Wiec w Obronie Poezji – Towarzystwo Patriotyczne

Posłuchałam wezwania:

“PRZYJDŹCIE NA WIEC !

Przyjdź na PROTEST POETÓW pod pomnik Adama Mickiewicza 17 października o g. 15.00 – wzywa cię Wieszcz i Towarzystwo Patriotyczne. Brońmy Pana Tadeusza! Chrońmy polską poezję przed barbarzyńcami! Udział zapowiedzieli poeci i aktorzy: Jaroslaw M Rymkiewicz, Wojciech Wencel, Leszek Długosz, Krzysztof Koehler, Marcin Hałaś, Marcin Wolski, Adrian Sinkowski, Przemysław Dakowicz, Anna Chodakowska, Halina Łabonarska, Jerzy Zelnik, Halina Rowicka, Krzysztof Kalczyński, Maciej Rayzacher, Iwona Biernacka, Jan Kulczycki, Rafał Ziemkiewicz, Jan Pietrzak “.

To już trzecia impreza zorganizowana w tym roku przez Towarzystwo Patriotyczne założone przez Jana Pietrzaka i Rafała Ziemkiewicza.  Pierwszą było wspólne z warszawiakami odtańczenie poloneza w dniu Święta 3-go Maja  /TUTAJ/, drugą zaś MOBILIZACJA w dniu 29 sierpnia 2013, czyli koncert pieśni i piosenek żołnierskich w wykonaniu Jana Pietrzaka i kapeli Stanisława Wielanka  /TUTAJ/.  Obecny wiec był protestem przeciw usunięciu “Pana Tadeusza” z listy lektur w gimnazjum.

Gdu przyszłam na Krakowskie Przedmieście /przed godz 15:00/ było tam ponad 150 osób zgromadzonych przed zaimprowizowaną sceną na platformie samochodowej /trzeba było na nią wchodzić po drabince/.  Wciąz przybywali nowi ludzie, tak, że w wiecu wzięło udział kilkuset słuchaczy.  Naliczyłam co najmniej pięć kamer filmujących wydarzenie.  Niezależna TV przeprowadziła bezposrednią transmisję z wiecu.  Jej fragmenty można obejrzeć  /TUTAJ/.

Spotkanie rozpoczął Rafał Ziemkiewicz, mówiac o roli poezji w przetrwaniu narodu polskiego i recytując “Hymn do miłości ojczyzny” Ignacego Krasickiego.  Potem Halina Łabonarska deklamowała podzatek “Pana Tadeusza “Litwo, ojczyzno moja…”  Następnie Jan Pietrzak odczytał list Krzysztofa Koehlera, który nie mógł przybyć do Warszawy.  Pojawili sie jednak inni goście z Krakowa: Leszek Długosz i profesor Andrzej Nowak, słynny historyk.

Leszk Długosz opowiedział o protestach przed krakowskim pomnikiem Adama Mickiewicza oraz powiedział dwa swe wiersze: “Odę do mowy kresowej” i “Sojusz róży z chochołem”.  Profesor Nowak stwierdził, że bez polskiej poezji romantycznej nie byłoby Jana Pawła II.  To ona dała Karolowi Wojtyle dość siły by zmierzyć się z wyzwaniami pontyfikatu.  Andrzej Nowak zadeklamował ulubiony utwór papieża, rapsod czwarty z “Krola Ducha” Słowackiego.

Wysłuchaliśmy nastepnie wielu wspaniałych wierszy w wykonaniu wybitnych aktorów.  Były dalsze fragmenty “Pana Tadeusza”, czyli koncert Jankiela i rozmowa Tadeusza z Hrabią o malarstwie, Reduta Ordona, a póżniej Słowackiego “Manifest regimentarza Pułaskiego” z “Ksiedza Marka”.  Najbardziej rzęsiste brawa zebrała Anna Chodakowska, a to za sprawą następującego incydentu:

Gdy mówiła ona “Fortepian Szopena” Norwida, nagle silnik samochodu zgasł i nagłośnienie przestało działać z braku prądu.  Aktorka nawet się nie zająkneła tylko mówiła dalej – głośno i bardziej ekspresyjnie.  Efekt był znakomity !!!  Nie tylko jednak poezja romantyczna była tematem imprezy.

Pani Halina Rowicka recytowała wiersz Gałczyńskiego o Warszawie i modłitwę z “Kwiatów Polskich” Tuwima /Niech prawo zawsze prawo znaczy…/.  Z Gdańska przyjechał Wojciech Wencel ze swoimi wierszami “De profundis” i “Pamieci Anny Walentynowicz”.  Ten ostatni utwór zaśpiewał zaraz potem Jan Pietrzak.  Swoje utwory deklamowali też: przybyły z Bytomie Marcin Hałaś i najmłodszy z całego towarzystwa Przemysław Dakowicz /ur. 1977/.

Na zakończenie Jan Pietrzak wyrecytowal i zaśpiewał “Przesłanie pana Cogito” Herberta.  Mial to być ostatni punkt programu, ale publiczność zmusiła Pietrzaka, by zaśpiewał a capella  “Żeby Polska była Polską”.  Wszyscy wołali potem “Dziękujemy !!!”.  Impreza trwała bite dwie godziny, do 17:00.

Trzeba przyznać, że Towarzystwo Patriotyczne ma świetne pomysły.

O autorze: elig