Zbigniew Herbert odmówił wywiadu portalowi Legion św. Ekspedyta

Zbigniew Herbert_Jerzy Oleksiak

Zazdroszcząc wywiadu jakiego udzielił jakiś czas temu „Gazecie Wyborczej” nieżyjący od 16 lat ks. Józef Tischner, zespół redakcyjny wpadł na pomysł, aby namówić Zbigniewa Herberta do rozmowy na temat aktualnej sytuacji w Polsce. Niestety, wieszcz nie zgodził się. Mówiąc wprost odmówił kategorycznie, nie chcąc po raz n-ty wypowiadać się na temat antypolskich środowisk bezkarnie bawiących się w politykę.

Nasza rozmowa była bardzo krótka i ograniczyła się do powtórzenia przez poetę krótkiej opinii o jednym z intelektualnych liderów, walczącego o względność słowa i trójpodział koryta według starych parytetów.

Michnik jest manipulatorem. To jest człowiek złej woli, kłamca. Oszust intelektualny. Ideologia tych panów, to jest to, żeby w Polsce zapanował ‘socjalizm z ludzką twarzą’ . To jest widmo dla mnie zupełnie nie do zniesienia. Jak jest potwór, to powinien mieć twarz potwora. Ja nie wytrzymuję takich hybryd, ja uciekam…

Siedzący przy sąsiednim stoliku Stefan Kisielewski, spojrzał na nas swoim przenikliwym wzrokiem, a potem patrząc za odchodzącym Herbertem, powiedział jakby do siebie, lecz na tyle głośno, żeby wszyscy usłyszeli.

Przecież ten dzisiejszy Michnik to totalitarysta. Demokratą jest ten, kto jest po mojej stronie. Kto ze mną się nie zgadza, jest faszystą i nie można mu podać ręki. A tylko Michnik wie, na czym polega demokracja i tolerancja. On jest tutaj sędzia, alfa i omega

 

Adam Michnik słowa mieli

celebruje robi minę

i oskarża po kolei

jadowitą mierząc ślinę

Co za podłe polskie plemię

z mlekiem matki to wyssało

niezłomności lekkie brzemię

rasizm żydofobię całą

Specjalista od Polaków, Polityki i Kościoła

Holocaustu, przewin mniejszych

Kwadratury koła…

______________________________________________________________________________________________________________

Grafika: Obraz Jerzego Oleksiaka

O autorze: CzarnaLimuzyna

Wpisy poważne i satyryczne