Prezydent Duda i ambasador Izraela: jesteśmy wspólnotą i rodziną. Duda: Jesteście dla mnie Polakami

“Tak się złożyło, że to jest nasze tradycyjne spotkanie chanukowe, ale drugi raz w trakcie mojej prezydentury, w trakcie tego czasu, kiedy z żoną pełnimy swoją służbę w Pałacu Prezydenckim jest tak, że Chanuka zbiegła się ze świętami Bożego Narodzenia. W związku z tym, spotykamy się te kilka tygodni później”.

– powiedział prezydent Duda na wczorajszym spotkaniu ze społecznością żydowską w Polsce.

Podczas przemówienia Duda podkreślił, że Żydzi i Polacy są wspólnotą. Uzasadniając ten rodzaj wspólnoty prezydent nazwał Żydów Polakami:

Gdy patrzę na Państwa, uśmiecham się i mówię: „Tak, jestem Prezydentem wszystkich Polaków”. Tak, dlatego że wszyscy, którzy przybywają do Pałacu Prezydenckiego i czują swój związek z Rzecząpospolitą Polską, z moim krajem, w którym zostałem wybrany na urząd Prezydenta, są dla mnie Polakami.

To nie jest kwestia narodowa. To jest kwestia tego, co jest w sercu człowieka. To nie jest kwestia krwi. Jeżeli ktoś pyta o krew, to ja się często uśmiecham i mówię: to mi pokażcie Polaka, który jest w stanie na sto procent powiedzieć, że nie ma w swojej krwi nawet najmniejszej domieszki krwi żydowskiej po tysiącu lat wspólnej historii.

Uczestniczący w spotkaniu Ambasador Alexander Ben Zvi stwierdził:

Dziś, dzięki doskonałej współpracy, można określić relacje żydowsko – polskie  jako przyjacielskie i strategiczne. Czasami, jak to zwykle bywa w rodzinie, dochodzi do różnic zdań i poglądów, ale zawsze można znaleźć zgodne rozwiązanie.

Następnego dnia po spotkaniu Ambasador Izraela powiedział w radiu w radiu RMF FM:

Polska podpisała deklarację, że sprawę mienia bezspadkowego trzeba rozwiązać

Chodzi o tzw. Deklarację Terezińską, której ważność swego czasu potwierdził  prezydent Duda.

______________________________________________________________________________________________________________

źródło cytatów: Wystąpienie Prezydenta podczas spotkania z przedstawicielami społeczności żydowskiej w Polsce

 

O autorze: Redakcja