2013 – fatalny rok dla prawicowej blogosfery

Mijający rok był zaiste fatalny dla polskiej prawicowej blogosfery.  Śmierć wybitnych blogerów, upadek i rozpad niektórych portali, obniżenie poziomu innych oraz brak nowych talentów, to dominujące doświadczenia w 2013 r.

Na początku stycznia zmarł znany bloger i publicysta Paweł Paliwoda.  W lutym odszedł od nas Kejow, czyli Wojciech Stefan Jaroń, prowadzący blog o paliwach i energetyce oraz publikujący w piśmie “Rurociągi”.  Był autorem ponad 2000 notek.  Pierwszego maja 2013 umarł Seawolf /Tomasz Mierzwiński/ najpopularniejszy bloger polskiej prawicowej blogosfery oraz kapitan żeglugi wielkiej.  Ukazały się już trzy książki zawierające jego dorobek.

W efekcie konfliktu między właścicielem i redakcją rozpadł się w styczniu Nowy Ekran.  Ten portal od początku budził podejrzenia wskutek swych związków z byłą WSI oraz Pro Militia.  Publikowało tam jednak wielu niezłych blogerów i był on popularny wśród czytelników /jeszcze w lutym ponad 200 tys. odsłon dziennie wg Cubestat.pl/.  Powstałe na jego bazie NEon24.pl oraz 3obieg.pl mają teraz w sumie pięć razy mniej odsłon.

W grudniu zupełnie niespodziewanie doszło do rozłamu w redakcji zasłużonego portalu Niepoprawni.pl.  Siedmiu członków redakcji postanowiło odejść z Niepoprawnych i zalożyć nowy portal Blog-n-roll.pl /ma ruszyć w styczniu 2014/.  Pozostał tylko właściciel domeny Gawrion.  Zdołał on przenieść portal na nowy serwer i uruchomić go ponownie.  Według moich ocen, Niepoprawni stracili jednak połowę aktywnych blogerów i 30-40% czytelników.

W ciągu roku, od maja 2012 do kwietnia 2013 włącznie, powstało siedem nowych prawicowych portali: Obiektywnie.com.pl, Naszeblogi.pl. Obserwator.com, Kubek Polityczny /część PlWolnosci.pl/, Prawynurt.pl, Ekspedyt.org /Legion/ oraz 3obieg.pl  /NEon24 to Nowy Ekran, który tylko zmienił nazwę/.

Z tych siedmiu portali tylko Naszeblogi.pl i 3obieg.pl zyskały znaczną poczytność /w granicach 30-40 tys. odsłon dziennie, dane wg Cubestat.pl/.  Obiektywnie.com.pl ma stabilną choć niszową pozycję i stopniowo się rozwija, a Ekspedyt.org i Prawynurt.pl wciąż raczkują.  Portale Obserwator.com i Kubek Polityczny upadły i zniknęły z sieci, nie pozostawiając po sobie żadnego śladu.

Wskutek cenzury, “zwijania blogów ” i promowania lewackich trolli największa i najstarsza platforma blogowa Salon24.pl utraciła większość wartościowych blogerów i 80-90% jej zawartości to w tej chwili sieczka, przypominająca Onet.  Specjalnością Salonu24 stały się też “nawalanki” udające dyskusje.

Najbardziej niepokojacy jest jednak brak dopływu nowych talentów blogerskich.  Nie przypominam sobie, by w 2013 pojawił się ktoś nowy i wybitny, a choćby tylko dobrze się zapowiadający.  Stara gwardia nieźle się trzyma, ale prawicowej blogosferze grozi wyjałowienie.

Mam nadzieję, że przyszły, 2014 rok będzie dużo lepszy.  Wszystkim Czytelnikom, Komentatorom, Redaktorom i Adminom składam najserdeczniejsze życzenia szczęśliwego, zdrowego i pomyślnego Nowego Roku.

Odsłony: 0

O autorze: elig