Uczennice Pańskie_Piątek 16 września 2016 r.

Jesus and women

Cytat dnia

Jeżeli chcesz być piękna, spędzaj tylko minutę przed lustrem, pięć przed twoją duszą, a piętnaście przed Bogiem.

______________________________________________________________________________________________________________

Słowo Boże

Świętych Korneliusza, papieża, i Cypriana, biskupa, męczenników

Łk 8, 1-3

Jezus głosi ewangelię – jest cały czas w drodze, dociera do miast i wsi. Razem z Nim idą apostołowie, uczniowie i uczennice. Idą, w drodze poznając cel drogi, którym ma być zbawienie.

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg Świętego Łukasza
Łk 8, 1-3
Jezus wędrował przez miasta i wsie, nauczając i głosząc Ewangelię o królestwie Bożym. A było z Nim Dwunastu oraz kilka kobiet, które uwolnił od złych duchów i od słabości: Maria zwana Magdaleną, którą opuściło siedem złych duchów: Joanna, żona Chuzy, zarządcy u Heroda: Zuzanna i wiele innych, które im usługiwały ze swego mienia.

Kiedy Jezus wysyłał uczniów nakazywał im, żeby nie brali pieniędzy ani innego zabezpieczenia materialnego. A jednak w dzisiejszej Ewangelii słyszeliśmy, że przyjmuje On wsparcie finansowe kobiet, które “usługiwały ze swojego mienia”. Czy Ty potrafisz przyjmować dary? Czy dziękujesz za swoich darczyńców?

Wśród kobiet, uczennic Jezusa, jest wymieniona Joanna, żona zarządcy u Heroda. Nawet w otoczeniu złego człowieka, jakim był Herod – były   osoby gotowe pójść za Jezusem. Chrystus nie odrzuca nikogo. Czy ty potrafisz przyjąć innych mimo, że  pochodzą z innej grupy czy opcji politycznej?

Często się zdarza, że za czyimś aktywnym działaniem, stoi często ukryte, niewidoczne wsparcie innych osób – ofiara trudu, modlitwy, a także pieniędzy. Czy jesteś gotów, w miarę swoich możliwości wspierać, również materialnie, dzieła kościoła?

Pójście za Jezusem to gotowość do służby. Czasem swoją pracą, modlitwą, czasem swoim mieniem.

 

Liturgia słowa na dziś

PIERWSZE CZYTANIE  (1 Kor 15,12-20)

Zmartwychwstanie Chrystusa i nasze

Czytanie z Pierwszego listu świętego Pawła Apostoła do Koryntian.

Bracia:

Jeżeli głosi się, że Chrystus zmartwychwstał, to dlaczego twierdzą niektórzy spośród was, że nie ma zmartwychwstania? Jeśli nie ma zmartwychwstania, to i Chrystus nie zmartwychwstał. A jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara. Okazuje się bowiem, żeśmy byli fałszywymi świadkami Boga, skoro umarli nie zmartwychwstają, przeciwko Bogu świadczyliśmy, że z martwych wskrzesił Chrystusa. Skoro umarli nie zmartwychwstają, to i Chrystus nie zmartwychwstał. A jeżeli Chrystus nie zmartwychwstał, daremna jest wasza wiara i aż dotąd pozostajecie w swoich grzechach. Tak więc i ci, co pomarli w Chrystusie, poszli na zatracenie. Jeżeli tylko w tym życiu w Chrystusie nadzieję pokładamy, jesteśmy bardziej od wszystkich ludzi godni politowania.
Tymczasem jednak Chrystus zmartwychwstał jako pierwszy spośród tych, co pomarli.
Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY  (Ps 17,1.6-7.8 i 15)

Refren: Gdy zmartwychwstanę, będę widział Boga.

Rozważ, Panie, słuszną sprawę, *
usłysz moje wołanie,
wysłuchaj modlitwy *
moich warg nieobłudnych.

Wołam do Ciebie, bo Ty mnie, Boże, wysłuchasz; *
nakłoń ku mnie Twe ucho, usłysz moje słowo.
Okaż przedziwne miłosierdzie Twoje, *
Zbawco tych, co się chronią przed wrogiem pod Twoją prawicą.

Strzeż mnie jak źrenicy oka, *
ukryj mnie w cieniu Twych skrzydeł.
A ja w sprawiedliwości ujrzę Twe oblicze, *
ze snu powstając nasycę się Twym widokiem.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ  (Por. Mt 11,25)

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA  (Łk 8,1-3)

Niewiasty wspierają Jezusa ze swojego mienia

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza.

Jezus wędrował przez miasta i wsie, nauczając i głosząc Ewangelię o królestwie Bożym. A było z Nim Dwunastu oraz kilka kobiet, które uwolnił od złych duchów i od słabości: Maria, zwana Magdaleną, którą opuściło siedem złych duchów; Joanna, żona Chuzy, zarządcy u Heroda; Zuzanna i wiele innych, które im usługiwały ze swego mienia.
Oto słowo Pańskie.


KOMENTARZ

 

Uczennice Pańskie

Łukasz poświęca więcej miejsca wędrowaniu Jezusa do Jerozolimy niż pozostali ewangeliści. Zwraca także większą uwagę na posługę kobiet w czasie tej drogi. Jako wytrwałe uczennice Pańskie wędrowały z Jezusem po Galilei i Judei przez miasta i wsie. W Jerozolimie to Maria Magdalena i pozostałe kobiety okażą się najwierniejsze wobec Niego jako swojego Boskiego Oblubieńca. One będą wiernie trwały z Jezusem pod krzyżem oraz będą obecne przy złożeniu do grobu. Jako pierwsze pośpieszą do grobu, gdzie usłyszą dobrą nowinę, że ich Oblubieniec żyje, i rozgłoszą tę prawdę całemu Kościołowi. Joanna i Zuzanna, które z miłością usługiwały Jezusowi ze swojego mienia, obdarzają także nas dobrem: wiarą, miłością, oddaniem w Panu.

Chryste, Boski Nauczycielu, przyjąłeś posługę oddanych i wiernych Ci kobiet. One tak wiele umiłowały i dzieliły się z miłością tym, co posiadały. Za ich przykładem wiernie idę za Tobą.

Rozważania zaczerpnięte z „Ewangelia 2016” ks.Mariusz Szmajdziński/Edycja Świętego Pawła

______________________________________________________________________________________________________________

Ewangelia: właśnie dlatego wielu chrześcijan oddala się od Boga

(fot. shutterstock.com)
Komentarz do Ewangelii:

Od początku Jezus tworzył wspólnotę mężczyzn i kobiet. Nie organizację czy stowarzyszenie, ale wspólnotę. Tych ludzi nie łączyła taka czy inna przynależność. Ich łączył On – Jezus. To jest pierwowzór Kościoła.

 

Kościół nie jest jakimś stowarzyszeniem albo organizacją. Owszem, potrzebuje przepisów i innych prawnych uregulowań, ale o tyle, o ile poszczególni członkowie Kościoła daleko są od Jezusa. A niestety wielu członków Kościoła daleko jest od Jezusa. Bynajmniej nie dlatego, że nie można się do Niego dopchać. Raczej dlatego, że zajęci są innymi sprawami niż towarzyszenie Jezusowi.

______________________________________________________________________________________________________________

Czytelnia

Znany egzorcysta: sakramenty i modlitwa niezbędne do walki ze złym duchem

PCh24.pl

Znany egzorcysta: sakramenty i modlitwa niezbędne do walki ze złym duchem

fot. amirhd / sxc.hu

W dzisiejszych czasach egzorcystów jest bardzo niewielu. Coraz mniej bowiem mówi się o osobowym złu i obowiązku jego zwalczania. Tymczasem magia, wróżby i inne pozostałości z czasów pogańskich przeżywają swój renesans. Zapotrzebowanie na pomoc ze strony egzorcysty staje się coraz powszechniejsze. Temat ten pojawia się także w filmie i w mediach. Egzorcyści coraz częściej mówią otwarcie o swojej działalności, a dziennikarze chętnie publikują ich wypowiedzi.      

 

Posługujący w Stanach Zjednoczonych Egzorcysta o. Gary Thomas w rozmowie z Wesley Baines na beliefnet.com przypomina między innymi kim jest demon. Definicja jest tu zaskakująco krótka i jasna: to anioł zbuntowany przeciw władzy Boga i sprzymierzony z szatanem. Byty te zachowują swoją duchową naturę – jedyna różnica polega na degeneracji woli. Według Apokalipsy św. Jana zbuntowane anioły to jedna trzecia wszystkich.

 

Celem tych potężnych, ale zepsutych bytów jest doprowadzenie do potępienia jak największej liczby ludzi. Zazdroszczą im, pomimo posiadania doskonalszej natury. Nie mogą znieść miłości Boga do ludzi i pragną ich od Niego oddzielić.

 

W niektórych, stosunkowo rzadkich przypadkach, mówi o. Thomas, dochodzi do opętania. Kapłan wymienia sześć jego głównych oznak. Jednym z nich jest awersja do sacrum – sakramentów, miejsc świętych czy osób duchownych. Może wówczas występować piana na ustach, kaszel lub choroby i bóle.

 

Wśród innych symptomów opętania, duchowny wymienia mówienie w nieznanych językach, przewracanie oczyma, okazywanie niezwykłej siły czy inne fizyczne symptomy. Ponadto bywa, że demon posługuje się głosem danej osoby do ujawnienia tajemnic. Mogą one na przykład kompromitować kapłana.

Istnieją oczywiście sposoby walki z Nieprzyjacielem. Podstawowym jest wiara. Jednak sama ona może nie wystarczyć. Niezbędne jest także nawiązanie osobistej relacji z Bogiem. Wchodzi się w nią dzięki modlitwie – zarówno w kościele jak i poza nim. Niezbędne jest także życie moralne i sakramentalne.

 

O. Gary Thomas przestrzega przed obecnym w innych tradycjach religijnych przesadnym skoncentrowaniem na aspektach paranormalnych. Podkreśla, że Kościół katolicki najpierw wyklucza inne problemy – psychiczne czy medyczne. To one bowiem mogą stanowić źródło problemów uznanych za opętanie.

 

Część wywiadu poświęcona jest także kwestii egzorcyzmu w filmach i sztuce. O. Thomas pomagał jako doradca twórcom jednego z nich – „Rytuał”. Jak podkreśla duchowny, dobra sztuka może unaoczniać rzeczy niewidzialne i w ten sposób sprzyjać wierze.

 

O. Gary Thomas pełni posługę w diecezji San Jose w Kalifornii. Jest jednym z kilkunastu egzorcystów sprawujących z polecenia Stolicy Apostolskiej posługę w Stanach Zjednoczonych.

 

W wywiadzie na uwagę zasługuje otwartość i rozwaga z jaką mówi o problemach demonicznych. Szczególnie interesujące jest skontrastowanie roztropnej postawy Kościoła katolickiego względem osobowego zła z egzaltowaną postawą niektórych chrześcijańskich sekt.  Pozostaje mieć nadzieję, że dzięki takim kapłanom, a także odważnym dziennikarzom – jak Wesley Baines – wiedza o zagrożeniach duchowych i metodach radzenia z nimi będzie się upowszechniać. Jest to potrzebne szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy ludzie odchodzą od wiary w Boga. Z tym zaś – jak zauważył Gilbert K. Chesterton wiąże się wiara w „cokolwiek”.

 

Neopogańskie, orientalne praktyki narażają dusze na niebezpieczeństwo i mogą prowadzić w pewnych przypadkach do konieczności interwencji egzorcysty. Tym bardziej zgubny jest otwarty satanizm, głoszony przez  metalowe zespoły, takie jak Behemoth przygotowujące trasę koncertową na terenie Polski. Niezbędne jest powstrzymanie tej działalności. Nie stanowi ona bowiem przejawu zdrowej wolności sumienia, lecz poddawania ludzi w niewolę Zła.

 

Źródło: beliefnet.com/mjend/PCh24.pl

______________________________________________________________________________________________________________

Argumenty za utrzymaniem celibatu w Kościele

 

 

O autorze: Słowo Boże na dziś

Brak komentarzy

Skomentuj notkę, rozpoczynając dyskusję...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*