewnętrzną i zabezpieczyła miejsce dla swojego plakatu w centrum Londynu. Bilbord będzie nadal eksponowany przed siedzibą BBC na furgonetce reklamowej, która będzie okrążać ich studia, mówi Dobinson.

Dobinson, dyrektor generalny wielokrotnie nagradzanej agencji reklamowej Other, poprosił czołowego psychologa o przeanalizowanie, w jaki sposób rządowa kampania plakatowa „Look Him / Her in the Eyes” [Spójrz mu / jej w oczy] miała na celu wywołanie strachu.

Manipulująca psychologicznie reklama rządu brytyjskiego mająca na celu sterroryzowanie
obywateli w celu zmuszenia ich do przestrzegania prawa

„U góry [plakatu] nasza zaufana służba zdrowia NHS [National Health Service] instruuje cię, abyś „spojrzał mu/jej w oczy” – powiedział psycholog. “Automatycznie trafiasz na oskarżycielskie oczy, które patrzą prosto na ciebie.”

„Przycisk paniki w twoim mózgu – ciało migdałowate – zostaje aktywowany, uwalniając hormony stresu, które przygotowują organizm do „walki lub ucieczki”. Dopływ krwi odchodzi od „mózgu myślącego” – kory przedczołowej – powodując jego tymczasowe wyłączenie ”.

Centralny element państwowej kampanii strachu

Psycholog wyjaśnia, w jaki sposób „system zagrożeń został aktywowany u widza: przez przerażające spojrzenie, przez autorytet propagujących przekaz, przez surowy, rozkaz ‘wykrzyczany’ dużymi literami”, a widz „jest już przygotowany do poczucia winy w odpowiedzi na następną instrukcję: »Powiedz mu, że zawsze zachowujesz dystans«”.

„Mała, niewinna nazwa pod maską tlenową zachęca nas, abyśmy nie zadawali pytań” – wyjaśnia psycholog. „To prawdziwa ofiara COVID-19 – powinieneś to wiedzieć. Wstydź się”.

Powtarzająca się mantra nakazuje obywatelom pozostanie w domu, aby pomóc NHS [służbie zdrowia -tłum.] i ratować życie. Pasiaste ostrzegawcze kolory banera podkreślają sytuację kryzysową – a „w nagłym wypadku nie kwestionuje się autorytetu, logiki ani dowodów” – zauważa psycholog.

Plakaty w każdym supermarkecie i na dworcu kolejowym wykorzystują obrazy i język zaprojektowany w jednym celu: aby zapewnić posłuszeństwo poprzez strach, zauważa Recovery, podczas gdy nadawcy legitymizują codzienną porcję przerażających, sensacyjnych i wprowadzających w błąd historii.

Brytyjskie Królewskie Kolegium Psychiatrów (RCP) wydało w czwartek oświadczenie, w którym ostrzega, że ​​kraj „znajduje się w szponach kryzysu zdrowia psychicznego, a najbardziej dotknięte są nim dzieci”.

Skala kryzysu zdrowia psychicznego jest przerażająca, ale prawdopodobnie jeszcze się pogorszy, zanim nastąpi poprawa” – powiedział prezes RCP, dr Adrian James.

Prawie 400 000 dzieci i 2,2 miliona dorosłych szukało pomocy z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym podczas pandemii.

Nasze dzieci i młodzież są narażone na kryzys zdrowia psychicznego spowodowany pandemią i są narażone na choroby psychiczne na całe życie” – dodała dr Bernadka Dubicka, kierownik Katedry Dzieci i Młodzieży RCP.

McCrae zauważył jednak, że „niesmaczne” dla specjalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym jest „krzyczenie o kryzysie zdrowia psychicznego”, kiedy sami psycholodzy behawioralni ”bezwstydnie promowali czynniki powodujące niepokój psychiczny u dzieci: zamknięcie szkół, maseczki, zakaz normalnych spotkań towarzyskich i nadmierne poleganie na internecie”.

„Praktycy nie są odpowiedzialni za taktykę psychologii behawioralnej, ale są odpowiedzialni za nieodzywanie się” – dodał dr McCrae.

Kultowy brytyjski pisarz Frederick Forsyth, autor klasycznych thrillerów, takich jak The Day of the Jackal czy The Odessa File, również wypowiedział się tego samego dnia przeciwko „kampanii masowego strachu, która sprowadziła niegdyś dzielny naród do roztrzęsionego przerażenia”.

„Widziałem coś takiego tylko raz. To było wtedy, gdy wysłano mnie do Niemiec Wschodnich w 1962 roku” – napisał Forsyth. „Taka taktyka prania mózgu została zastosowana, aby przestraszyć mieszkańców Berlina Wschodniego, aby uwierzyli, że Mur Berliński jest środkiem obronnym, chroniącym ich przed maleńkim Berlinem Zachodnim, a Stasi jest ich strażnikiem. Mur był oczywiście narzędziem zniewolenia”.

„Nigdy nie przypuszczałem, że rząd kraju, którego mundur kiedyś nosiłem z taką dumą, upadnie tak nisko. Osoby odpowiedzialne powinny zostać bezzwłocznie zidentyfikowane i usunięte ze wszystkich urzędów nad nami” – nalegał powieściopisarz.

W marcu Church Militant doniósł o tym, jak rząd Wielkiej Brytanii celowo zastosował taktykę wojny psychologicznej używaną w czasie konfliktów i przez reżimy totalitarne, aby zmienić swoich obywateli w „uległych poddanych lockdownu”.

Church Militant przeanalizował artykuł „Scientific Pandemic Insights Group on Behaviors” (SPI-B), w którym wymieniono dziewięć sposobów osiągnięcia zmiany zachowania, w tym perswazję, motywację i przymus. Artykuł oferował rządowi 25 opcji z nauk behawioralnych [pdf].

Znaczna liczba ludzi nadal osobiście nie czuje się wystarczająco zagrożona”, jak możemy przeczytać w opracowaniu, zalecając rządowi zwiększenie „postrzeganego poziomu osobistego zagrożenia” wśród „tych, którzy są beztroscy”, poprzez uciekanie się do „mocnych przekazów emocjonalnych”.

„Manipulowanie najbardziej prymitywnymi instynktami społeczeństwa w celu zmiany zachowań ludzi zostało zaczerpnięte z podręcznika tyranów” – zauważyła kampania Recovery. „Dlatego celowe tworzenie strachu w celu kontrolowania zachowania było od dawna uważane za niedopuszczalne przez ekspertów w dziedzinie psychologii i polityki”.

Psycholog, z którym rozmawiał Dobinson, potwierdził, że siejąca panikę kampania reklamowa rządu miała druzgocący wpływ na zdrowie psychiczne.

„Ta reklama aktywuje nasze i tak już nadmiernie pobudzone systemy stresu, czyniąc je coraz bardziej podatnymi na komunikaty strachu. Utrzymujący się stres prowadzi do uszkodzeń fizycznych i psychicznych: udaru, zawału serca, raka, samobójstwa, ZOK, depresji” – powiedział psycholog Recovery.

Rząd jest obecnie największym reklamodawcą w Wielkiej Brytanii, wydając 184 miliony funtów z pieniędzy podatników w samym tylko 2020 roku na wzbudzające strach ostrzeżenia i reklamy dotyczące covid. Rządowy regulator nadawczy Ofcom, podjął się zakazywania publikacji, które mogłyby zagrozić zgodności z polityką państwa.

Brits Defuse ‘Dirty Bomb’ in COVID-19 Psyops, Jules Gomes, April 13, 2021

Uzupełnienia:

Strach. Rachunek proszę…

Strach i… wiedza

Granice akceptacji

Propaganda czyli jak do nas mówią

Dlaczego odmawiamy walki

Jak traktować ‘elity’, które nas nienawidzą?

Teraz albo nigdy czyli czas na coś mocniejszego

Warianty strachu

 

O autorze: AlterCabrio

If you don’t know what freedom is, better figure it out now!