Sterowalny Wałęsa współpracował z SB również w latach 80-tych i 90-tych

Zybertowicz_YT

Są liczne oznaki, że Wałęsa był uwikłany we współpracę z SB także w latach 80. i 90. Nie wiemy, jak wiele z jego przedsięwzięć lat 80. było elementem manipulacyjnej gry tajnych służb, być może sowieckich – stwierdził w rozmowie w Radiu ZET prof. Andrzej Zybertowicz. Jego zdaniem Lech Wałęsa był „sterowalny”.

Podczas rozmowy z Konradem Piaseckim prof. Zybertowicz podzielił przypuszczenia, że Wałęsa był i jest nadal wykorzystywany jako marionetka do wojenek politycznych.

Ale uważa pan, że Lech Wałęsa był człowiekiem uwikłanym we współpracę ze służbą bezpieczeństwa w swoim późniejszym życiu w latach 80. i 90.?

To pozostaje do zbadania. Ale są liczne oznaki tego, że tak.

Fenomen Wałęsy polega na tym, że napompowano potwornie ogromny balon. I przy okazji napompowano jego ego, tak, że utracił poczucie proporcji. I ktokolwiek inny, kto nie byłby tak napompowany, gdyby w ciągu 24 godzin zmieniał swoją narrację wielokrotnie przestałby już dawno być zapraszany do mediów jako postać skrajnie niepoważna. Tylko powody, potrzeby cynicznego wykorzystywania Wałęsy jako marionetki do wojenek politycznych powodują, że ciągle jest w obiegu.

Nie wiemy, jak wiele z jego przedsięwzięć lat 80., których finałem było pójście do wolności było elementem manipulacyjnej gry tajnych służb, być może takie sowieckich tajnych służb. Wiemy, że jego zachowanie jako prezydenta narażało nasz interes narodowy na szwank, mam na myśli najbardziej rażącą ze znanych rzeczy, sytuację, w której chciał podpisać w Moskwie umowę dającą Rosjanom eksterytorialność na terenach byłych baz.

Ale nie podpisał. I sowieckie wojska wyszły z Polski, dlatego że Lech Wałęsa o to walczył.

Nie podpisał ze względu na determinację rządu Jana Olszewskiego i niektórzy uważają, że ta nocna zmiana 4 czerwca 92 nie brała się z listy Macierewicza, tylko brała się z tego powodu, że Jan Olszewski przeciwstawił się interesom sowieckim, postsowieckim w Polsce.

(…)

Pańskim zdaniem był sterowalny.

Był sterowalny.

_____________________________________________________________________________________________________________

Całość rozmowy

O autorze: Redakcja