Kolejowy upadek i pendolinowe wunderwaffe

ima,,,gesNa  kolei w tym miesiącu, gdy przyjechało do nas Pendolino, prawie codziennie jakiś pociąg zderzał się z innym, wykolejał, zderzał się z samochodami na przejazdach.  I ten miesiąc nie różni się specjalnie niczym od wszystkich innych w III RP. Minister Nowak  natomiast na Twitterze pisze do Hołdysa “chociaż Pan niech nie ulega tym bzdurom, że Pendolino złe, etc. Będzie śmigało po wyremontowanych liniach aż miło od XII’14”. Jesteśmy trochę po połowie miesiąca i już 4 pociągi tak „śmigały”, że się wykoleiły, a 2 zderzyły.”bBBo to jest pociąg do normalności :-) ” dodaje Nowak.

Normalnością jest pewnie to że “według danych Europejskiej Agencji Kolejowej z 2011 roku, co szósty wypadek kolejowy na terenie Unii Europejskiej miał miejsce w naszym kraju – na 1265 śmiertelnych wypadków kolejowych, odnotowanych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, aż 283 osoby zginęły na terenie Polski. Podróżowanie pociągami, pomimo licznych remontów torów kolejowych mających poprawić poziom bezpieczeństwa pasażerów, nadal pozostaje ryzykowne. Warto także podkreślić, że od 1990 roku łączna długość linii kolejowych zmniejszyła się o 4 tysiące kilometrów. W dodatku środki otrzymane z Unii Europejskiej, przeznaczone na modernizacje polskich kolei, najprawdopodobniej nie zostaną wykorzystane z powodu niekompetencji pracowników Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, którym zarządza minister Sławomir Nowak.” Piszą kolejowi związkowcy z Kontry.

Praktycznie codziennie ktoś ginie w kraju coraz wolniej i coraz rzadziej jadących pociągów. Liczba ofiar nie spada od wielu lat.

 

1 Sierpnia zderzenie pociągów towarowych w Tczewie ( na fotografii)

http://www.rynek-kolejowy.pl/46979/zderzenie_pociagow_towarowych_w_tczewie.htm

3go Grabarka koło Siemiatycz, 4 osoby zabite, wypadek na przejeździe niestrzeżonym

http://www.wprost.pl/ar/411339/Tragiczny-wypadek-na-przejezdzie-kolejowym-Nie-zyja-trzy-osoby/

6go samochód wjechał pod pociąg Brzezówka

http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20130806/REGION00/130809783

6go rowerzystka zginęła pod pociągiem, Rykoszyn

http://k-raj.com.pl/ramka.php?src=wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Wypadek-na-przejezdzie-kolejowym-Rowerzystka-nie-zyje,wid,15872952,wiadomosc.html&back=wypadek-na-przejezdzie-kolejowym.-rowerzystka-nie-zyje

9go pociąg uderzył w samochód dostawczy, 1 ranny, Lipienice Dolne

http://portalszydlowiecki.pl/wiadomosci-lokalne/gmina-jastrzab/wypadek-na-przejezdzie-kolejowym/

10go wykoleił się pociąg SKM na nowo zbudowanej linii na lotnisko w Warszawie

http://www.wprost.pl/ar/412364/Pociag-wykoleil-sie-w-Warszawie/

12go traktor i pociąg osobowy Golin, 1 osoba zabita

http://jarocin.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1962868,wypadek-w-golinie-na-przejezdzie-kolejowym-traktorem,id,t.html

12goLublin Ciężarówka i pociąg,  1 osoba zabita

http://www.mmlublin.pl/456404/2013/8/12/wypadek-na-przejezdzie-kolejowym-zginal-kierowca-ciezarowki-wideo?category=naSygnale

15go Księgowice – Brzeg wykleił się pociąg , zastępcza komunikacja to autobusy i prom.

http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/969092,podroz-pociagiem-z-przygodami-trzeba-przesiasc-sie-na-prom-zdjecia,id,t.html

16go Klawków 1 ranny, traktor i pociąg osobowy

http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20130816/INNEMIASTA04/130819463

17go wykoleiła się w nocy lokomotywa w Pszczynie

http://wiadomosci.onet.pl/slask/wykoleila-sie-lokomotywa-w-pszczynie/dxxmw

17go  Pasłęk – Bogaczewo, wykolejona lokomotywa  pociągu pasażerskiego

http://www.wprost.pl/ar/413273/Wypadek-kolejowy-na-trasie-Paslek-Bogaczewo/

19go Smolno, samochód wjechał pod pociąg, 3 osoby ranne.

http://puck.naszemiasto.pl/artykul/1969144,wypadek-w-smolnie-auto-wjechalo-pod-pociag,id,t.html

Wykolejenia są najprawdopodobniej wynikiem złego stanu torów – starych i nowych, po których to już wkrótce będzie “śmigał” Pendolino. Większość ludzi ginie jednak na przejazdach czy potrąconych przez pociąg.

Dorównuje Nowakowi błyskotliwością Andrzej Pawłowski wiceprezes zarządu PKP opisując ten polski skansen kolejowy „Wszystkie przejazdy kolejowe w Polsce są prawidłowo oznakowane i zabezpieczone” a przyczyną wypadków jest “ignorowanie przepisów ruchu drogowego, pośpiech, czy zwykła ludzka głupota.”

Na Zachodzie zaś buduje się stale przejazdy bezkolizyjne, umieszcza zapory, światła i inne zabezpieczenia i nikt nie jest z tego stanu zadowolony. No ale jak u nas jest tak dobrze, to czemu jest tak źle, jak widać na powyższych przykładach? Dlaczego na 16 tys. przejazdów kolejowych (2011 rok) 10 tys nie ma nawet świateł ostrzegawczych? Dlaczego nie ma ogrodzeń wzdłuż torów w miastach?  Itd., itp. Bo kasa poszła na Pendolino? Bo nawet nie wykorzystano pieniędzy z UE przeznaczonych na te cele? Bo się brało w łapę? Ilu ludzi przez to ginie?  Biorąc pod uwagę ilość ofiar w stosunku do ilości ludności, powinna być ich połowa, biorąc pod uwagę prędkość i częstotliwość pociągów, może ¼. Za resztę odpowiadają ci, którzy tym kierują. O premiera, przez ministra, do zarządów firm kolejowych.

 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Level_crossing

O autorze: R.Zaleski

Członek Konfederacji Blogerów