Czy TV Republika wygryza “Gazetę Polską” i “Do Rzeczy”?

Portal Wirtualnemedia.pl opublikował dane o sprzedaży tygodników w maju 2013  /TUTAJ/.  Wynika z nich, że w porównaniu do kwietnia 2013 gwałtownie spadła sprzedaż “Gazety Polskiej”, “Do Rzeczy” oraz “Sieci”.  Czy przyczyną było uruchomienie TV Republika?

Najbardziej spadła sprzedaż ogółem “Gazety Polskiej” z 63418 do 51618 egz., czyli o 11800 egzemplarzy, co stanowiło 18,6% ilości sprzedanej w kwietniu.  Dla “Do Rzeczy” liczby te wynoszą odpowiednio 97371 oraz 85587 egz.  W tym przypadku sprzedaż zmniejszyła się o 11784 czyli o 12,1%.  “Sieci” wypadły nieco lepiej ze spadkiem z 103712 do 92385 egz., czyli wynoszącym 11327 egz. – 10,9%.

Jest rzeczą ciekawą, że “Gość Niedzielny” też odnotował spadek sprzedaży o 11691 egz., czyli o ok. 8%  Tygodniki, takie jak “Polityka” i “Wprost” także zmniejszyły sprzedaż, ale w znacznie mniejszym stopniu, a “Newsweek” odnotował nawet wzrost.  Cóż więc takiego stało się w maju, że nagle zaczęto kupować o prawie 1/5 mniej egzemplarzy “Gazety Polskiej” i o ponad 12% mniej “Do Rzeczy”?

Tylko jeden możliwy powód przychodzi mi do głowy.  Jest nim start Telewizji Republika.  Stację tę tworzą przede wszystkim dziennikarze tych dwóch tygodników.  Na spotkaniu autorskim w dniu 6 czerwca zapytałam Bronisława Wildsteina, ile już sprzedano kart umożliwiających odbiór TV Republika w Internecie?  Powiedział mi, że nie zna dokładnej liczby, ale na pewno ponad 7 tysięcy.

Zróbmy teraz prostą kalkulację.  Karta kosztuje 138 zł, jest ważna rok i umożliwia codzienne obcowanie ze wszystkimi czołowymi publicystami “Gazety Polskiej” oraz “Do Rzeczy” w Internecie.  Rezygnacja z kupowania “GP” przynosi zaś rocznie ponad 200 złotych.  Zastąpienie tygodnika telewizją oznacza ponad 60 zł oszczędności.  Taka może być przyczyna nagłego spadku sprzedazy.

To oczywiście tylko hipoteza.  Na podstawie informacji z dwóch miesięcy nie można wysnuwać zbyt daleko idących wniosków.  Dalsze dane z czerwca, lipca oraz następnych miesięcy pozwolą stwierdzić, czy poczytność “GP” i “Do Rzeczy” będzie dalej spadać w miarę zwiększania się zasiegu TV Republika.

O autorze: elig