“Uwolnić motyla” – historia niezwykłej kobiety

Czasem nawet TVP do czegoś się przydaje. Wczoraj, w czwartek 20.08.2015 o godz 23:30 obejrzałam w niej film dokumentalny “Uwolnić motyla” nakręcony w 2011 roku przez Joannę Frydrych.  Opowiadał on o Katarzynie Rosickiej-Jaczyńskiej – ciężko chorej na stwardnienie zanikowe boczne (SLA) [więcej o tym schorzeniu {TUTAJ}] Obraz ten można zobaczyć w sieci {TUTAJ}.

Bohaterka filmu chorowała na to od roku 2000 i podczas kręcenia filmu była całkowicie sparaliżowana i nie mogła mówić.  Nie pozbawiło to jej hartu ducha i zdolności twórczych.  Wykorzystując odpowiednio przystosowanego laptopa napisała dwie książki – autobiograficzną – “Ołówek” i o miłości – “Ławkę”.  Prowadziła też bloga, w którym można przeczutać obszerne fragmenty “Ołówka” {TUTAJ} [starsze wpisy – str. 4-8].

Z jej zapisków wynika, że w r. 2009 przebywała przez trzy miesiące w Indiach, lecząc się w tamtejszym aśramie, co na pewien czas jej pomogło.  Jak napisała w swej recenzji z “Uwolnić motyla” Małgorzata Piwowar [{TUTAJ} – w “Rzeczpospolitej”]:

“Skoro tradycyjna medycyna skazała ją na śmierć, Katarzyna postanowiła szukać wsparcia w niekonwencjonalnej terapii ajurwedy w Indiach. Żeby tam wyjechać potrzebne były duże pieniądze. Przy pomocy przyjaciół i ludzi dobrej woli zorganizowała koncert, z którego dochód miał dać środki na upragniony wyjazd. (…) Przygotowania do koncertu, jego przebieg i efekt – pokazuje film. Budujące.”.

Omawiany film swoją telewizyjną premierę miał we wrześniu 2012, na dwa miesiące przed śmiercią jego bohaterki w listopadzie 2012.  Śmierć zastała Katarzynę Rosicką-Jaczyńską przy pisaniu trzeciej książki.  Co smutne, opisywany w filmie koncert nie spełnił swej roli.  Impreza się udała, ale zebrano za mało pieniedzy.  Nie starczyło na wyjazd do Indii.

Ludzie zmagający się z nieuleczalnymi chorobami często stają się bohaterami kultury masowej.  Przypomnę słynnego fizyka Stephana Hawkinga, który choruje na tę samą chorobę , co Katarzyna Rosicka-Jaczyńska.  W jego przypadku SLA ma jednak łagodniejszą formę i wielki uczony żyje z nią już od ponad 50 lat. Jean-Dominique Bauby, sparaliżowany redaktor “Elle” napisał autobiografię “Skafander i motyl”, którą zekranizowano z wielkim sukcesem.  Film “Moja lewa stopa” opowiadający historię Christy Browna, irlandzkiego inwalidy, otrzymal dwa Oskary.

W przeciwieństwie do powyższych sytuacji, TVP uważa chyba film o Katarzynie Rosickiej-Jaczyńskiej za coś wstydliwego.  Emituje go rzadko, w późnych godzinach wieczornych.  Na zakończenie jeszcze jedna uwaga.  Dopiero na tym filmie widać wyraźnie jakim dobrodziejstwem dla ludzi chorych mogą być: odpowiednio przystosowany do ich potrzeb komputer oraz Internet.

________________________________________________

Grafika w ikonie wpisu: kadr z filmu TVP

O autorze: elig