Trump brnie dalej – na własną zgubę

Wysłuchałam fragmentu dzisiejszego [24.09.2019] przemówienia Donalda Trumpa w ONZ. Dotyczył on Iranu. Byłam wręcz przerażona jego agresywnością oraz ilością kłamstw jakie zawierał Dla przykładu zacytuję [za {TUTAJ}]:

“Przywódca USA podkreślił, że Iran “odpowiada za śmierć i zniszczenie, które doskonale wszyscy znamy”. – Mając nadzieję, że uwolni się spod sankcji, reżim [Iranu – przyp. red.] doprowadził do eskalacji przemocy i niesprowokowanej agresji – powiedział w Nowym Jorku Donald Trump, odnosząc się do niedawnego ataku na saudyjskie rafinerie. Waszyngton twierdzi, że stoi za nimi Teheran. W reakcji na niedawny atak Iranu na Arabię Saudyjską i jej infrastrukturę nałożyliśmy najwyższe możliwe sankcje na Bank Centralny Iranu oraz [Narodowy – przyp. red.] Fundusz Rozwoju. Wszystkie kraje mają obowiązek działać. Żaden odpowiedzialny rząd nie powinien dopłacać do krwawych ambicji Iranu. Tak długo, jak zachowanie Iranu się nie zmieni, sankcje pozostaną w mocy – zapowiedział prezydent USA w swoim przemówieniu. – Będą wyłącznie zacieśniane – dodał.

Trump stwierdził, że Teheran “odpowiada za śmierć i zniszczenie, które doskonale wszyscy znamy”. – Rytualnie wołają: “śmierć Ameryce”, jednocześnie szerząc potworne, antysemickie hasła – mówił amerykański prezydent. Przypomniał, że w ubiegłym roku przywódca Iranu nazwał Izrael “naroślą rakową, którą należy usunąć i wypalić”. – Ameryka nigdy nie będzie tolerować tak antysemickich wypowiedzi – oznajmił Trump. – Iran jest nie tylko największym światowym sponsorem terroryzmu, ale jego liderzy w tym samym czasie dolewają oliwy do ognia w konfliktach w Syrii i Jemenie. Reżim marnotrawi dobrobyt i bogactwo swojego kraju, przekuwając je na broń jądrową oraz sposoby jej przenoszenia – kontynuował amerykański prezydent. Zwracając się do światowych liderów zebranych w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, Trump zaapelował, by powstrzymać Iran na drodze do uzyskania kontroli nad bronią jądrową. – W tym celu wycofałem Stany Zjednoczone z fatalnego porozumienia nuklearnego z Iranem, które nie pozwalało na inspekcje ważnych elementów infrastruktury i nie obejmowało rakiet balistycznych – wyjaśniał. (http://www.tvn24.pl)”.

W Wiadomościach.dziennik.pl {TUTAJ} czytamy:

“Trump wzywa społeczność międzynarodową do wywierania presji na Iran

– Wszystkie kraje mają obowiązek działać. Żaden odpowiedzialny rząd nie powinien finansować irańskiej żądzy krwi. Dopóki zagrażające zachowanie Iranu będzie kontynuowane, sankcje nie zostaną zniesione, lecz będą zaostrzane – oświadczył amerykański przywódca.

Ocenił, że przywódcy irańscy od 40 lat potępiają innych za problemy, które sami stworzyli.”.

Nie wiadomo, czemu za “śmierć i zniszczenie” ma jakoby odpowiadać Iran. W wojnie z Irakiem agresorem był ten ostatni. Za terroryzm odpowiadają sunnici – Al Kaida , czy Państwo Islamskie. Trump popełnił błąd zrywając porozumienie nuklearne. Nie chce się do tego przyznać i brnie dalej, demonizując Iran. Czyni to na własną zgubę. Są bowiem tylko dwie możliwości. Albo USA zostanie wciągnięte do wojny i Trump przegrywa przyszłoroczne wybory, albo okaże się on “krową, która dużo ryczy, ale mało mleka daje”. W tym przypadku też pewnie przegra. Uratować go mogą wyraźne ustępstwa ze strony Iranu. Na to się jednak nie zanosi.

O autorze: elig