Czy wiedzieliście, że Wikipedia pozwala wszystkim na poprawianie haseł?
Zasadniczo wiedziałem o tym w teorii, ale poznanie szczegółowych zasad (reguł), jak to działa było bardzo interesujące. Sprawa jest dość prosta:
Na stronach o zasadach edycji na pl.wikipedia.org jest następujący tekst:
Ta strona opisuje zasadę polskojęzycznej Wikipedii. Jest powszechnie uznawana za standard, który wszyscy uczestnicy projektu powinni zachowywać.
Śmiało edytuj tę stronę, ale najpierw upewnij się, że Twoje zmiany odzwierciedlają
konsensus. W przypadku wątpliwości przejdź na
stronę dyskusji.
Pod linkiem “Śmiało edytuj” znajduje się taka oto odezwa:
Strony typu
wiki nie będą poprawnie funkcjonować, jeżeli nie znajdziesz w sobie odrobiny śmiałości. Trzeba się przełamać i zacząć wprowadzać zmiany: poprawiać pisownię, dodawać informacje, uściślać sformułowania itd. – to zawsze jest mile widziane. Ten typ stron tak działa i wszyscy od Ciebie tego oczekują. Nigdy nie zadawaj pytania: „Dlaczego na tej stronie są jakieś błędy?” Są tam dlatego, ponieważ
TOBIE nie udało się wcześniej znaleźć ich i poprawić! Więc gdy coś widzisz,
nie czekaj – zakasz rękawy i do roboty! W jakiś cudowny sposób to zaczyna działać! Przekonasz się sam.
[…]
Ciekawie też definiują sobie konsensus:
Podstawową metodą podejmowania decyzji przez wikipedystów jest osiąganie konsensusu w drodze dyskusji prowadzonej zgodnie z zasadami Wikipedii i na podstawie weryfikowalnych źródeł wiedzy. Konsensus wymaga od uczestników dyskusji działania w dobrej wierze dla dokładnego określenia różnic w spojrzeniu na zagadnienie. Gdy zwykła dyskusja nie wystarcza, należy poprosić o opinię szersze grono wikipedystów (indywidualnie lub np. w Kawiarence); w przypadkach dalszego braku rozwiązania można sięgnąć po głosowanie, a w razie przerodzenia się dyskusji w konflikt – po metody rozwiązywania konfliktów.
W praktyce Wikipedii
konsensus oznacza
zdecydowaną większość, czyli zwykle około dwóch trzecich
[a]. Gdy dyskusja dotyczy merytorycznej, faktograficznej zawartości artykułu, to rozstrzygnięcie sporu powinno opierać się nie na głosowaniach czy opiniach nawet licznych wikipedystów, a na podawaniu danych opublikowanych w wiarygodnych źródłach zewnętrznych przemawiających na rzecz danego poglądu.
Konsensus nie może naruszać neutralnego punktu widzenia w opisie artykułu, w tym nakazu uwzględniania rozbieżnych stanowisk na dany temat, o ile są one widoczne w wiarygodnych źródłach. Nie może też łamać zasad opisanych w „Czym Wikipedia nie jest” i innych zasad związanych z neutralnym i weryfikowalnym edytowaniem podanych w infoboksie niniejszej strony.
Uwagi
- Wspomniany próg około dwóch trzecich w żaden sposób nie wiąże uczestników dyskusji – nie może być argumentem do kwestionowania skuteczności podjętej decyzji. Ważniejszą rolę pełni wrażenie zdecydowanej przewagi zwolenników danego sposobu rozwiązania sporu.
Wszystkie fragmenty pochodzą ze stron dostępnych jako linki na tej stronie:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Konsensus
Ciekawe, prawda?
O autorze: Asadow
Marek Sas-Kulczycki
„Jesteśmy żadnym społeczeństwem. Jesteśmy wielkim sztandarem narodowym. Może powieszą mię kiedyś ludzie serdeczni za te prawdy, których istotę powtarzam lat około dwanaście, ale gdybym miał dziś na szyi powróz, to jeszcze gardłem przywartym hrypiałbym, że Polska jest ostatnie na ziemi społeczeństwo, a pierwszy na planecie naród. Kto zaś jedną nogę ma długą jak oś globowa, a drugiej wcale nie ma, ten - o! jakże ułomny kaleka jest.
Gdyby Ojczyzna nasza była tak dzielnym społeczeństwem we wszystkich człowieka obowiązkach, jak znakomitym jest narodem we wszystkich Polaka poczuciach, tedy bylibyśmy na nogach dwóch, osoby całe i poważne - monumentalnie znakomite. Ale tak, jak dziś jest, to Polak jest olbrzym, a człowiek w Polaku jest karzeł - i jesteśmy karykatury, i jesteśmy tragiczna nicość i śmiech olbrzymi ... Słońce nad Polakiem wstawa, ale zasłania swe oczy nad człowiekiem...”
Prawda poprzez głosowanie.
Witamy w piekle…
Gdzież tam, jeszcze pięk(iel)niej:
Gdyby nie straszne skutki na świecie, byłoby to bardzo śmieszne.
Jeszcze jeden fajny kwiatek:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Neutralny_punkt_widzenia
Czy mogę zakląć?
Ja p…
Ja to wiedziałam, czasem poprawiałam wikipedię, ale się zraziłam bo poprawione zmiany uporczywie wracały. Musiałabym osiąść w tym miejscu, poznać jego mechanizmy, ludzi, zdobywać zwolenników, osiągnąć pozycję, ale uważałam, że nie mam tak dobrych kwalifikacji jak zawodowcy w danej dziedzinie. Ja jestem od robienia sztuki jak już, nie od profesjonalnego układania haseł.
Sledziłam jednak jakiś czas dyskusje na wiki jak jeszcze były na górze przy haśle, potem coś zmieniło się w skrypcie i dyskusje trudniej zobaczyć. To było bardziej fascynujące niz czytanie haseł, tam za kulisami wrzało, widać było gigantyczną przewagę lewicy i jawnych fałszerzy z którymi walczyła garstka ludzi uczciwych i z warsztatem naukowym.
Jeszcze trzy lata temu w haśle ‘Historia Polski’ była biała plama na okresie Jagiellonów, bo co ktoś włożył tam tekst, cały znikał, co przeczytałam w dyskusji, która była chyba najbardziej zażartą i długą w polskiej wiki.
Teraz coś tam jest jako wynik konsensusu, ale napisane po lewacku.
Choć wydaje mi się, że w innych hasłach widać odwracającą się tendencję.
Jednym z przejawów lewaczenie był wniosek by przy hasłach o świętych nie pisać w tytule ‘św.’ bo nie jest neutralne. I dziś jest w kratkę, przy jednych świętych jest, przy innych nie ma, np. w haśle ‘Barbara z Nikomedii’ nie ma św.
Jest dopiero wewnątrz hasła.
O, jest hasło Historia Polski (1386–1492) ale nie ma dyskusji, bo ktoś usunął.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_Polski_%281386%E2%80%931492%29
http://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_Polski_%281386%E2%80%931492%29
Ale już w haśle Historia Polski jest dyskusja
http://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_Polski
http://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskusja:Historia_Polski
Ciekawe czemu Polska Jagiellonów jest taką solą w oku.
Szanowni Państwo.
Wiemy co robić. Strząsnąć ten piach, mocno. I stwarzać swoje byty. Czyli wraca idea własnej encyklopedii. Świata.
Zauważmy, że takie numery robią nie od dziś. Zaczął niejaki Diderot…Potem był równie niejaki Adaś, ze swoimi książeczkami, nowym kanonem…zakonem…
To bagno jest tak głębokie i szerokie, że żadne kładki go nie uratują. A i by ośmielały mądralów żeby tam włazić. No po co?!
Lepiej ludziom pokazać leżące wokół pagórki leśne, łąki zielone…
Właściwie, to już ‘się zaczęło’ :-)
Eksperymentalnie popełniłem początkujący wpis guzopedii w ramach Insane’owego projektu:
http://wiki.ekspedyt.org/wiki/Prawda_(wyk%C5%82ad_ks._prof._Tadeusza_Guza)
Ale jaja! Przepraszam, to z radości.
Asadowie! Coś przepięknego!
No, na takie wiki to chce się wchodzić.
Niestety polska Wikipedia często wręcz łże – niczym zawodowi bolszewiccy politrucy.
.
Dotyczy to zwłaszcza haseł dot. historii, a także i życiorysów polityków czy osób zajmujących jakieś istotne stanowiska w PRL-bis.
Bowiem bardzo często są m.in. przemilczane funkcje czy stanowiska tych osób sprawowane w okresie PRL oraz ich związki z PZPR.
.
A poprawki czy uzupełnienia do takich historycznych zafałszowań w hasłach czy fałszywych życiorysach nie są wprowadzane…
Też mu pisałam że przepiękne. Aż mnie zatchnęło.
osiem godzin robił -nie ma totamto.
:)
… tyle robił samego wykłada “O prawdzie”. A jeszcze instrukcje, strona główna, nauczenie się formatowania, nieudana próba instalacji edytora wizualnego + robocizna…
Teraz trzeba, aby się inni włączyli. Wystarczy kliknąć w jakiś czerwony link i na początek skopiować artykuł z pl.wikipedia.org, a potem go poprawić (można to zostawić na później lub komuś innemu).
Cacy, cacy Markul.
instrukcje, strona główna, nauczenie się formatowania, Czy my też mamy się tego uczyć?
Tak się zaniepokoiłam.
Tuzin wnucząt za to będzie. Jak nic!
P.S.
Ta cała mechanika wiki’owa to jest swobodnie dostępna?
Tak, ale szybko pójdzie.
Właśnie po to zrobiłem instrukcję, którą jeszcze będę poprawiać.
Mogę na początku pomagać na czacie, to jest do opanowania w minuty.
Zawsze można zobaczyć, jak coś uzyskać oglądając źródłowy kod dowolnej strony w Wiki.
Tak, wraz z zawartością, czyli tzw. treścią.
Zauważyłem co prawda, że Wikipedia chodzi na ździebko nowszej (1.24 vs 1.23) wersji serwera niż ta dostępna do ściągnięcia, ale może są odważni i działają na becie(*)?
* – wersja beta – wersja w trakcie testowania