MAREK DYŻEWSKI: SZKIC DO PORTRETU IGNACEGO PADEREWSKIEGO

W 96. rocznicę wizyty Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu publikujemy ostatni (z dotychczas wygłoszonych) wykład Marka Dyżewskiego z cyklu “Muzyka wpisana w los Narodu – Historia Polski i Polaków, jakiej nie znacie“.

 

 

 

26 grudnia 1918 roku Ignacy Paderewski przybył do Poznania. Rząd Rzeszy Niemieckiej, przeczuwając co może się wydarzyć, próżno usiłował skierować go do Warszawy przez Toruń-Aleksandrów.

 

Specjalnie wyekspediowany wysłannik pruski, skierowany do Paderewskiego celem wręczenia mu odpowiedniej noty, wrócił z kwitkiem. Podobnie skończyła się próba wymuszenia na I. Paderewskim jeszcze na dworcu poznańskim obietnicy kontynuowania podróży.

Powitanie Ignacego Paderewskiego na dworcu w Poznaniu 26 grudnia 1918.

Jedyne w swoim rodzaju przyjęcie, jakiego doznał Mistrz jako ten, który skłonił prezydenta Wilsona do wysunięcia w orędziu styczniowym słynnego 13. punktu o konieczności wolnej Polski, było niezrównanym hołdem dla dokonań Paderewskiego.

 

Miasto udekorowane flagami polskimi, iluminowane świecami i pochodniami, (władze pruskie wyłączyły prąd), przeżyło razem z wielkim artystą jeden z dni, które przeszły na trwałe do historii. Entuzjazm mieszkańców Poznania doszedł do niebywałych rozmiarów.

 

Gmach “Bazaru Poznańskiego”, w którym zamieszkał w pamiętne dni wybuchu powstania w Poznaniu Ignacy Paderewski.
Przed gmachem tym rozpoczęły się pierwsze walki polsko-niemieckie.

Nazajutrz 27 grudnia 1918 przed Paderewskim, zamieszkałym w hotelu „Bazar” przy Placu Wolności, przedefilowały tysiące dzieci szkolnych. Paderewski wygłosił płomienną mowę. Wybuchło Powstanie Wielkopolskie, jedno z niewielu zwycięskich w dziejach Polski.

Poniżej relacja wykład “Szkic do portretu Ignacego Paderewskiego” :
http://youtu.be/v0yBwqHHr84
http://solidarni2010.pl/29758-marek-dyzewski-szkic-do-portretu-ignacego-paderewskiego.html?PHPSESSID=0eda3b47bb0de584a873cbd290b610a1
Zdjęcia, grafika, film i nagranie z wykładu: Grzegorz Kutermankiewicz.
Publikacja za zgodą autora.

O autorze: Judyta