Pech Donalda Trumpa

Nazywa się on “huragan Dorian”. Jak pamiętamy, Donald Trump zrezygnował z wizyty w Polsce w dniu 1 września, ponieważ cyklon ów był wtedy kategorii piątej i zagrażał Florydzie. Prezydent USA miał nadzieję, że zyska uznanie wyborców, walcząc z klęską żywiołową. Nic z tego jednak nie wyszło. Huragan zaatakował Bahamy zamiast USA, doszczętnie zniszczył ten kraj, po czym osłabł. Dzisiejsze wieści na jego temat są następujące:

“Przemieszczający się w odległości kilkudziesięciu kilometrów od południowo-wschodniego wybrzeża USA huragan Dorian ponownie osłabł do kategorii 2 w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona – podało amerykańskie centrum ds. huraganów (NHC). Według najnowszych danych wiatr, który towarzyszy żywiołowi, osiąga teraz maksymalną prędkość 175 km/h. Dorian wciąż może spowodować poważne szkody na amerykańskim wybrzeżu, jako że jest wystarczająco blisko lądu, by mieszkańcy odczuli skutki wiatrów i ulew.

Oko huraganu znajduje się obecnie ok. 80 km od miasta Charleston, leżącego na wybrzeżu stanu Karolina Południowa. Przemieszcza się na północ w tempie 13 km/godz. W Charleston woda zalała niektóre ulice, część mieszkańców przemieszcza się w kajakach.

Wcześniej informowano, że huragan doprowadził do przerw w dostawach prądu w ponad 215 tys. domów i firm w Karolinie Płd. i Georgii.

Dorian, który miał wcześniej 5 kategorię, zdążył już zdewastować wyspy Bahama, gdzie pochłonął co najmniej 20 istnień. W środę przeszedł koło wybrzeża Florydy, wbrew przewidywaniom w stosunkowo bezpiecznej odległości, a w czwartek – w pobliżu Georgii, by zbliżać się do Karoliny Południowej.” {TUTAJ}}.

W efekcie Trump nie miał nic do roboty i spędził ostatnie kilka dni grając w golfa. Co więcej, zamieścił na Twitterze kilka nonsensownych uwag na temat huraganów. Stał się obiektem drwin i szyderstw. Ukazał się {TUTAJ} artykuł “Trevor Noah unpacks Trump’s ridiculous response to Hurricane Dorian”. Satyryk nie pozostawił suchej nitki na prezydencie, a zakończył słowami:

“But Noah actually suggested the further Trump is from handling the hurricane, the better.

“Think about it. He doesn’t know how big it is, he doesn’t know where it’s going, and he’s got some batshit ideas for stopping it, so I say let the man play his golf, because if we don’t there’s a good chance Trump ends up nuking Alabama.”.

“Washington Post” opublikował we wtorek, 3 września tekst Dana Milbank “Trump’s Dorian response: Par for the course” {TUTAJ}. Wyszydzono w nim niemiłosiernie postępowanie Trumpa, a w szczególności decyzję o odwołaniu wyjazdu do Polski. Istnieje teoria mówiąca, że przyczyniły się do niej naciski lobby żydowskiego. Nie sposób tego sprawdzić, ale faktem jest, iż sympatia Trumpa do Izraela oraz Żydów doprowadziło go już do kilku niezbyt fortunnych decyzji.

Pierwsza z nich to decyzja o przeniesieniu ambasady USA do Jerozolimy. Żadne poważniejsze państwo nie poszło śladem Stanów Zjednoczonych. Podobnie było z drugą, czyli z uznaniem przynależności wzgórz Golan do Izraela. Zwiększyły one tylko wrogość do Izraela wśród jego sąsiadów. Najgorsze było jednak wszczęcie pod wpływem Izraela konfliktu z Iranem. Trump wypowiedział porozumienie nuklearne i nałożył sankcje na Iran. Kraj ten jednak nie przestraszył się tego. Zacytuje odpowiedzi prezydenta Iranu zamieszczone przez Wojciecha Szewkę na Twitterze:

“Prezydent Rouhani: Iran odrzuca możliwość rozmów z USA do chwili zniesienia sankcji

23:54 – 2 wrz 2019 {TUTAJ}.

Rouhani (prezydent Iranu): Od 16 miesięcy USA miały 3 cele: 1. zmiana władzy (w Iranie). 2. osłabienie, jeśli nie mogą jej zmienić. 3. narzucenie negocjacji według własnej agendy. Nie mamy wątpliwości, że USA poniosły porażkę we wszystkich 3 celach.

13:02 – 4 wrz 2019 {TUTAJ}.

Rouhani: od piątku Iran wycofuje się z kolejnego punktu dealu atomowego (JCPOA), tym razem dot. restrykcji nałożonych na badania i rozwój.

13:07 – 4 wrz 2019″ {TUTAJ}.

Trump wpakował się w pułapkę. Nie może wszcząć wojny z uwagi na przyszłoroczne wybory w USA. Gdyby to zrobił – musiałby pożegnać się z drugą kadencją. Nie ma zresztą wystarczających sił w Zatoce Perskiej. Iran jest lepiej uzbrojony iż początkowo sądzono.

Odsłony: 0

O autorze: elig