Wszystkowiedzący_Sobota, 28 maja 2016r.

Jezus w Synagodze

Cytat dnia

Po­laków nie zdo­bywa się groźbą, tyl­ko sercem.

Kardynał  Stefan Wyszyński
 ______________________________________________________________________________________________________________

Słowo Boże

Mk 11, 27-33

Posłuchaj

Dzisiaj Ewangelia pokaże nam, jak brak szczerości utrudnia poznanie, kim jest Jezus. Słuchajmy uważnie słów Pisma Świętego.

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg Świętego Marka
Mk 11, 27-33
Jezus wraz z uczniami przyszli znowu do Jerozolimy. Kiedy chodził po świątyni, przystąpili do Niego arcykapłani, uczeni w Piśmie i starsi i pytali Go: «Jakim prawem to czynisz? I kto Ci dał tę władzę, żeby to czynić?» Jezus im odpowiedział: «Zadam wam jedno pytanie. Odpowiedzcie Mi na nie, a powiem wam, jakim prawem to czynię. Czy chrzest Janowy pochodził z nieba, czy też od ludzi? Odpowiedzcie Mi». Oni zastanawiali się między sobą: «Jeśli powiemy: z nieba, to nam zarzuci: Dlaczego więc nie uwierzyliście mu? Powiemy: Od ludzi». Lecz bali się tłumu, ponieważ wszyscy uważali Jana rzeczywiście za proroka. Odpowiedzieli więc Jezusowi: «Nie wiemy». Jezus im rzekł: «Więc i Ja nie powiem wam, jakim prawem to czynię».

Arcykapłani i uczeni chcieli poznać, skąd Jezus ma władzę. Mają pytania, wątpliwości, podobnie jak każdy z nas. Szukanie odpowiedzi i zrozumienia należy do natury ludzkiej. Co robisz, kiedy pojawiają się u ciebie wątpliwości?

Problem pojawia się, kiedy Jezus nie chce odpowiadać tak jak my byśmy tego chcieli. On chce wchodzić w relację, a taki proces niesie ze sobą ryzyko pokazywania słabych stron. Zamiast udzielić prostej odpowiedzi arcykapłanom, sam zadaje pytanie, które okazuje się zmuszać słuchających do głębokiej i niełatwej refleksji. Co robisz kiedy wiara zmusza cię do trudnych przemyśleń? Podejmujesz je czy uciekasz?

Odpowiedź arcykapłanów i uczonych to zwykłe zbycie Boga, a nie zmierzenie się z problemem. Z obawy przed oceną tłumu nie chcą powiedzieć, co tak naprawdę myślą. Ich brak szczerości powoduje, że Jezus nie daje poznać się do końca. Obłuda i brak szczerości zamykają drogę Bożemu działaniu. Czy kierujesz się względami innych ludzi w swoim życiu chrześcijańskim?

Jezus zaprasza do zmierzenia się z trudnymi wyzwaniami, szczególnie kiedy prowadzimy pogłębione życie religijne, w dzisiejszej Ewangelii rozmawiał przeceiż z ludźmi zaangażowanymi w wiarę. Proś o łaskę wytrwałości w mierzeniu się z sytuacjami, wobec których zostaniesz postawiony.

______________________________________________________________________________________________________________

Pokochajmy prawdę! – Mk 11, 27-33

(fot. Amir Kuckovic / Foter.com / CC BY-NC-SA)

Oni zastanawiali się między sobą: “Jeśli powiemy: «Z nieba», to nam zarzuci: «Dlaczego więc nie uwierzyliście mu?» Powiemy: «Od ludzi»”. Lecz bali się tłumu, ponieważ wszyscy uważali Jana rzeczywiście za proroka. Odpowiedzieli więc Jezusowi: “Nie wiemy”. Jezus im rzekł: “Więc i Ja nie powiem wam, jakim prawem to czynię”.

 

Rozważanie do Ewangelii

 

Mówiąc “nie wiemy”, owi ludzie skłamali. Doskonale bowiem “wiedzieli”, że chrzest Janowy pochodził od ludzi. Oni zresztą wszystko “wiedzieli” i nie wkładali zbytniego wysiłku w poznanie prawdy. Dlatego nic dziwnego, że odpowiadając na pytanie Jezusa, skłamali. Ludzie “wszystkowiedzący” często kłamią. Takim ludziom Jezus nie mówi nic o sobie. Tacy ludzie nie mogą Go poznać. Aby poznać Jezusa, trzeba kochać prawdę i wytrwale jej szukać, pamiętając, że nie musi być wygodna. Ważne, by była pełna.

_____________________________________________________________________________________________________________

Liturgia słowa na dziś

PIERWSZE CZYTANIE (Jud 17.20b-25)

Bóg może ustrzec od upadku

Czytanie z Listu świętego Judy Apostoła.

Umiłowani: Przypomnijcie sobie słowa, które były zapowiedziane przez apostołów Pana naszego Jezusa Chrystusa.
Budując samych siebie, na fundamencie waszej najświętszej wiary, w Duchu Świętym się módlcie i w miłości Bożej strzeżcie samych siebie, oczekując miłosierdzia Pana naszego Jezusa Chrystusa, które wiedzie ku życiu wiecznemu. Dla jednych miejcie litość, dla tych, którzy mają wątpliwości: ratujcie ich, wyrywając z ognia, dla drugich zaś miejcie litość z obawą, mając w nienawiści nawet chiton zbrukany przez ciało.
Temu zaś, który może was ustrzec od upadku i postawić nienagannymi i rozradowanymi wobec swej chwały, jedynemu Bogu, Zbawcy naszemu przez Jezusa Chrystusa, Pana naszego, chwała, majestat, moc i władza przed wszystkimi wiekami i teraz, i na wszystkie wieki. Amen.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY (Ps 63,2.3-4.5-6)

Refren: Ciebie, mój Boże, pragnie moja dusza.

Boże mój, Boże, szukam Ciebie *
i pragnie Ciebie moja dusza.
Ciało moje tęskni za Tobą, *
jak ziemia zeschła i łaknąca wody.

Oto wpatruję się w Ciebie w świątyni, *
by ujrzeć Twą potęgę i chwałę.
Twoja łaska jest cenniejsza od życia, *
więc sławić Cię będą moje wargi.

Będę Cię wielbił przez całe me życie *
i wzniosę ręce w imię Twoje.
Moja dusza syci się obficie, *
a usta Cię wielbią radosnymi wargami.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ (Hbr 4,12)

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Żywe jest słowo Boże i skuteczne,
zdolne osądzić pragnienia i myśli serca.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA (Mk 11,27-33)

Skąd pochodzi władza Jezusa

Słowa Ewangelii według świętego Marka.

Jezus wraz z uczniami przyszli znowu do Jerozolimy. Kiedy chodził po świątyni, przystąpili do Niego arcykapłani, uczeni w Piśmie i starsi i pytali Go: „Jakim prawem to czynisz? I kto Ci dał tę władzę, żeby to czynić?”
Jezus im odpowiedział: „Zadam wam jedno pytanie. Odpowiedzcie Mi na nie, a powiem wam, jakim prawem to czynię. Czy chrzest Janowy pochodził z nieba czy też od ludzi? Odpowiedzcie Mi”.
Oni zastanawiali się między sobą: „Jeśli powiemy: «Z nieba», to nam zarzuci: «Dlaczego więc nie uwierzyliście mu?» Powiemy: «Od ludzi»”. Lecz bali się tłumu, ponieważ wszyscy uważali Jana rzeczywiście za proroka. Odpowiedzieli więc Jezusowi : „Nie wiemy”.
Jezus im rzekł: „Więc i Ja nie powiem wam, jakim prawem to czynię”.

Oto słowo Pańskie.

KOMENTARZ

Autorytet Jezusa

Postawa Jezusa była prawdziwie królewska, kiedy przechadzał się po świątyni. Przychodził do niej i z mocą dokonywał oczyszczenia, usuwając to, co ją bezcześciło. Zapewne za każdym razem, gdy Jezus przychodził do świątyni, gromadziły się wokół Niego tłumy, które z wielkim podziwem witały Go, gdy triumfalnie wjeżdżał do Jerozolimy. Jego autorytet potwierdzały dokonywane cuda oraz nauka z mocą. Nic więc dziwnego, że obecność Jezusa zaniepokoiła poważnie przełożonych Izraela. Ich pytanie o legitymizację władzy nie jest przejawem troski, lecz zazdrości. Kapłani i starsi ludu widzą, że lud zwraca się ku Jezusowi, jak niegdyś szedł za Janem. Skoro jednak nie uwierzyli oni prorokowi, to tym bardziej nie przyjmą Mesjasza.

Chryste, uznaję każde słowo Pisma, które mówi o Tobie, bo wiem, że ono prowadzi mnie do Ciebie i pozwala poznać Cię przez wiarę. Dzięki niej wprowadzisz mnie do świątyni wiecznej.

Rozważania zaczerpnięte z „Ewangelia 2016” ks. Mariusz Szmajdziński/Edycja Świętego Pawła

_____________________________________________________________________________________________________________

 

O “wszystkowiedzących”

 

Mówiąc “nie wiemy”, owi ludzie skłamali. Byli w pełni przekonani, że chrzest Janowy pochodził od ludzi. Oni zresztą wszystko “wiedzieli” i nie wkładali zbytniego wysiłku w poznanie prawdy. Dlatego nic dziwnego, że odpowiadając na pytanie Jezusa, skłamali. Ludzie “wszystkowiedzący” często kłamią. Takim ludziom Jezus nie mówi nic o sobie. Tacy ludzie nie mogą Go poznać. Aby poznać Jezusa, trzeba kochać prawdę i wytrwale ją szukać, pamiętając, że nie zawsze jest ona wygodna dla nas. Ważne, by była pełna. Mieczysław Łusiak SJ

 

_____________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________________________

10 inspirujących cytatów kardynała Stefana Wyszyńskiego

W 35 rocznicę jego śmierci, przypominamy najważniejsze myśli Prymasa Tysiąclecia. Niech będą dla was cenną inspiracją. 

 

1. Bóg nigdy nie rezygnuje ze swoich dzieci, nawet z takich, które stoją plecami do Niego.
2. Chrońmy się pogardy dla kogokolwiek, nawet dla najgorszego człowieka, bo to jest jeszcze człowiek, aż… człowiek!
3. Choćbyś przegrał całkowicie zbierz się, zgarnij, dźwignij, zacznij od nowa! Spróbuj budować na tym co w tobie jest z Boga.
4. Drobne i nieznaczne dokonania mogą nas uczynić wielkimi, podczas gdy wielkie mogą nas upodlić, jeśli są źle wykonane.
5. Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie.
6. Jeśli wasza światłość, wiedza, nauka, mądrość prowadzi do uczynków dobrych, wówczas pochodzi z miłości. Jeśli jest użyta na mnożenie zła, nie jest ani światłością, ani nauką, ani prawdą, ani miłością.
7. Każda nienawiść, każda pięść wyciągnięta przeciw bratu – jest przegraną.
8. Ludzie mówią – “czas to pieniądz”. Ja mówię inaczej – “czas to miłość”. Pieniądz jest znikomy, a miłość trwa.
9. Nie ma takich sytuacji, w których by jeszcze miłość nie miała czegoś do powiedzenia.
10. Od siebie trzeba wymagać najwięcej.
___________________________________________________________________________________________________________

 

 

O autorze: Słowo Boże na dziś

2 komentarze

  1. Redakcja

  2. CONSTANS

    Obejrzałam film, przeczytałam też słowa ks. Prymasa…wielka Wiara i wielka Mądrość tego człowieka. Mam nadzieję, że będzie dla mnie ogromną inspiracją.
    Dziękuję za dzisiejsze Słowo Boże szczególnie:-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*