Koniec kryzysu rządowego w Niemczech?

W środę, 14.03.2018, Bundestag wybrał Angelę Merkel na kanclerza Niemiec – już na czwartą kadencję. Zaprzysiężony został też rząd nowej/starej koalicji CDU/CSU i SPD. Wydawać by się mogło, że po prawie półrocznym kryzysie wszystko wróciło do stanu sprzed wyborów parlamentarnych we wrześniu 2017. Tak jednak nie jest.

Piotr Cywiński napisał w portalu wPolityce.pl:

“Nareszcie! Po 171 dniach od wyborów Niemcy mają… stary/nowy rząd po liftingu – niechcianą koalicję przegranych”
“Przegranych, bo choć chadecy z siostrzanych partii CDU/CSU wygrali we wrześniowym glosowaniu, to jednak z tak kiepskim rezultatem, że dla utrzymania władzy potrzebowali wsparcia. Wyniki socjaldemokratów były wręcz katastrofalne, ale summa summarum jednym i drugim dało to możliwość utrzymania się u steru władzy. O dramatyzmie tej sytuacji świadczy fakt, że za prolongatą dla Angeli Merkel na stanowisku kanclerza głosowało zaledwie 364 posłów Bundestagu, a przeciw było aż 315 deputowanych (9 wstrzymało się od głosu). Co więcej, kanclerz Merkel uzyskała mniejsze poparcie niż mogła się spodziewać, bo CDU/CSU-SPD dysponują w niemieckim parlamencie 399 mandatami, a więc nawet spośród nich aż 35 posłów nie chciało kontynuacji rządów tej tzw. wielkiej koalicji.” {TUTAJ (link is external)}.

Nie jest więc jasne – jak długo tak słaby rząd się utrzyma? Dlatego dałam ten znak zapytania w tytule mojej notki. Angela Merkel musi więc szukać sojuszników wszędzie, także i w Polsce. Stąd [według Cywińskiego] w umowie koalicyjnej znalazł się też zapis o potrzebie rewitalizacji stosunków Niemiec z naszym krajem. Nie wiadomo dokładnie, co to oznacza, ale dziś [15.03.2018] w portalu Interia.pl pojawiła się {TUTAJ (link is external)} wiadomość “Nowy szef niemieckiej dyplomacji w Warszawie”:

“W piątek nowy szef niemieckiego MSZ Heiko Maas złoży wizytę w Warszawie- poinformował w czwartek szef MSZ Jacek Czaputowicz. Tematami spotkania mają być m.in. stosunki dwustronne i przyszłość UE.
Według nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł dyplomatycznych, w poniedziałek kanclerz Niemiec Angela Merkel złoży wizytę w Warszawie.
Czaputowicz był pytany w radiowej Trójce o potwierdzenie tych informacji. “Nie komentujemy tego typu informacji, poczekajmy na stronę niemiecką” – oświadczył.”.

Owe nieoficjalne informacje krążyły już wczoraj, m.in. w portalu wPolityce.pl {TUTAJ (link is external)} oraz Niezalezna.pl {TUTAJ (link is external)}. Według Niezaleznej.pl byłaby to druga oficjalna wizyta starej/nowej kanclerz Merkel po wizycie we Francji. Wkrótce przekonamy się, jak to będzie wyglądało.

O autorze: elig