NASA odkryła wodę na Marsie

NASA konferencja Mars_1

Na trwającej prawie godzinę poniedziałkowej konferencji prasowej naukowcy NASA opowiadali o odkryciu na powierzchni Marsa słonej wody w stanie ciekłym. Woda pojawia się tylko podczas letnich miesięcy, spływając w formie strumyków zboczami kraterów.

Pomimo minusowej temperatury na planecie, woda nie zamarza z powodu nasączenia solą i nadchloranami /solami kwasu nadchlorowego/, obniżającymi temperaturę zamarzania. Po zmieszaniu z nadchloranem wapnia ciekła woda może występować aż do około -70 ° C.

Według naukowców trzy miliardy lat temu Mars miał atmosferę, a na powierzchni duży ocean płynnej wody.

Foto_Stocktrek Images_ Inc. ALAMY

Woda na Marsie w formie „solanki” nie przesądza, lecz jedynie zwiększa prawdopodobieństwo występowania form życia. Naukowcy nadal uważają, że prawdopodobieństwo występowania życia na planecie jest małe ze względu na panujące warunki. Temperatura na powierzchni planety waha się w zakresie od około 20 °C w południe, na równiku, do około -153°C na biegunach.

Foto2

Woda została odkryta również w glebie drobnoziarnistej na powierzchni Marsa. Potwierdzili to naukowcy z NASA w artykule opublikowanym w czasopiśmie Science.

_____________________________________

Źródło: theguardian.com

Grafika: Illustration: 1) Stocktrek Images, 2) Foto: NASA / JPL-Caltech / PA

Więcej informacji: tutaj

Odsłony: 1

O autorze: Redakcja