Pęka jednolity front Antypisu

Było to widać, gdy na konferencji prasowej w dniu 7 maja 2020 Włodzimierz Czarzasty, wódz Lewicy, oskarżył PO o fiasko rozmów z Gowinem, stwierdzając:

“Po piąte, Gowin miał gwarantować rozwalenie złego rządu PiS. Nic się takiego nie stało. Tak kończą się marzenia, rozmowy z obozem PiS i z Gowinem. Nie uczestniczyliśmy w tej paradzie oszustów, bo z oszustami się nie gada, (…) zawsze nas oszukują” {TUTAJ(link is external)}.

Nowym przykładem stało się wczorajsze [12.05.2020] głosowanie w Sejmie nad nową wersją ustawy PiS o wyborach prezydenckich {TUTAJ(link is external)}. Projekt PiS poparła Konfederacja, a PSL i Lewica wstrzymały się od głosu. W efekcie ustawa przeszła przy 244 głosach za, 137 przeciw i 11 wstrzymujących się. Ciekawa jestem, co stanie się w Senacie. Marszałek Grodzki zapowiedział wprawdzie 30 dni obstrukcji, ale nie wiadomo, co powiedzą na to pozostali senatorowie. Dziwi dzisiejsze podanie się do dymisji wicemarszałka Stanisława Karczewskiego z PiS. Uczynił on to w momencie, gdy pojawiła się szansa na większe poparcie jego stanowiska. Rekomendację na jego miejsce uzyskał senator Pęk.

Zachwycony takim obrotem spraw bloger UPARTY napisał {TUTAJ(link is external)} m.in.:

“Otóż dzięki sprytnym w ich mniemaniu manewrom polityków Antypisu, doszło do sytuacji paradoksalnej. Oś sporu politycznego przeniosła się z Sejmu do Zjednoczonej Prawicy a poza tym rozpadł się niemiecko rosyjski pakt o przejęciu władzy w Polsce. Już obie strony nie głosują w Sejmie jak jeden mąż. O wyborach prezydenckich nie decydował bowiem spór na linii Antypis/Pis a przebiegał wewnątrz Zjednoczonej Prawicy! Cała opozycja tylko kibicowała w tym sporze. Takie sytuacje już zdarzały się wcześniej, ale nigdy nie dotyczyły tak ważnej sprawy jak wybory prezydenckie i porządek konstytucyjny. Nie znaczy, że wypychając Antypis ze sceny politycznej już go pokonaliśmy, bo jeszcze całkiem wypchnięty jeszcze nie jest, ale na pewno on nie pokonał nas, a było blisko. (…)
Zacznę od pewnego drobiazgu, na który pewnie mało kto zwrócił uwagę. Otóż o szczegółach zawartego porozumienia o odsunięciu PiS`u od władzy dowiedzieliśmy się oficjalnie od Czarzastego. Jednocześnie Czarzasty stwierdził, że w tej intrydze Lewica nie brała udziału a była wręcz przeciwna działaniom Gowina ( w wersji propagandowej negocjacjom z Gowinem). Jeżeli nie brali w tym udziału, to skąd znali szczegóły i dlaczego byli zawiedzeni niepowodzeniem operacji? Jedynym wyjaśnieniem takiej postawy jest to, że była próba uzgodnienia tej intrygi z Lewica a ona nie tyle się na nią zgodziła ile w ramach przyjacielskiej współpracy jej nie blokowała przyjmując za dobra monetę zapewnienia ze strony PO, że wszystko jest załatwione. Oczywiście decyzje kierunkowe podejmowali sponsorzy, a nie aktorzy grający polityków.”.

UPARTY kończy swą notkę zdaniem: “Wydaje mi się, że chyba zaczniemy żyć w innym, lepszym państwie”. Ja nie byłabym aż taką optymistką. Należy wciąż pamiętać o tych sponsorach, o których pisał UPARTY. Będą oni dążyli do zdyscyplinowania podległych sobie polityków i zaklejenia pęknięć w jednolitym froncie Antypisu. Zgadzam się natomiast z rozważaniami na temat korzystnego wpływu tarczy antykryzysowej.

O autorze: elig