Brudne interesy świata – Mosul

Informacje z portalu: info.wiara.pl

Co o tym myślicie?

Brudne interesy świata

Brudne interesy świata

Andrzej Macura

W Mosulu nie ma już chrześcijan. Na naszych oczach kończy się 1700-letnia historia chrześcijaństwa na równinach biblijnej Niniwy.

Kiedy na początku czerwca sunniccy dżihadyści spod znaku Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu (Syrii)  zaczęli niespodziewanie zajmować kolejne irackie miasta świat wydawał się zaskoczony i bezradny. Media zaroiły się od doniesień o okrucieństwie nowych władców, bezwzględnie mordujących swoich przeciwników. Nawet wziętych do niewoli żołnierzy irackiego rządu. Potem wszystko przycichło. Świat zainteresował się innymi problemami. Ale sytuacja mieszkających na tych terenach niesunnitów się nie zmieniła. Chrześcijan też. W ostatni piątek nakazano im do soboty w południe opuścić Mosul. Wyjechali. Kościoły, krzyże, figury świętych już przecież zostały poniszczone. A ich domy już przeznaczono były dla popleczników nowej władzy….

Nie można nawet napisać, że świat na to okrucieństwo nie zareagował. O problemie jest dość głośno. Głos zabrał nawet sekretarz generalny ONZ, Ban Ki-moon oświadczając, że prześladowanie chrześcijan w Iraku przez dżihadystów z Państwa Islamskiego może być uważane za zbrodnię przeciw ludzkości. Tyle że w tym momencie prócz składania deklaracji trudno cokolwiek zrobić. To znaczy…. Można, ale sytuacja jest bardziej skomplikowana. Mówił o tym katolicki patriarcha Antiochii, Ignacy Józef III Younan. Trzeba wstrzymać finansowanie terrorystów. Jego zdaniem są oni wspierani przez fundamentalistyczne kraje Zatoki Perskiej. Przy cichym poparciu potęg tego świata, którym zależy na ropie.

I nie tylko na ropie. Rzut oka na mapę wystarczy, by uświadomić sobie, że ten rejon Iraku graniczy z Syrią. Zresztą dżihadyści ogłosili powstanie kalifatu obejmującego (przynajmniej częściowo) także ten kraj. A tam trwa wojna domowa. Kto wspiera rząd? Rosjanie. Nawet wczoraj władze Syrii dziękowały im za wsparcie. Kto wspiera rebeliantów? Przynajmniej niektórych? Te same kraje, którym zależy na ropie z Zatoki Perskiej, a jednocześnie – o paradoksie – oficjalnie wspierają władze w Bagdadzie.  I którym – tak na marginesie – zależy na osłabieniu co silniejszych sąsiadów Izraela. Koło się zamyka.

Chrześcijanie stali się w Iraku zakładnikami wielkiej polityki. Polityki rozgrywania jednych przeciw drugim. Ich sytuacja w Iraku w najbliższym czasie raczej nie ulegnie zmianie. Zresztą raz wygnani dokąd mieliby wracać? Będą uchodźcami wśród tych, którzy na razie ich tolerują, Kurdów, szyitów. A potem? Nie wiadomo. Wiadomo jednak na pewno, że wojna w Iraku czy Syrii będzie trwała tak długo, jak długo wielcy tego świata będą uznawali, że coś mogą na niej zyskać.

Smutne prawda? Cale to zamieszanie, ból i łzy sprowadzają się do brudnych interesów świata…

 

http://kosciol.wiara.pl/doc/2093224.Brudne-interesy-swiata

 

 

 

Macura Andrzej

Macura Andrzej (1963-), redaktor

Macura Andrzej.jpg

Urodził się 29 listopada 1963 w Rudzie Śląskiej, gdzie mieszka do dziś. Studia teologiczne z zakresu biblistyki (promotor ks. Józef Kudasiewicz) ukończył w 1991 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Kilka lat później ukończył studia specjalistyczne z teologii na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (promotor pracy ks. Tomasz Jelonek). Od 1991 do 2005 roku pracował jako katecheta w kilku rudzkich i bytomskich szkołach. Współpracę z portalem Wiara.pl rozpoczął na początku 2002 roku. Od września 2005 roku jest na stałe związany z portalem, gdzie do października 2008 roku pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego i założyciela portalu, ks. Artura Stopki.

Konsultor Podkomisji ds. Głoszenia Słowa Bożego II Synodu Archidiecezji Katowickiej.

http://www.encyklo.pl/index.php5?title=Macura_Andrzej

 

 

a oto fragment tekstu Andrzeja Macury i dyskusja pod nim na : http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php?topic=196.0

 

W nowym numerze “Gościa Niedzielnego”(21 luty 2009r. – mój przypisek), jak co tydzień, pojawił się komentarz redaktora naczelnego wiara.pl w rubryce “nasza wiara.pl” zatytułowany “Walka o Kościół”:

Wywołaliśmy małą burzę. W naszym serwisie informacyjnym (info.wiara.pl), nie bacząc na przestrogi, pozwoliliśmy pod tekstem ks. Mariusza Piecyka “Tradycjonalista w gimnazjum” na dyskusję o tradycjonalizmie. No i doczekaliśmy się. To co widzi czytelnik, może wydawać się dość wyważone. To jednak wynik naszej pracowitej moderacji. Co bardziej złośliwe osobiste uwagi pod adresem autora tekstu nie zostały opublikowane. Dla człowieka znającego realia internetowych forów taka temperatura dyskusji o tradycjonalizmie nie jest niczym nadzwyczajnym. Problem istnieje. Bardzo poważny. Tradycjonaliści koncentrują swój sprzeciw wobec posoborowego Kościoła na trzech punktach: sprzeciwu wobec dialogu międzyreligijnego, ekumenizmu i reformy liturgii. Sęk w tym, że walcząc o to, co wydaje im się słuszne, swoich braci w wierze traktują mało ewangelicznymi metodami. Naciąganie faktów (np. oskarżanie Soboru o zniszczenie Kościoła, interpretowanie wbrew wyraźnym wypowiedziom Stolicy Apostolskiej zdjęcia ekskomuniki z biskupów – lefebrystów jako przejawu uznania ich poglądów), obrzucanie przeciwników inwektywami, no i uznanie za heretyków tych, którzy ośmielają się mieć inne zdanie, to stałe metody tej walki. Chrystus i Jego nauczanie są w tym wszystkim najmniej istotne. Jakby dla słusznej spawy można było zasady Ewangelii zawiesić na kołku. Chętnie wziąłbym udział w Mszy trydenckiej. Ale jak mam modlić się razem z ludźmi, którzy za mój entuzjazm do soborowej wizji Kościoła najchętniej by mnie z niego, jako heretyka, wykopali?

 

Warto poczytać komentarze na tym forum.

 

I jeszcze jeden artykuł Andrzeja Macury i też komentarze:

 

http://info.wiara.pl/doc/2091722.To-warto-zapamietac

O autorze: Judyta