Czy sex roboty są zagrożeniem?

Dziś jest ponad 30 stopni w cieniu, więc temat taki bardziej “ogórkowy”. Na początku lipca 2017 w portalu Swiato-poglad.pl {TUTAJ (link is external)} ukazał się artykuł “Kontrowersyjna terapia pedofilów. Firmy chcą produkować seks roboty przypominające dzieci!”. Napisano w nim:

“Naukowcy pracują nad istniejącymi już lalkami – robotami, stworzonymi do zaspakajania seksualnych potrzeb człowieka. Jeszcze rok temu, w Internecie można było znaleźć informacje, że taki wynalazek będzie dostępny dopiero za 10 lat. Dziś okazuje się, że tego typu zrobotyzowane lalki są już do nabycia, i zaczynają stwarzać problemy natury etycznej.
Na świecie istnieje kilka firm produkujących roboty seksualne, są to Android Love Doll, Sex Bot, True Companion oraz Abyss Creations. Firmy te od lat zajmują się produkowaniem tego typu zabawek, jednak wykorzystując coraz bardziej rozwiniętą technologię, postanowiły iść o krok dalej, tworząc lalki potrafiące się poruszać i mówić. Jedna z nich posiada robota, który nie tylko potrafi poruszać głową i gałkami ocznymi, ale dodatkowo, dzięki sterowaniu za pomocą aplikacji w tablecie, potrafi mówić różnymi barwami głosu. Założeniem Abyss Creations jest stworzenie robota z wbudowaną sztuczną inteligencją i wypuszczenie go na rynek jeszcze w tym roku.
Pomysł z robotami do seksu jest nie tylko obrzydliwy, ale stanowi poważne zagrożenie dla ludzkości. Z jednej strony taki udoskonalony wynalazek, z powodzeniem przyczyni się do izolacji społeczeństwa. Już teraz cała masa ludzi nie potrafi spędzić swojego wolnego czasu inaczej jak z laptopem, tabletem czy smartfonem w ręce. Przyczynia się to do mentalnego rozbicia rodzin, które z pozoru mieszkają razem, jednak nie potrafią ze sobą rozmawiać i mało o sobie wiedzą. Jednak to nie wszystko, bowiem w zamyśle firm, jest również tworzenie lalek erotycznych przypominających dzieci!:”.

Na zakończenie artykułu autor przytacza jednak również inną opinię:

“jak zaznacza dr etyki robotów Kathleen Richardson z Uniwersytetu De Montfort w Wielkiej Brytanii, “Prawdziwym problemem nie są tutaj lalki, ale handel seksualny, seksualne roboty to tylko kolejny rodzaj pornografii”.”.

No cóż, mnie seksualne roboty kojarzą się głównie z fantastyką oraz z gumowymi lalkami z sex shopów. Zajrzałam jednak do Internetu i znalazłam tekst “The race to build the world’s first sex robot” pióra Jenny Kleeman, opublikowany na stronie internetowej “The Guardian” {TUTAJ (link is external)} w kwietniu 2017. Zawiera on opis najnowszego dzieła firmy Abyss, czyli lalki Harmony [a także innych tworów tego rodzaju], oraz dane o sprzedaży takich produktów:

“The sex tech industry is less than a decade old but is estimated to already be worth $30bn, based on the market value of existing technologies such as smart sex toys that can be operated remotely, apps for finding sexual partners and virtual-reality porn. Sex robots will be the next – and potentially the most sought-after – product to hit the market. A small-scale 2016 study by the University of Duisburg-Essen found that more than 40% of the 263 heterosexual men surveyed said they could imagine buying a sex robot for themselves now or in the next five years.”.

Znacznie mniej powodzenia mają seksualne lalki dla kobiet. Panie nie lubią żyć iluzjami. Nie wszystkie jednak. W styczniu 2017 opisałam w notce “Życie po życiu Romana Mazurenki” {TUTAJ} przypadek rosyjskiej informatyczki, Eugenii Kuydo, która po śmierci swego narzeczonego, Romana Mazurenki, stworzyła w sieci jego awatar , z którym można się kontaktować i “rozmawiać”. Jest pewne, iż dzięki bujnemu rozwojowi programów sztucznej inteligencji, konwersacyjnych oraz sieci neuronowych czeka nas w przyszłości jeszcze więcej niespodzianek.

O autorze: elig