Polska na szarym końcu w Europie pod względem ulg na dzieci i świadczeń rodzinnych

Firma analityczna PwC sporządziła raport, z którego wynika, że średnia bezpośredniej pomocy państw Unii Europejskiej w zakresie ulg na dzieci i świadczeń rodzinnych (rodzina 2+2) wynosi 9819 zł rocznie. Polska z kwotą 2 224 zł, znalazła się na 24. miejscu.

WykresW dramatycznej sytuacji demograficznej dotychczasowa 8-letnia polityka rządzącej lewicy (PO-PSL) zasłużyła na miano antyrodzinnej i antypolskiej. Określenie “prorodzinna”, którego nieraz używał “golem” spod żyrandola, odnosiło się raczej do rodzin ubeckich i resortowych pociotków.

Według Eurostatu Polska w prognozach do 2060 roku ma jeden z najgorszych wskaźników demograficznych spośród krajów Unii Europejskiej. Współczynnik dzietności w Polsce w 2013 r. wynosił 1,29% (za Polską były jedynie Hiszpania i Portugalia). Średnia dla krajów UE była na poziomie 1,55%.

Poniżej: struktura demograficzna według wieku i płci (GUS) z widocznym ogromnym ubytkiem dzieci i młodzieży.

 

Choinka_demograficzna_2014

 

Z raportu GUS (2014) wynika, że 450 tys. dzieci nie ma wszystkich podręczników, bo rodziców nie stać na ich zakup.   Z powodu biedy 530 tys. dzieci nie chodzi do specjalistów, a blisko 600 tys. do dentysty. Dodatkowe zajęcia szkolne oraz korepetycje to luksus, na który wielu rodziców nie może sobie pozwolić.

______________________________________________________________________________________________________________

Wybrane tablice z raportu PwC

Średnia kwota

Zasiłek rodzinny

______________________________________________________________________

Na podstawie :

1. Raport PwC

2. GUS

________________________________

Grafika w ikonie wpisu:sferatv.pl

O autorze: CzarnaLimuzyna

Wpisy poważne i satyryczne