To vax or… to be? Hamlet dalej w kropce c-19

W menu na dziś danie składkowe. Artykuł Jeremy’ego Loffredo o wahaniach i wątpliwościach dotyczących szczepień covid-19. Ważnym elementem opracowania jest poruszenie kwestii sceptycznego podejścia do tematu również w środowiskach medycznych. Jako bonus przegląd fragmentów kilku tekstów poruszających podobne kwestie.

Zapraszam do lektury.

_________________________***_________________________

Wahania co do szczepionek COVID są powszechne, nawet wśród lekarzy

Instytucje zdrowia publicznego, w tym Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), podejmują skoordynowane wysiłki, aby zmniejszyć wahania dotyczące szczepionek przeciwko COVID, ponieważ lekarze i grupy mniejszościowe mają wątpliwości co do bezpieczeństwa i skuteczności.

Ponieważ szczegółowe informacje na temat najnowszych pretendentów do stworzenia szczepionek przeciwko COVID codziennie pojawiają się w wiadomościach, doniesienia o obawach dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności szczepionki są szeroko rozpowszechnione w wielu grupach demograficznych, nawet w profesjonalnej społeczności medycznej.

W miarę narastania niechęci do szczepień agencje, w tym Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), wzmagają wysiłki na rzecz budowania zaufania do szczepionek poprzez public relations i kampanie komunikacyjne.

Ankiety ujawniają wahania wobec szczepionek

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, Karin Fielding School of Public Health, przeprowadzili ankietę wśród pracowników służby zdrowia pracujących w aglomeracji Los Angeles. Jak podał Washington Post, odkryli, że dwie trzecie (66,5%) pracowników służby zdrowia „zamierza opóźnić szczepienie”, co oznacza, że nie zamierzają otrzymać szczepionki COVID, gdy stanie się dostępna. Zamiast tego planują przeglądać dane, gdy zostaną powszechnie wprowadzone i sprawdzą się jako bezpieczne.

Siedemdziesiąt sześć procent pracowników służby zdrowia wahających się przed szczepieniami podało „przyspieszony rozwój szczepionek” jako główny powód swoich obaw. Zazwyczaj opracowanie szczepionki trwa od ośmiu do dziesięciu lat, dr Emily Erbelding, ekspert ds. Chorób zakaźnych z National Institute of Allergy and Infectious Diseases, powiedziała CNN w artykule zatytułowanym: „Harmonogram szczepionki przeciwko koronawirusowi to 18 miesięcy. Eksperci twierdzą, że to ryzykowne”.

Oczekuje się, że liderzy szczepionek przeciwko koronawirusowi – Pfizer, Moderna i AstraZeneca – zadebiutują w styczniu. Giganci farmaceutyczni wykładniczo przyspieszyli średni czas bezpieczeństwa i przeglądu rozwoju i produkcji szczepionek, aby wprowadzić szczepionki na rynek w niecały rok. Erbelding przyznał, że przyspieszone tempo będzie oznaczać „nie przeglądanie wszystkich danych”.

Susan Bailey, prezes Amerykańskiego Stowarzyszenia Lekarzy, powiedziała na filmie, że liczba lekarzy wyrażających wahanie była „bezprecedensowa” i „stanowiła realne zagrożenie” dla publicznego zaufania do szczepionek.

Niedawna ankieta firmy Gallup wykazała, że tylko 58% Amerykanów planuje przyjąć szczepionkę COVID, gdy będzie ona dostępna. Sondaż przeprowadzony w październiku przez Zogby wykazał, że prawie 50% Amerykanów ma obawy co do bezpieczeństwa nadchodzących szczepionek przeciwko COVID.

Nowy wspólny projekt ankiety przeprowadzonej przez National Association for the Advancement of Coloured People and Langer Research wykazał, że Amerykanie rasy czarnej i Latynosów są przytłaczająco zaniepokojeni nadchodzącą szczepionką przeciwko COVID.

Badanie, jak donosi Washington Post, twierdzi, że jest „jednym z największych i najbardziej rygorystycznych przeprowadzonych dotychczas na ten temat”. Okazało się, że tylko 14% czarnoskórych Amerykanów ufa, że szczepionka będzie bezpieczna, podczas gdy tylko 34% Latynosów wierzy, że będzie bezpieczna.

Badanie wykazało również, że w kontekście COVID tylko 19% czarnoskórych Amerykanów ufa firmom farmaceutycznym, a mniej niż jedna trzecia ufa amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), że „dba o ich interesy”.

Według Komitetu Doradczego ds. Praktyk Szczepień, grupy ekspertów medycznych, którzy doradzają Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), obawy związane z bolesnymi lub szkodliwymi skutkami ubocznymi szczepionki COVID są zakorzenione w rzeczywistości.

Według CNBC, podczas wirtualnego spotkania Komitetu Doradczego ds. Praktyk Szczepień 23 listopada, dr Sandra Fryhofer powiedziała innym urzędnikom CDC, że pacjenci muszą być świadomi, że skutki uboczne szczepionek COVID „nie będą przechadzką po parku”. Fryhofer przyznała, że zgłoszono skutki uboczne szczepionek naśladujące objawy łagodnego przypadku COVID, w tym ból mięśni, gorączkę, dreszcze i ból głowy.

Fryhofer, która wyjaśniła, że zarówno szczepionki przeciw COVID firmy Pfizer, jak i Moderna wymagają dwóch dawek, obawia się, że jej pacjenci mogą nie wrócić po drugą dawkę po wystąpieniu potencjalnie nieprzyjemnych skutków ubocznych po pierwszym zastrzyku.

Jak zauważył uczestnik badań szczepionek Moderna, „nigdy przedtem nie byłem taki chory”.

Urzędnicy ds. zdrowia próbują zwalczać wahania dotyczące szczepionek

Mimo to urzędnicy będący na czele planu reagowania na COVID, w celu zwalczania obaw związanych z bezpieczeństwem szczepionek i wahań wobec nich używają, jak niektórzy to nazywają, wątpliwych technik psychologicznych.

Na przykład WHO, która określiła „wahanie się przed szczepionkami” jako największe globalne zagrożenie dla zdrowia publicznego, zatrudniła firmę PR Hill + Knowlton do zidentyfikowania mikro- i makroinfluencerów, „ukrytych bohaterów” w mediach społecznościowych, którzy mogliby potajemnie promować wizerunek organizacji jako autorytetu d/s COVID, i aby „zapewnić przestrzeganie porad i wskazówek WHO”.

Cass Sunstein, przewodniczący Technical Advisory Group on Behavioural Insights WHO, niedawno napisał artykuł w Bloombergu, w którym promował wykorzystywanie popularnych celebrytów, sportowców i aktorów jako narzędzi do promowania szczepień skierowanego do tych, którym „brakuje zaufania do szczepionek”.

„Zaufani politycy, sportowcy lub aktorzy – uważani za „jednego z nas”, a nie za „jednego z nich” – mogą wprost poprzeć szczepienia i zgłosić, że sami zostali zaszczepieni” – napisał Sunstein.

Następnie jest „Przewodnik po szczepionkach przeciwko COVID-19” opracowany przez University of Florida i ONZ, który ma na celu pomóc rządom w poprawie przyjmowania szczepionek przeciwko COVID. Autorzy przewodnika promują taktykę potajemnego wykorzystywania zaufanych liderów społeczności do pomocy w przekazywaniu informacji o szczepionkach.

Powołując się na niechęć do szczepień wśród społeczności afroamerykańskiej, przewodnik sugeruje, że sklepy fryzjerskie i salony fryzjerskie w dzielnicach, w których dominują czarnoskórzy, mogą być wykorzystywane do rozpowszechniania zatwierdzonych wiadomości o szczepionkach.

COVID Vaccine Hesitancy Widespread, Even Among Medical Professionals, Jeremy Loffredo, 11/25/20

_______________

Komentarz: W ramach uzupełnienia krótki przegląd doniesień n/t wątpliwości dotyczących szczepień na covid-19, również w polskich mediach.

_______________

Prezes Pfizer’a, Albert Bourla, powiedział gospodarzowi Dateline Lesterowi Holtowi, że firma farmaceutyczna „nie jest pewna”, czy szczepionka zapobiega przenoszeniu koronawirusa, mówiąc: „To jest coś, co należy zbadać”.

Na liście najważniejszych fragmentów wywiadu opublikowanych przed programem specjalnym Holt zapytał Bourlę: „Czy mimo że mam ochronę, nadal mogę go przekazać innym?”

„Myślę, że jest to coś, co należy zbadać. Nie jesteśmy tego teraz pewni, biorąc pod uwagę to, co wiemy ”- odpowiedział Bourla.

Pfizer chairman: We’re not sure if someone can transmit virus after vaccination, Joseph Choi, 12/03/20

_______________

Szczepionki „nie pokazują, że zapobiegają potencjalnemu przenoszeniu tego wirusa. . .  i zarażaniu innych. ”

Problem w tym, że nie wiadomo jeszcze, czy którakolwiek z trzech szczepionek – w tym szczepionka Moderna – uniemożliwi przeniesienie wirusa z osoby zaszczepionej na osobę nieszczepioną. Inaczej mówiąc, możliwe jest, że nawet zaszczepione osoby będą nadal mogły zarazić niezaszczepione osoby COVID-19.

Ale jeśli okaże się, że szczepionki tylko zapobiegają poważnym powikłaniom COVID-19 i nie zapobiegną rozprzestrzenianiu się choroby na innych, „powrót do normalności” zajmie znacznie więcej czasu, niż się spodziewano. Dzieje się tak dlatego, że zaszczepieni, choć sami są bezpieczni, nadal mogą stanowić zagrożenie dla innych, którzy jeszcze nie zostali zaszczepieni. A jeśli tak jest, dystans społeczny, noszenie masek, ograniczenia w podróżowaniu i inne działania zapobiegawcze – nawet blokady – będą nadal potrzebne, dopóki prawie wszyscy na planecie nie zostaną zaszczepieni.

Moderna chief medical officer: Vaccinated adults could still infect the unvaccinated with COVID-19, Michael Grothaus, 11-24-20

_______________

Osoby, które w przeszłości miały anafilaksję w reakcji na lekarstwa lub jedzenie, nie powinny przyjmować szczepionki przeciw Covid-19 stworzonej przez firmy Pfizer i BioNTech – ostrzegła w nocy ze środy na czwartek brytyjska agencja ds. regulacji leków (MHRA).

Osoby, które w przeszłości miały anafilaksję w reakcji na szczepionkę, lekarstwa lub żywność, nie powinny przyjmować szczepionki Pfizer/BioNTech. Drugiej dawki nie należy podawać osobom, u których wystąpiła anafilaksja po podaniu pierwszej dawki tej szczepionki” – napisała w wydanym oświadczeniu szefowa MHRA June Raine.

Brytyjski regulator ostrzega: Osoby, które przeżyły wstrząs anafilaktyczny nie powinny brać szczepionki

_______________

Monitorowanie szczepionek Covid-19 pod kątem problemów z bezpieczeństwem przypadnie grupie amerykańskich agencji zdrowia, które również będą mieć swój udział w ich wdrażaniu, co może stanowić potencjalną przeszkodę w przekonywaniu sceptyków do zastrzyków, mówią byli urzędnicy rządowi, którzy pomogli kontrolować wybuch epidemii dziesięć lat temu.

Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom, Agencja ds.Żywności i Leków, Departament ds. Weteranów i inne agencje zajmujące się zdrowiem, mają oddzielne systemy śledzenia skutków ubocznych i bezpieczeństwa u osób, które dostają pierwsze szczepionki. Istnieją jednak obawy, że grupy doradzające agencjom we wszystkich aspektach szczepionek mogą spotykać się z publicznym sceptycyzmem co do ich ocen bezpieczeństwa w czasie, gdy wahania co do szczepień są głównym problemem.

„Ten sam komitet doradczy, który kazał im je zdobyć, mówi im, że wszystko jest w porządku” – powiedział Daniel Salmon, dyrektor ds. bezpieczeństwa szczepionek w biurze National Vaccine Program Office podczas wybuchu świńskiej grypy H1N1 w 2009 roku. „Jaka jest tego optyka?”

Istnieje również obawa, że ​​brak ujednoliconego nadzoru może utrudnić dokumentowanie i szybkie działanie w kwestiach bezpieczeństwa.

Vaccine Safety to Remain Unclear Until Millions Get Their Shots, Anna Edney, 17 November 2020

_______________

Głównym powodem wystąpienia do FDA o wstrzymanie działań jest fakt, że w badaniu klinicznym fazy 2/3 szczepionki Pfizer zastosowano przypuszczalny (presumptive) test diagnostyczny RT-qPCR.

Patolog z Connecticut, dr Sin Hang Lee i Informed Consent Action Network (ICAN) złożyli petycję do amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), aby zażądała dokładnego zliczenia przypadków COVID-19 w badaniu szczepionki Pfizer / BioNTech COVID-19 mRNA.

„Dopóki dokładna liczba przypadków COVID-19 w grupach zaszczepionych i placebo nie zostanie ustalona na potrzeby oceny skuteczności szczepionki, prosimy FDA o wstrzymanie decyzji dotyczącej zezwolenia na stosowanie tej szczepionki w nagłych wypadkach” – powiedział dr Lee, dyrektor Milford Molecular Diagnostics Laboratory.

Głównym powodem wystąpienia do FDA o wstrzymanie działań jest fakt, że w badaniu klinicznym fazy 2/3 szczepionki Pfizer zastosowano przypuszczalny test diagnostyczny RT-qPCR. Test ten jest uznawany przez społeczność nauk medycznych za generujący wysoki odsetek wyników fałszywie dodatnich wśród zakwalifikowanych uczestników badania z grupy placebo z niewielkimi objawami, takimi jak ból gardła lub nowy kaszel. Jest to szczególnie widoczne, gdy doszło do faktycznego ‘odślepienia’ (unblinding) uczestników procesu, zgodnie z petycją.

Pathologist Petitions FDA to Halt Pfizer Emergency Use Authorization Until Vaccine Efficacy Confirmed, Informed Consent Action Network, Global Research, December 09, 2020

____________________

Uzupełnienia:

W obronie “Apelu w sprawie szczepień”. Riposta na słowa prof. Andrzeja Horbana

Dlaczego powinniśmy sobie darować…

Dr Zbigniew Martyka ostrzega przed szczepionkami na Covid-19: “W razie powikłań pacjent zostanie sam”

German Doctors Letter to Chancellor Merkel, Put an End to the Covid “Fear Machine”

O autorze: AlterCabrio

If you don’t know what freedom is, better figure it out now!