Wszystko ma być smart

W Las Vegas, jak co roku trwa przegląd, wystawa elektroniki użytkowej CES13 (Consumer Electronics Show). Więcej tutaj   http://ces.cnet.com/ .

Rokrocznie pokazuje sie tutaj kilka tysiecy nowatorskich rozwiązań. Oczywiście potem sporo idzie do kosza, niektóre przeżywają swój krótki moment triumfu (magnetowid, odtwarzacze MP3), by niestety zostać wypartym przez pędzący w zawrotnym tempie elektroniczny swiat.

 

Przeglądając bogatą listę towarów, daje się zauważyć, że najważniejsze dzisiaj jest słowo SMART. Wszystko musi być smart. Bez wyjątku. Od tak prozaicznych domowych urządzeń jak odkurzacze, lodówki czy pralki po telefony i telewizory. Tymi ostatnimi chciałbym sie zając nieco więcej.

 

Koniec z miniaturyzacją. Ta tendencja już się wypaliła i przestała wszystkich bawić. Coś, by było funkcjonalne musi mieć odpowiednie, prakseologiczne rozmiary.

No więc najnowsze telefony, oczywiście smart, nie są już tak miniaturowe. Smartfon Ascend Mate gwałtownie wchodzących na rynek Chińczyków z firmy Huawei ma ekran o przekątnej 6,1 cala. Niewiele mniejsze są produkty LG, Sony, czy Samsunga. Trzeba mieć naprawdę głębokie kieszenie, żeby w nich pomieścić taki telefon. Zresztą, czy używanie nazwy telefon ma jeszcze sens? W 80% smartfon jest wykorzystywany w innych celach niż stricte telefonicznych. Surfuje się po internecie, przegląda się pocztę, odtwarza muzykę, czy robi zdjęcia. Zobaczycie, już wkrótce nazwa telefon zostanie zapomniana. Czy to będzie smartfon, czy jeszcze coś innego, zobaczymy.

smart

 

Drugą dziedziną, gdzie widać wyraźny wzrost gabarytów produktu, są telewizory. Oczywiście również smart. Działania producentów idą w kierunku urządzeń o ekranie większym niż 50 calowy.  LG, Sony i Toshiba zaprezentowały telewizory o przekątnej 84 cale, lecz wszystkich przebił Samsung modelem S900 o 110 calowej przekątnej ekranu (ok.2,5 metra).

To nie koniec nowinek związanych z telewizorami. Oczywiście typu smart, co wyraża się m.in. wbudowaną pamięcią zapisu, wejsciowym wi-fi, wbudowaną kamerą i szeregiem innych drobiazgów.

Ledwie, mozolnie telewizje zaczęły nadawać programy w standarcie HD, a już w tym roku zaprezentowano telewizory w nowym standardzie UHD, czyli Ultra HD, lub też zwane 4K, bo w stosunku do HD mają rozdzielczość 4 razy większą. Pewnie znowu za 3, 4 lata trzeba będzie zmienić telewizor na nowy, jak stacje telewizyjne rozpoczną transmisję w standardzie UHD.

To jeszcze nie koniec nowości związanych z telewizorami. Telewizory wykonane w technologii OLED mają zakrzywione ekrany. Podobno takie rozwiązanie pozwala na obserwację 3D bez konieczności stosowania okularów.

tv

 

Pozostałe nowinki, których jest sporo omówię następnym razem.

Na zakończenie jednak chciałbym sie zabawić w „proroka”. Sony, pod koniec ubiegłego roku wypuścił na rynek pierwszy kompaktowy aparat fotograficzny z pełnowymiarową matrycą, model RX1. Wg. Mnie zapowiada to zmierzch i upadek lustrzanek. Pewnie za 10 lat bedziemy je tylko ogladać w muzeum. Taka malutka rewolucja na boku.

_____________________________

320px-Porträt_der_Society_of_Dilettanti

O autorze: jazgdyni

Paskudny drań. Młot na czarownice. Burzy zło, by budować dobro