Klub Ronina W Sieci Historii

W poniedziałek, 26.08. w Klubie Ronina najpierw był cotygodniowy Przegląd Tygodnia, a potem prof. Jan Żaryn przedstawił najnowszy numer miesiecznika “W Sieci Historii”,  Mówił głównie o wojnie roku 1920 i Powstaniu Warszawskim.

Wszystko to miało miejsce w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal w Warszawie.  Na początku Józef Orzeł poinformował o powstaniu społecznego komitetu nadzoru nad referendum i zaapelował do uczestników spotkania o zgłaszanie się na członków komisji wyborvczej oraz koordynatorów dzielnicowych.  Puścił w obieg listę na którą mogli wpisywać się chętni.  Koło godziny 19:15 zaczął się Przeglad Tygodnia.  Prowadził go red. Stanisław Janecki, a dyskutowali dziennikarze Marek Król i Cezary Gmyz.

Janecki zaczął od przypomnienia wyników wyborów na przewodniczącego PO, w których na Tuska głosowało nieco ponad 16 tys. członków partii, a na Gowina ponad 4 tys.  Liczba członków Platformy przekracza 41 tys.  Dyskutanci zastanawiali sie, po co Tuskowi były te wybory.  Jedna z hipotez mowiła , że Tusk chciał sie zorientować, ilu ludziom trzeba zapewnic stanowiska by utrzymać partię w garści.

Janecki pochwalił się swoim artykułem o rządzie Tuska, opublikowanym w ostatnim numerze “W Sieci” /nr 34/2013/. Napisał tam:

“Owszem, Tusk nauczył się odgrywać role premiera, wypracował nawet własny “premierowski” język, ale to jednak tylko rola, aktorstwo. (…) nie wie, co premier powinien naprawdę wiedzieć i co robić.”.

Janecki powiedział, że jeździl sporo po Polsce i doszedł do wniosku, ze w Polsce jest ok. 800 tys. ludzi bezposrednio uzaleznionych od władzy PO, co wraz z rodzinami daje ok. dwóch milionów.  Oni wszyscy zagłosuja na Platformę.  Niestety, nie zniknie ona tak jak AWS.  Następnym tematem była wojna rządu z “kibolami”.

Dyskutanci zwrócili uwagę na to, że urzędy i służby innych państw starają się zwykle chronić swoich, natomiast ich polskie odpowiedniki zwracają się w każdych okolicznościach przeciw Polakom.  Przypisali to postkolonialnej mentalności polskich “elyt”.  Na koniec mówili też o odnalezieniu na warszawskich Powązkach szczątków majorów Łupaszki  i Zapory, polskich bohaterów zamordowanych przez komunistów.  Wyrazili uznanie dla pracy prof. Szwagrzyka, który tego dokonał.

Bronisław Komorowski planuje podobno ich uroczysty pogrzeb w przyszłym roku w powiązaniu z obchodami 45 rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej.  Tak przynajmniej twierdził Tomasz Nałęcz w Polsat News.

Stanisław Janecki wyraził oburzenie z powodu bilboardów na których jakaś norweska firma wykorzystała zdjęcie śp. Lecha Kaczyńskiego do reklamy portalu randkowego  /patrz – /TUTAJ//.  Pół godziny póżnej, po zakończeniu przegladu Marek Król zadzwonil z wiadomością, że jeden z tych bilboardów został usuniety.

Po przerwie, o godz. 20:25 profesor Jan Żaryn, redaktor naczelny miesięcznika “W Sieci Historii” zacząl omawiać sierpniowy numer swego pisma.  Zwrócił uwagę na cztery wydarzenia zwiazane z sierpniem: Bitwę Warszawska 1920 r., Powstanie Warszawskie, strajki sierpniowe 1980 r, i strajki w roku 1988, które doprowadziły do obrad Okragłego Stołu.

Najwiecej uwagi poświęcił Bitwie Warszawskiej i Powstaniu Warszawskiemu.  Opisywał okolicznosci w jakich do niego doszło.  Bardzo krytycznie odniósł siędo działań gen. Okulickiego, który propagował sfałszowaną wersję rozkazu Naczelnego Wodza, gen. Sosnkowskiego, oraz do polityki Stanisław Mikolajczyka, który nieustannie łudził się, iż mozliwy jest jakiś kompromis ze Stalinem.

Powiedział jednak, iż Niemcy chcieli przekształcić Warszawę w twierdzę, a rozważany przez dowództwo alternatywny plan wyprowadzenia z Warszawy 40 tys. żolnierzy byl nierealny.  Istniała też groźba, że gdyby nawet sie powiódl to powstanie wywołałaby GL i PPR na rozkaz Stalina.  Powstanie Warszawskie było klęską, ale inne możliwosci mogły być jeszcze gorsze.

Profesor mówił ponad godzinę.  Potem były pytania z sali.  Pierwszy słuchacz zapytal, czy Powstanie Warszawskie uratowało Europę przed komunistami.  Prof. Żaryn stwierdził, że trudno powiedzieć, ale Sowieci mieli plany ataku na Włochy i zdobycia Rzymu.  Przypomniał tez o bitwie pod Arnhem.  Klęska aliantów spowodowała ,że nie byli oni w stanie dotrzeć do Berlina przed sowiecką armią.

Pytano też o traktat ryski i wycofanie się z Mińska.  Profesor poparł stanowisko Dmowskiego w tej sprawie i zauważył, że ani on, ani Grabski nie mogli przewidziec tragicznych skutków tego posuniećia jakim było wymordowanie przez Stalina ponad 110 tys. Polaków.  Na zakończenie głos zabrał pan Andrzej Wernic.  Przypomniał on o udziale swoim w Powstaniu Warszawskim /miał wtedy 15 lat/ oraz o działalności swej rodziny w konspiracji.  Wyraził oburzenia na książkę Zychowicza “Obłęd 44”.

Impreza zakończyła się kilka minut po 22:00.  Wzięło w niej udział ok. 100 osób, w tym żona prof. Żaryna i co najmniej połowa redakcji “W Sieci Historii”.  Spotkanie filmowali Margotte i Bernard z Blogpress.pl i transmitowało Niepoprawneradio.pl .  Wykład prof. Żaryna filmował też bloger Raven59.  Będzie więc można znaleźć to w sieci.  Za tydzień, 2 września, po Przegladzie Tygodnia odbędzie się dyskusja n.t. “Żydzi – Polska – Izrael”.  Udział w niej wezmą m.in. Dawid Wildstein i Piotr Gontarczyk.

O autorze: elig