“III RP jako system pasożytniczy” – debata NK

Miesięcznik internetowy “Nowa Konfederacja” zorganizował w dniu 27 czerwca 2015 debatę na temat artykułu Bartłomieja Radziejewskiego   “III RP jako system pasożytniczy”. Odbyła się ona w kawiarni Retrospekcja zaledwie dwa dni po dyskusji na temat kryzysu greckiego i UE, którą omawiałam {TUTAJ}.  Oto zapowiedź obecnego spotkania z portalu Blogpress.pl {TUTAJ}:

“Serdecznie zapraszamy na organizowaną przez redakcję Nowa Konfederacja debatę pt. “III RP jako system pasożytniczy”.

Debata odbędzie się 27. sierpnia o 19:00 w kawiarni Retrospekcja.

W debacie wezmą udział:
red. Leszek Jażdżewski
prof. Zdzisław Krasnodębski
red. Bartłomiej Radziejewski
prof. Paweł Śpiewak
prof. Andrzej Zybertowicz
Spotkanie poprowadzi Bartosz Brzyski z redakcji @Jagielloński24.pl

Punktem wyjścia do dyskusji będzie tekst Bartłomieja Radziejewskiego z sierpniowego numeru Nowej Konfederacji, zatytułowany “III RP jako system pasożytniczy”. Tutaj link:http://www.nowakonfederacja.pl/iii-rp-jako-system-pasozytniczy/

27 sierpnia, o godzinie 19:00
Retrospekcja
ul. Bednarska 28/30, 00-322 Warszawa”.

Artykuł Bartłomieja Radziejewskiego jest {TUTAJ}.  Impreza rozpoczęła się o 19:10 .  III RP przyciągnęła ponad dwa razy wiecej słuchaczy niż omawiany w poniedziałek kryzys grecki – ponad 45 osób.  Niestety, znowu nikt spotkania nie filmował i nawet [chyba] nie nagrywał.  A szkoda, gdyż było ciekawe.  W sieci obejrzałoby je 10-15 razy więcej osób.

Prowadzący debatę p. Brzyski od razu przekazał głos Bartłomiejowi Radziekewskiemu, ktory streścił główne tezy swego artykułu.  Stwierdził on, że III RP należy nazwać państwem pasożytniczym, a nie drapieżniczym [predatory state].  Wynika to stad, że drapieznik zabija swe ofiary, zas drapieznik zainteresowany jest w utrzymywaniu ich w nw tyle dobrym stanie, by można było je długo wykorzystywać.  Mówil nawet o pewnym “optimum kleptokracji” tzn. należy kraść tylko tyle, by się wszystko nie zawalilo.

Podawał też receptę na walkę z systemami pasożytniczymi.  Ma być nią odchudzenie sfery publicznej [bo tam żerują najgorsze pasożyty]] oraz wcielenie w życie idei republikańskich.  Nastepnie wypowiadał się prof. Andrzej Zybertowicz.  Na wstępie stwierdził, iż Radziejewski streścił niechcący jego książkę “III RP Kulisy systemu” [promocję jej opisałam {TUTAJ}].  Powiedział potem, że nie robi to wielkiej różnicy, czy mówimy o “państwie pasożytniczym”, czy “Systemie pasożyniczym”.  Trzeba jednak pamietać, że nie jest to bezosobowy twór.

Kierują nim konkretni ludzie.  Jako przykład podał artykuł Agnieszki Burzyńskiej i Michała Majewskiego “Dyplomatyczny folwark” {TUTAJ} z portalu Kulisy24.com.  Poźniej w trakcie dyskusji wspomniał o innym artykule na temat przekretu w PKP {TUTAJ}.  Skrytykował też recepty Radziejewskiego, ale własnych nie podał.

Po nim mówił red, Leszek Jażdżyński, redaktor naczelny kwartalnika “Liberte”, antyklerykalny liberał związany z Hartmanem, Olechowskim i Winieckim.  Wsławł się on tym, że po przyznaniu Świątyni Opatrzności Bożej dotacji rządowej, zlożył w tej sprawie doniesienie do prokuratury {TUTAJ}.  Krytykował on Radziejewskiego i Zybertowicza, twierdząc, iż ich teorie nie są falsyfikowalne, a każde państwo można nazwać “pasożytniczym”.

Profesor Paweł Śpiewak twierdził, że Radziejewski stosuje metody marksistowskie w swej analizie.  Podawał też przykłady pasozytnictwa z jakimi zetknął się podczas swej pracy w Ministerstwie Kultury.  Praca ministra jest całkowicie sparaliżowana przez różne agendy [np filmową] opanowane przez rozmaite lobby i klany.  Na koniec prof. Krasnodębski mówił o sytuacji w UE i zewnętrznych naciskach na III RP..  Martwił go też malejacy udział własności polskiej w naszym kraju.  Opowiadał jak jego polska doktorantka, przyjechawszy do Bremy, zdziwiła się że wszystkie sklepy w tym mieście są niemieckie.
.
Po tej dyskusji Bartłomiej Radziejewski ustosunkował sie do zarzutów pod adresem jego artykułu.  Następnie prof. Śpiewak zażadał by dopuścić do głosu słuchaczy.  Ci zadali panelistom kilka pytań.  Dyskutanci starali się na nie odpowiedzieć, wymieniając się przy okazzji pogladami na temat współczesnej Polski.

Spotkanie zakończyło się o 21:05.

O autorze: elig