Zwolennik „kompromisu aborcyjnego” zasiądzie w Papieskiej Akademii Życia.

11 tydzień ciąży

PCh24.pl

Nigel Biggar, wykładowca etyki i anglikański duchowny, został mianowany członkiem Papieskiej Akademii Życia. Biorąc jednak pod uwagę fakt, iż w 2011 roku przyparty do muru w trakcie dyskusji akademickiej przyznał, że dopuściłby aborcję do 18. tygodnia ciąży, zasadne wydaje się pytanie czy będzie odpowiednim człowiekiem na odpowiednim miejscu.

Według oświadczenia znajdującego się na stronie Papieskiej Akademii Życia, papież Franciszek powołał 45 nowych członków zwyczajnych do watykańskiego ciała doradczego w temacie ochrony życia i bioetyki. Wśród nich znajduje się Nigel Biggar, wykładowca akademicki na Uniwersytecie Oxfordzkim.

W 2011 roku, w trakcie debaty ze swoim przyjacielem, filozofem Peterem Singerem przekonywał, że jakiekolwiek dyskusje na temat aborcji powinny zawsze oscylować wokół “stan płodu jako w istocie kluczowym zagadnieniu”. – W przeciwieństwie do niektórych feministek, które twierdzą, że kwestia dotyczy po prostu wyboru matki – dodał po chwili Biggar. Przyznał, że nie można w sposób pewny stwierdzić, że dziecko w łonie matki jest tym samym, co dorosły człowiek, a co za tym idzie odpowiedzieć na pytanie czy zasługuje na takie samo traktowanie.

I choć w trakcie całej debaty profesor Biggar starał się podkreślać wartość życia m.in. przypominając, że tę refleksję zawdzięczamy chrześcijaństwu oraz przekonując, że nie ma żadnego powodu, aby ustalać granicę, po której aborcja nie mogłaby być dokonywana, stwierdził: – Byłbym skłonny wyznaczyć granicę aborcji na 18 tydzień po poczęciu, gdyż wtedy istnieją pewne dowody aktywności mózgu, a zatem świadomości.

 W listopadzie 2016 ze stanowisk w Papieskiej Akademii Życia usunięto 172 członków. Zmieniono również jej statuty. Nowe – jak tłumaczy abp Vincenzo Paglia, przewodniczący Akademii – “wymagają od członków promowania i obrony wartości życia oraz godności osoby, interpretowanych zgodnie z Magisterium Kościoła”. Czy zatem Nigel Biggar jest odpowiednim człowiekiem do tego, aby doradzać Ojcu Świętemu w sprawach ochrony życia oraz bioetyki?

 Do Papieskiej Akademii Życia Ojciec Święty powołał również m.in. prof. Alicję Grześkowiak, kardynała Willema Eijka, arcybiskupa Anthony’ego Fishera oraz Carla Andersona, Najwyższego Rycerza Zakonu Rycerzy Kolumba.

 Źródło: Catholic Herald, standpointmag.co.uk/ PCh24.pl

_____________________________________________________________________________________________________________

O autorze: Redakcja