Wojny syryjsko-tureckiej nie będzie. Wygrał Putin

Zacznę od zacytowania wczorajszego tweetu Witolda Repetowicza:

“Wczoraj ludzie jeszcze uciekali z Derbesije czy Tell Tammer a dziś już wracają. Putin nie dość, że ma teraz w garści i Turcję i Assada i Kurdów to jeszcze wyszedł na peacemakera. A niektórzy nazywają decyzje Trumpa i miotanie się Europy real politik. To jest idioten politik.

22:57 – 22 paź 2019” {TUTAJ}.

Wypowiedź ta dotyczy wczorajszego porozumienia miedzy Erdoganem a Putinem osiągnietego po kilkugodzinnych rozmowach w Soczi. Czytamy {TUTAJ}:

“Turcja i Rosja osiągnęły porozumienie ws. wycofania się syryjskich bojowników kurdyjskich na odległość 30 km od granicy z Turcją w północno-wschodniej Syrii w ciągu 150 godzin.

Porozumienie przewiduje, że od południa w środę rosyjska policja wojskowa i syryjska straż graniczna wejdą do strefy przygranicznej, by ułatwić wycofanie z niej kurdyjskich bojowników z Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG).”.

Tak więc Turcja uzyskała upragniona strefę buforową. Cele jej ofensywy były jednak bardziej daleko idące. Pisze o tym Dmitry Kuznetz w artykule “Losing to Putin How Turkish President Erdogan got what he wanted from Washington but settled for far less from Moscow” opublikowanym w portalu Meduza.io {TUTAJ}. Prawdziwym zwycięzcą jest jednak Putin, który pokazał, że to on rozdaje teraz karty w Syrii. Wygrał tez rząd Assada, bo armia syryjska weszła do większości kurdyjskich miast.

Przegrani są oczywiście zdradzeni przez Amerykanów Kurdowie, którzy musieli się wycofać ze strefy przygranicznej i praktycznie utracili swa autonomię na rzecz rządu Assada. Dowiadujemy się {TUTAJ}, iż:

“Stany Zjednoczone poinformowały we wtorek Turcję, że wycofywanie kurdyjskich bojowników z północno-wschodniej Syrii zostało zakończone i jakakolwiek operacja militarna Ankary na terenach syryjskich jest zbędna – podało tureckie ministerstwo obrony. “.

Tak więc wojny już nie będzie. Trump zburzył jednak prestiż USA na Bliskim Wschodzie. Planował on przeniesienie tysiąca żołnierzy amerykańskich z Syrii do Iraku. A tymczasem:

“Iraqi defense minister gives US troops 4 weeks to leave Iraq” {TUTAJ}

Nikt już nie stawia na Stany Zjednoczone.

O autorze: elig