Jak to z budżetem Polski w UE jest.

Boję się otworzyć klapy sedesu ,gdyż może ze środka wyskoczyć Tusk z tortem. Postanowiłem podjąć ten temat,  z powodu zupełnie bzdurnego sposobu negowania „sukcesu” Tuska przez PiS

Zastanawia mnie czemu ma służyć tłumaczenie opozycji,  że dostaliśmy mniej skoro to nie prawda. Ewidentnie kwota jaką otrzymaliśmy jest nominalnie większa, niewiele ale jednak.

Przewidywanie ile ostatecznie zyskamy w tej perspektywie przypomina wróżenie z kuli. Zależy to od, wzrostu gospodarczego, kursu € i dziesiątek innych czynników.

Spróbujmy jednak to policzyć.

Posłużę się źródłem które jest niezwykle wiarygodne:)

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/pierwszy-budzet-ue-mniejszy-niz-poprzedni-a-my-dostaniemy-z-niego-najwiecej,305253.html

Przydzielono nam 106 mld w porównaniu do 102 mld w poprzedniej perspektywie. Niestety to, że taką kwotę nam przydzielono to nie znaczy ,że całość otrzymamy. Wykorzystanie środków jest uzależnione od wielu czynników. W zależności od przyjętych założeń, można liczyć na ostateczne wykorzystanie, po rozliczeniu całości, około 90% przyznanej kwoty. Powiedzmy ,że w zamykającym się okresie rozliczeniowym wymknie się nam około 10 mld€

http://blogi.ifin24.pl/trystero/2010/02/27/platnicy-netto-i-beneficjenci-netto-ue-w-latach-2007-2013/

http://www.mrr.gov.pl/aktualnosci/fundusze_europejskie_2007_2013/Documents/NSRO_miesieczna_grudzień_2012.pdf

Stronę dochodów mamy z grubsza określoną . Jak wygląda nasz wkład do budżetu UE? Za pewien punkt wyjścia możemy przyjąć te informacje.

http://www.ekonomia24.pl/galeria/705501,1,932617.html

Przy założeniu kursu € na poziomie 4,15 oznacza to naszą wpłatę na poziomie 4,3 mld € w tym roku. Na podstawie wykresu zachowawczo możemy przyjąć ,że nasza składka będzie wzrastać o jakieś 400 mln € rocznie.

No chyba ,że nasza zielona wyspa pogrąży się w morzu recesji.

Oznacza to ,że w aktualnej perspektywie wpłacimy do spólnego budżetu, 38,5 mld€, o jakieś 16 mld € więcej niż w poprzedniej siedmiolatce. Za 2% wzrost przyznanych środków zapłacimy 72 % wzrostem naszej składki.

Czy uda się nam osiągnąć dotychczasowy stopień wykorzystania środków UE ? Śmiem wątpić , nie możemy już pożyczać , sprzedawać też nie mamy już bardzo co, więc na wkład własny nam nie starczy. mniejmy nadzeję ,ze więcej jak 16mld € nam nie umknie.

Ostatecznie po zamknięciu nowej perspektywy możemy netto zyskać mniej niż aktualnie. Więc ten tort to ostatnia słodycz jak nam zostanie

Do „analityków” PiS krytykować trzeba „umić”

O autorze: czaro