Tym razem już oficjalnie: USA chcą dostępu do polskiej miedzi i srebra

Kabel zasilający hybrydowy: miedź oraz srebro/avcorp.pl/ cena 489/metr

 

Narzekając na system podatkowy w Polsce, wzywając do przyjaźni amerykańsko-polskiej USA ustami swego lobbysty, Rossa Marchanda domagają się możliwości wejścia do Polski amerykańskich firm wydobywczych. W artykule zamieszczonym na portalu Townhall.com autor wyraził ubolewanie, że Polska nie chce dopuścić inwestorów amerykańskich pragnących wydobywać polską miedź i srebro.

Artykuł jest utrzymany w tonie retoryki „kijka i marchewki”. Marchand stawia tezę, że umożliwienie wejścia amerykańskim inwestorom do naszego kraju poprzez zmianę polityki podatkowej, „może podnieść standard życia” Polaków. „Polska i Ameryka mogą utrzymać swoją szczególnie silną więź z korzyścią dla gospodarstw domowych i firm w obu krajach”. Ross Marchand jest dyrektorem ds. Polityki dla organizacji Taxpayers Protection Alliance. Organizacja ta określana jest mianem “grupy interesów”.

Warto w tym kontekście przypomnieć niedawny komentarz dla PCh24.pl dokonany przez Jacka Hogę, Witolda Gadowskiego i Stanisława Michalkiewicza, którzy komentując „wojskowe” porozumienie Dudy i Trumpa, ocenili je jako wyraz myślenia postkolonialnego „polskiej strony”.

Jak widać, USA po uzyskaniu korzystnego dla siebie celu jakim była neutralizacja polskiego przemysłu zbrojeniowego (brak offsetu dla kupowanego uzbrojenia), przerzucili się na sferę polskiej gospodarki.

Townhall.com

Przedsmak tego, co może nas czekać pokazuje ten przypadek:

Już nas za chwilę będą drenować /firma z Kanady/

“Ponad 10 mln ton miedzi i kilkadziesiąt tysięcy ton srebra czeka na wydobycie. – Tak bogate złoże, to ewenement na skalę światową – podkreślał prof. Stanisław Speczik dyrektor generalny Miedzi Copper Corporation, podczas konferencji, która odbyła się w siedzibie Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. – To złoże większe niż wszystkie złoża obecnie eksploatowane przez KGHM”. Polacy nie wiedzieli o tym złożu??? Dlaczego to nie państwo polskie lub polski kapitał ma eksploatować to złoże?

Link

Aktualizacja

Z chwilą opublikowania powyższego materiału pojawiły się ataki i zarzuty pod naszym adresem. Szybko okazało się, że nasza teza uzyskała potwierdzenie w liście kongresmenów USA skierowanym do Morawieckiego.

Kongresmeni USA naciskają na premiera Morawieckiego ws. zmienienia podatku od wydobycia miedzi. “Wierzymy, że usunięcie barier dla amerykańskich inwestycji w Polsce pomoże uwolnić ogromny potencjał polskiej gospodarki” – czytamy w liście amerykańskich polityków.  / dorzeczy.pl/

O autorze: Redakcja