Wesoła kompanija.. (Militaria)

 

120px-Company_Nato.svg

Kompania (franc. Compagnie) – pododdział wojska liczący od 60 do 110 żołnierzy, podoficerów i oficerów. Składa się zazwyczaj z pododdziału dowodzenia, 3-4 plutonów zasadniczego rodzaju wojsk, ewentualnie plutonu wsparcia. Zazwyczaj trzy, rzadziej dwie lub cztery kompanie wchodzą w skład batalionu.
Kompanie czasami mogą wchodzić w skład pułku, a nawet brygad, czy dywizji (jak np. kompania zaopatrzenia, obsługi)
Obecnie w Wojsku Polskim, jak i w większości armii świata, etatowym dowódcą kompani (baterii) jest oficer w stopniu kapitana.

W zależności od rodzaju wojsk oraz przeznaczenia mogą istnieć kompanie:

– piechoty
– piechoty zmotoryzowanej
– piechoty morskiej
– górskie
– czołgów
– powietrznodesantowe
– dowodzenia
– łączności
– chemiczne
– wojsk inżynieryjnych
– rozpoznawcze
– logistyczne
– zaopatrzenia
– remontowe
– reprezentacyjne
– obsługi
– medyczne
– techniczne
– budowlane
– ochrony i regulacji ruchu
– wartownicze i inne

Odpowiedniki w innych rodzajach wojsk:
Bateria – artyleria

Szwadron – kawaleria, bron pancerna

W Polsce od połowy XVII wieku kompania nazywano rotę w piechocie autoramentu cudzoziemskiego, cudzoziemskiego dragoni oraz częściowo w rajtarii. W wojskach tych jednak często, a szczególnie w drugiej połowie XVII wieku, używano nazwy chorągiew, jako równoznacznej z nazwą kompania.

W końcu XVIII wieku zaczęto dzielić kompanię na plutony. Na początku XIX wieku ostatecznie przestano dzielić szwadrony na kompanie. W Polsce podział szwadronu na kompanie istniał w latach 1773-1789, następnie w okresie Legionów, Księstwa Warszawskiego i Królestwa Kongresowego.

120px-Platoon_Nato.svg

Pluton – pododdział w składzie 2-5 drużyn, działonów, sekcji lub załóg wozów bojowych. Występuje we wszystkich rodzajach wojsk. Wchodzi najczęściej w skład kompanii, baterii, albo szwadronu. Niekiedy występuje samodzielnie na szczeblu batalionu (dywizjonu) lub pułku.

Może mieć jednorodną strukturę organizacyjną (gdy składa się z drużyn jednego rodzaju) albo składać się z drużyn o różnej organizacji i przeznaczeniu.

Jest podstawową jednostką w szkoleniu, odpowiednikiem klasy w szkole, albo grupy na studiach.

Przeważnie jest to najmniejszy pododdział etatowo dowodzony przez oficera.

120px-Squad_Nato.svg

Drużyna – najmniejszy pododdział występujący w większości rodzajów wojsk. Jest przeznaczona do prowadzenia walki, albo zabezpieczenia działań bojowych. W artylerii jej odpowiednikiem jest działon, w wojskach zmechanizowanych i pancernych – załoga wozu bojowego, w niektórych jednostkach rakietowych, łączności i logistycznych – obsługa wozu, urządzenia lub agregatu, a w kawalerii – sekcja. W zależności od rodzaju wojsk, ich przeznaczenia i funkcji, stan liczebny drużyny wynosi 3-15 osób.

Podaje sugerowany skład kompanii lekkiej piechoty opublikowany na „obronanarodowa” (150osób) i…………..mało rozumiem. Nic nie rozumiem!! Ten post miał być o czym innym, ale muszę się zatrzymać. Niech mi to ktoś objaśni, bo gubię się w domysłach.

Gdzie w sklad 120px-Company_Nato.svg wchodzi:

 

1 120px-Platoon_Nato.svg   2 120px-Platoon_Nato.svg   3 120px-Platoon_Nato.svg   4 120px-Platoon_Nato.svg         5 120px-Squad_Nato.svg

plus dowódca kompanii, zastępca dowódcy kompanii i szef kompanii.

Plutony 1 do 3 są to plutony sklasyfikowane jako typowe plutony lekkiej piechoty. Czwarty jest to pluton wsparcia ogniowego. Piąty element to drużyna zabezpieczenia. Autor niestety nie wyjaśnia zadań tej drużyny i oporządzenia.

I tak dla plutonów typowych, proponuje:

jeden pluton120px-Platoon_Nato.svg tej piechoty sklada sie z:

1120px-Squad_Nato.svg    2120px-Squad_Nato.svg    3120px-Squad_Nato.svg    4120px-Squad_Nato.svg

plus dowódca plutonu, zastępca dowódcy plutonu, radiooperator, ratownik medyczny

Drużyny od 1 do 3 sklasyfikowane jako typowe drużyny lekkiej piechoty. Czwarty jest to drużyna wsparcia.

Proponowany sklad 120px-Squad_Nato.svg lekkiej piechoty przedstawia się następująco:

1)celowniczy KBKM,
rozumiem, ze chodzi o takie cos:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Karabinek_wz._96_Beryl
Nie takie:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Karabinek_maszynowy_wz._2003
Różnica wcale nie jest banalna. Jakby ktoś chciał mi jakieś zarzuty stawiać, to informuje, z się tylko pytam..
2)celowniczy RPG-7W,
http://www.wp.mil.pl/wojska/pancerne/panc9.html
jest to nasze stare dobre rpidżi z lekkim tuningiem. Zasięg maksymalny 500m. Życzę powodzenia z celowaniem do pojazdów na tym dystansie, ale traktowany jako granat o zwiększonym zasięgu, jak najbardziej korzystny i pożądany. Pewien problem później mi się powtarza przy analizie tego modelu – czy każdy jest wyposażony w broń podstawową? Czy ten grenadier ma beryla, czy tylko tą rurę?
Aby sam nie musiał taszczyć skrzyń z wsadem do rury, otrzymał:
3)pomocnik celowniczego RPG-7W,
ze schematu blokowego również nie wynika, aby miał coś w rękach oprócz skrzynki z granatami do rury, dla pana majstra.
4)kolejny celowniczy KBKM,
Ciekawostką jest to, ze jemu podlega w blokowym:
5) strzelec KBK AKM, czyli o ile dobrze zrozumiałem, szczęśliwy posiadacz kałacha.
6)celowniczy KBKG 40MM GRANATNIK PODWIESZANY,
hmm. Może chodzić o Pallada. W takiej sytuacji znowu kałach z rura. Niestety temu majstru nie dołożono pomocnika do noszenia skrzynek.
7)dowódca sekcji,
jest to o tyle dziwne, ze nie wyszczególniono sekcji, ale rozumiem, ze można się pokusić i wtedy jak znalazł. Znowu ten sam problem. Wygląda, że to oficer sztabowy. Jeśli będzie miał jakąś broń to znaczy, że sobie wziął od poległego, albo znalazł.
8)dowódca drużyny, jak wszyscy inni oficerowie, będzie walił po łbach mapami i dźgał cyrklem w szarzy.

DRUŻYNA WSPARCIA:

Jeśli chodzi o liczebność nic się nie zmienia. Zostaje ośmiu ludzi. Autor przenosi ciężar uzbrojenia w kierunku rpidżi i daje dwa karabiny maszynowe, i tak mamy:

1)celowniczy Km PK
2)celowniczy RPG-7W,
3)pomocnik celowniczego RPG-7W
4)celowniczy Km PK
5)celowniczy RPG-7W
6)pomocnik celowniczego RPG-7W
7) i 8) bez zmian – kadra sztabowa
Co ciekawe autorowi przy pełnych stanach nie potrzebna dwuosobowa obsługa Km PK, gdzie instrukcja tego urzadzenia mowi o dwóch. Mała paczka kredek do tej zabawki waży 4kg i starcza na może minutkę zabawy. Sama rurka kompletna z bajerami, nóżkami, antenkami i zapasowymi lufami, to może być grubo ponad 15kg.

Dochodzimy do plutonu specjalnego, tej kompanii.

PLUTON WSPARCIA OGNIOWEGO LEKKIEJ PIECHOTY

Znowu mamy cztery drużyny, plus radiooperatora, ratownika medycznego, dowódcę i jego pomocnika.
Dwie drużyny przeciwpancerne uzbrojone w spike/fagot, znowu drużynę karabinów maszynowych PK i drużynę granatników GA-40.

Drużyna ppanc to:

1)celowniczy Spike
2)pomocnik
3)celowniczy Spike
4)pomocnik
Tym już idzie zrobić kuku.
Oczywiście kadra sztabowa 5) i 6)

Drużyna granatników:

1)celowniczy GA40
2)pomocnik
3)celowniczy GA40
4)pomocnik
Oczywiście kadra sztabowa 5) i 6)

Drużyna karabinów maszynowych:

1)celowniczy PK
2)pomocnik
3)celowniczy PK
4)pomocnik
5)pomocnik
6)pomocnik
Oczywiście kadra sztabowa 7) i 8)

Tutaj autor przypomniał sobie o pomocniku do PK, a nawet jakby chciał nadrobić wcześniejsze braki dorzucił dwóch gratis.

 

Albo pewnych rzeczy nie wiem, albo to jest…
Pomóżcie zrozumieć. Pierwsza rzecz która mi się rzuca w oczy to masa sprzętu  wsparcia – Jak na lekka piechotę zadziwiające. Zgoda, że ręczny, ale jednak.
Którego praktycznie nie ma kto obsługiwać o ubezpieczeniu nie wspomnę.
To by mogło pasić, ale dla zmotoryzowanej, nie lekkiej.
Rozumiem, że ten „piąty element” to transport! Inaczej być nie może! Widzę tu tony żelastwa do tachania. Pięciu kilometrów by z tym nie uszli. Nasycenie RPG jest makabryczne, a każdy strzał waży. Tak jak to jest teraz, to bym ich nazwał grenadierzy, nie lekka piechota. Do lekkiej piechoty to im brakuje trzech plutonów lekkiej piechoty, wchodzącej w skład tej kompanii, z bronią lekką, choćby do osłony własnych punktów ogniowych i latania po ammo. Chyba, ze tych 45 dowódców i ich zastępców będzie biegać..
O całkowitym braku strzelców wyborowych nie wspomnę.

Czy to jest tak, że uzbrojenie osobiste kbk, granaty itd. nie jest wyszczególnione?
No to jeśli nie jest i każdy ma ponad to co wypisane, to po co ci goście w składzie drużyny mają enigmatyczne, które nie do końca rozumiem – KBKM. To jest ich broń podstawowa, czy noszą drugą lufę? A ten – 5)strzelec KBK AKM, to co? Znaczy reszta nie ma? Czy mają wszyscy, a on ma dwa? No, albo-albo.

Więc musi być tak, że tu czegoś nie kumam! No musi! Czy jest tak, że muszę to od nowa samemu rozpisać, żeby policzyć ile złomu i gadżetów trzeba kupić dla takiej kompanii?

O autorze: Torin

Płuca - są, wersja sportowa, ale zajechane; wątroba, nery na 100%; serce - przydalby się przeglad po 40latach, ale raporty blędow czyste; kolana na 65% liczne, w tym cięzkie urazy i duze zuzycie; brzuch, hmm, jak to brzuch - nie cieknie; głowa.. pojęcie względne. Dwurdzeniowy, z nadrzednym, gornym rdzeniem.