Co to znaczy wyżarty? I jak jeść łyżkami?

Otóż można mieć wyżartą przez mole dziurę w swetrze, ale czy on wtedy jest wyżarty?

Można przesadzić z odplamiaczem do bawełnianego obrusa i po upraniu on będzie miał wyżarte dziury. Ale czy to znaczy, że będzie wtedy wyżarty?

Nie chcę być kontrowersyjna, wszyscy mamy tu zaufanie, wszyscy do wszystkich.” (Miś) Kontrowersyjność mojego wpisu polega na chęci zacytowania zadeklarowanego ateisty i komunisty. Dlaczego się na to decyduję – to powiem na końcu.

Mimo to zacytuję Stanisława Grzesiuka i jego specyficzne użycie słowa „wyżarty” z książki „Pięć lat KC-tu”.

Grzesiuk przeżył niesłychanie ciężki los w początkach swoich peregrynacji po różnych KC‑tach i opisywał, że miał uda chudsze niż stawy kolanowe. Nie był wyżarty.

W następnych latach, dzięki sprytowi, nauczył się zdobywać dodatkowe pożywienie i był już wyżarty. Wyżarty to znaczy więcej niż syty, stać go było na to, żeby oddawać nadwyżki jedzenia współtowarzyszom niewoli.

Sporo jest ostatnio w necie zdjęć osoby, o której zrobiło się ze zrozumiałych względów bardzo głośno. Uważna analiza tych zdjęć pozwala nam stwierdzić, że człowiek ten nie jest i nie był w przeszłości wyżarty. W najmniejszym stopniu. Jest to zatem koherentne z jego deklarowaną postawą życiową.

W jego otoczeniu są wszelako osoby, które są, no może to jest zbędna krotochwila z mojej strony, zdecydowanie wyżarte.

Ten całkowicie niewyżarty człowiek na wieść o śmierci swego adwersarza zwołał natychmiast po jego śmierci mszę za spokój jego duszy. Wielce wspaniałomyślny gest. Dlatego nie oceniajmy Grzesiuka, nie my jesteśmy od tego.

I wy chcecie tego niewyżartego człowieka jeść łyżkami?

No cóż, pomysł nie wydaje się dobry, tym niemniej rozwiązuje pewien odwieczny spór pomiędzy znawcami przysłów. Jest to kłótnia na temat tego, co należy przędsięwziąć przy wystąpieniu bardzo niebezpiecznego schorzenia – skrętu kiszek.

Jedno przysłowie mówi: na skręt kiszek zjedz sześć szyszek.
Drugie sugeruje: na skręt kiszek złap pięć pliszek.

Tymczasem, dzięki wpisom Inki i Circ mamy nareszcie rozstrzygnięcie:

Na skręt kiszek ……..

O autorze: Lars Owen

Nieopisanie stary informatyk, pamiętający komputery napędzane parą i deskę Galtona. Antysocjalista z wyboru.