Fukushima ma już szósty stopień

Siódmy stopień to katastrofa w Czarnobylu.  Na nic nie zdały się uspokajające komunikaty, mydlenie oczu i zapewnianie, że poziom promieniowania spada.  Od tragicznego trzęsienia Ziemi w piatek sytuacja w elektrowni atomowej Fukushima I stale się pogarsza.  Dziś nad ranem /czasu polskiego/ doszło do wybuchu w reaktorze nr 2 w tej siłowni, choć jeszcze wczoraj zapewniano że nic takiego nie grozi.  Nawet premier Japonii dowiedział się o tej eksplozji z telewizji.

Ukrywanie prawdy nie pomogło.  Był to już trzeci lub czwarty wybuch wodoru w Fukushima I.  Pierwszy miał miejsce w sobotę w reaktorze nr 1, jeden lub dwa następne w poniedziałek w reaktorze nr 3.  Dzisiejszy był jeszcze gorszy.  Spowodował on pożar w składzie zużytego paliwa w reaktorze nr 4.  Pożar ugaszono, ale doszło do niezwykle silnego skażenia terenu elektrowni i uwolnienia wielkiej radioaktywnej chmury, którą pólnocny wiatr spycha teraz nad Tokio.  W prefekturze Ibaraki polożonej na południe od Fukushimy poziom promieniowania wzrósł stukrotnie.  W pobliżu reaktorów promieniowanie wynosiło dziś rano 400-500 milisievertów/godz (ok. 20-30 REM/godz).  Przytoczone na bloguhttp://rafzen.eu.salon24.pl/ dane mówią nawet o 900-1000 milisievertów/godz.  Przy samej bramie elektrowni o 1:00 było ok. 12 milisievertów/godz.  Dla porównania normalna roczna dawka to 1-3 milisieverty/rok.  Obecnie mówi się o tym, że rdzeń reaktora nr 2 jest uszkodzony.

Z powodu skażenia ewakuowano większość ludzi z terenu Fukushima I.  Rano pisano o tym, że zostało ich 50-ciu.  W linkowanym powyżej blogu napisano, że promieniowanie osiągnęło poziom krytyczny i wycofano wszystkich z okolic reaktora nr 1.  We wcześniejszych doniesieniach była również mowa o tym, że chłodzenie reaktorów nr 5 i 6 też działa źle.  Japońska Agencja Energii Atomowej oficjalnie oznajmiła, że awaria w Fukushima I osiągnęła stopień szósty.  Ustanowiono 30-kilometrową strefę zakazu lotów nad Fukushimą.  Lufthansa oznajmiła, że jej samoloty nie będa na razie ladowały w Tokio, a Austria oświadczyła, że przenosi chwilowo swoją ambasadę do Osaki.  Flota amerykańska zmienia swoją pozycję na morzu tak, by uniknąć skażenia.  Strach pomyśleć o tym, co moze zdarzyć się jutro.

 

Polecam moją wczorajszą notkę “Nerwowa reakcja Niemiec na wybuchy w Fukushima”  http://blogmedia24.pl/node/46261 .

DYSKUSJA:

 

 • Moze się okazać, że Czernobył to był pikuś
  Dziś było duże trzęsienie b.blisko od wulkanu Fidżi, jeśli dołączą się wulkany, których w okolicy nie brakuje będzie tragedia. Matematyk z Nowej Zelandii – Ken Ring zapowiada b.duże trzęsienie w okolicach 20 marca, ma to mieć związek ze specyficznym ustawieniem Jowisza, Saturna, Słońca i Ziemi.
  finka 15.03.2011 19:49:54
 • @elig
  Nie popadajmy w (jądrową) panikę, choć mi też się ona udzieliła to potem przyszło otrzeźwienie. Praktycznie jedynymi zagrożonymi otrzymaniem dawek promieniowania, które byłby groźne dla zdrowia lub życia, są osoby przebywające obecnie na terenie elektrowni.

  Poza nią ryzyko jest praktycznie zerowe. Czarnobyl jest do dziś zbyt mocno demonizowany, choć wywołał on śmierć 31 osób (jeszcze w połowie lat 90 – tych pisano o tysiącach ofiar, co okazało się bzdurą). Ofiary to efekt skandalicznie prowadzonej akcji gaśniczej. Miesiąc po eksplozji promieniowanie w Prypeci było takie samo jak w Warszawie, a skażony został teren o pow. 0,8 km2.

  Podczas awarii na Wyspie Trzech Mil poszkodowana została 1 osoba (słownie jedna). Wie Pani jak? Seretarka dyrektora elektrowni skręciła sobie nogę podczas ewakuacji.

  Od czasu Czarnobyla świat cierpi na atomową psychozę (IMHO całkowicie nieuzasadnioną), są osoby przekonane że w wyniku awarii w elektrowni może dojść do atomowego wybuchu!!!

  Zgadzam się że polityka informacyjna władz Japonii w tej sprawie jest skandaliczna i raczej ową psychozę pogłębia.

  pozdrawiam

  lukasmaster 15.03.2011 19:59:29
 • @finka
  Można tylko mieć nadzieję, że takie prognozy się nie spełnią. W latach 80-tych były już takie przewidywania /bodajże w 1982/, które się nie sprawdziły.
  elig 15.03.2011 20:03:08
 • @lukasmaster
  To nie tak. Wiele spośród kilkuset tysiecy osób biorących udział w akcji ratunkowej po Czarnobylu, chorowało potem, a niektórzy zmarli. Nigdy nie ujawniono danych na ten temat. W Three Miles nie doszło do żadnego wybuchu, a skażenie było tylko wewnątrz kopuły. Tu jest inaczej.
  elig 15.03.2011 20:07:26
 • @lukasmaster
  “jeszcze w połowie lat 90 – tych pisano o tysiącach ofiar, co okazało się bzdurą)”. Ponieważ pisze Pan w trybie oznajmującym, muszę powiedzieć, że Pan KŁAMIE. Wpychanie do Polski technologii z lat 70-tych i 80-tych przez takich jak Pan, przez Turskiego Łukasza, który zna się na energetyce jądrowej jak, za przeproszeniem wszystkich, “nasz premier”, świadczy, że muszą za tym stać ogromne, i to już przyjęte , prowizje czy łapówki. Inaczej takich poglądów, przy tragicznie zmieniającej się sytuacji Japonii, nie można wyjaśnić.
  Mirosław Dakowski 15.03.2011 20:39:26
 • @elig
  No włąśnie owe kilkaset tysięcy osób biorących udział w akcji to jeden z przykładów mitu czarnobylskiego. Brało w niej udział ok 1,5 tyś osób (strażacy, żołnierze i pracownicy elekrowni). Tylko oni (znajdujący się bezpośrednio w poblizu reaktora) zostali wystawieni na promieniowanie groźne dla zdrowia czy życia.

  Otóz w społecznej świadomości istnieje przekonanie że Czarnobyl to była globalna katastrofa. Podczas gdy w rzeczywistości był to bardzo poważny wypadek przemysłowy (ze skutkami śmiertelnymi), ale o zasięgu lokalnym. Promieniowanie nad Polską w tamtych danich było wyraźnie powyżej normy, ale wielokrotnie niższe od stanów będących zagrożeniem dla życia i zdrowia.

  lukasmaster 15.03.2011 20:50:34
 • Szacunki mówią o około 4.000 ofiar po wybuchu w Czarnobylu…
  * * * * * * *
  Raport opublikowany we wrześniu 2005 r.:

  This report titled: “Chernobyl’s legacy: Health, Environmental and Socio-Economic Impacts”, authored by about 100 recognized experts from many countries, put the total predicted number of deaths due to the disaster around 4,000 (of which 2,200 deaths are expected to be in the ranks of 200,000 liquidators).

  This predicted death toll includes the 47 workers who died of acute radiation syndrome as a direct result of radiation from the disaster, nine children who died from thyroid cancer and an estimated 4000 people who could die from cancer as a result of exposure to radiation. The report also stated that, apart from a 30 kilometre area around the site and a few restricted lakes and forests, radiation levels had returned to acceptable levels.[27] For full coverage see the IAEA Focus Page [28]
  ______
  Za: http://en.wikipedia.org/wiki/Chernobyl_disaster_effects

  Andy-aandy 15.03.2011 20:57:20
 • @Mirosław Dakowski
  Proszę pisać o katastrofie konkrety, bo cierpimy na nadmiar plotek, domysłów, bzdur, mitów i niedoinformowania. Pierwsze pytanie: CO TAM WYBUCHA i co jest w składzie tego dymu, oparów.

  Nie może być w technologii niczego co wybucha, to już wg mnie błąd. Tego w polskich elektrowniach na pewno nie chcemy!!!

  Marek Kajdas 15.03.2011 21:04:00
 • 30.000 to 60.000 ofiar raka po Czarnobylu — albo 18.000 do 66.000 tylko na Białorusi…
  kolejny raport mówi o znacznie większej liczbie ofiar… Są takźe podające jeszcze wyższe liczby ofiar, głównie wskutek raka po napromieniowaniu…

  Dyskusja na temat liczby ofiar po wybuchu w Czarnobylu trwa…
  * * * * *
  While the IAEA/WHO and UNSCEAR considered areas with exposure greater than 40,000 Bq/m², the TORCH report also included areas contaminated with more than 4,000 Bq/m² of Cs-137.
  The TORCH 2006 report “estimated that more than half the iodine-131 from Chernobyl [which increases the risk of thyroid cancer] was deposited outside the former Soviet Union. Possible increases in thyroid cancer have been reported in the Czech Republic and the UK, but more research is needed to evaluate thyroid cancer incidences in Western Europe”.

  It predicted about 30,000 to 60,000 excess cancer deaths, 7 to 15 Times greater than the figure of 4,000 in the IAEA press release; warned that predictions of excess cancer deaths strongly depend on the risk factor used; and predicted excess cases of thyroid cancer range between 18,000 and 66,000 in Belarus alone depending on the risk projection model.[30]
  ________________
  ZA:

  Andy-aandy 15.03.2011 21:06:00
 • @Mirosław Dakowski
  W odpowiedzi lista krajów korzystających z energetyki jądrowej: Argentyna, Belgia, Brazylia, Bułgaria, Kanada, Chile, Czechy, Finalndia, Francja, Niemcy, Węgry, Indie, Iran, Japonia, Holandia, Pakistan, Rumunia, Rosja, Słowacja, Słowenia, RPA, Korea Południowa, Hiszpania, Szwecja, Tajwan, Ukraina, Wlk Brytania, USA.

  W planach ma budowę Polska, Wietnam, Serbia, Białoruś, Meksyk, Peru, Algieria, Kenia, Turcja, Ekwador, Armenia.

  Jak Pan widzi sporo tego. Nie twierdzę że nie ma żadnych zagrożeń, ale znajmy proporcje. Wypadek w zakładach produkujących nawozy, czy petrochemię może mieć ow wiele bardziej tragiczne skutki, niż awaria w elektroni atomowej. Jakoś nie słyszę chóralnych głosów aby zamknąć zakłady w Płocku czy Tarnowie.

  pozdrawiam

  lukasmaster 15.03.2011 21:14:52
 • @lukasmaster
  Widziałam w Discovery filmy dokumentalne w których wypowiadali się uczestnicy tej akcji, specjaliści od energetyki jądrowej i wojskowi. Tam trzeba było wielu ludzi bo na przykład przy usuwaniu kawałków rdzenia z dachu trzeba było zmieniać się co dwie minuty z uwagi na promieniowanie. Próbowano używać robotów, ale te zaraz się psuły. Byli też górnicy podkopujacy się pod reaktor od spodu, aby przeciwdziałać ewentualnemu przedostaniu się stopionego rdzenia do wód gruntowych oraz piloci zrzucajacy worki z borem. Nie należy też zapominać o tych, co zakopywali skażone rzeczy. To wszystko można było zobaczyć. Naprawdę pracowało tam mnóstwo ludzi przez długi czas.
  elig 15.03.2011 21:16:02
 • @lukasmaster
  Płacą Panu za takie lobby proatomowe i obronę Czarnobyla, pomniejszanie tej katastrofy czy co? Jest wielu umiarkowanych zwolenników energetyki atomowej, ale każdy ma jakieś obawy, każdy człowiek, który jest człowiekiem, patriotą odpowiedzialnym za Polskę, za Naród Polski.

  Nie może być tak, że coś sobie wybucha, co to za technologia? Katastrofalne dziadostwo jak ruski Czarnobyl, japońską technikę przereklamowano. Odkąd to używa się elektrowni 40 lat, nawet węglowe się unowocześnia wielokrotnie w takim okresie czasu i widziałem z bliska jak wygląda, kotły itd. Teraz wszystkie elektrownie atomowe muszą zostać przebudowane, a starsze zamknięte. Na pewno tak cywilizowane kraje uczynią, Niemcy już zaczęli. Inni też się przymierzają. Kolejna generacja elektrowni musi uwzględniać znacznie więcej czynników, w tym właśnie po 11 września 2001… czyli uderzenia największych samolotów świata i to nawet czymś załadowanych, niekoniecznie ludźmi. Jest narażenie na skutki wojen.

  Pewnie Francuzi są też lekkomyślni jako wieczni luzacy, optymiści i cudów w zabezpieczeniach nie mają, a jak widać pech może się przydarzyć właściwie wszędzie. Zapewne Tusk nawet nie wie (mimo że historyk) iż w Polsce zdarzają się także dosyć silne wstrząsy ponad 6 stopni. Rzadko bo rzadko, ale annały historyczne wspominają o tym, o zniszczeniach. W sam raz żeby uszkodzić systemy chłodzenia, sterowania itd

  Pragnę też podkreślić zagrożenia z ataku terrorystycznego, np uderzenie Rusłana wypełnionego amunicją, czy samolotu cysterny. Jaka elektrownia to wytrzyma? Żadna. A atak ciężkich bomb do burzenia bunkrów? Są już takie które radzą sobie z paroma metrami litego żelbetu. Podobnie rakiety. Wojna może się zdarzyć jak zdarzyła się Gruzji. Czy Rosja nie walnie wtedy w reaktory? Walnie w pierwszej minucie wojny. Rozbójnicze kraje mogą użyć terrorystów jako sposobu prowadzenia wojny bez wojny.

  Lokalizacja powinna być przy granicy niemieckiej, blisko Berlina. Wtedy może Rosja nie uderzy w nią :) a jak uderzy to oberwą ich sojusznicy, bo w fałszywą przyjaźń Niemiec nie ma co wierzyć. Jak świat światem…

  Widzę jakieś dziwne ataki w energetykę węglową, jakże to poprawne, polityczne zamówienie na takie pisanie i kto wie czy nie jakiś jurgielt dodatkowo.

  Marek Kajdas 15.03.2011 22:04:43
 • @Marek Kajdas
  Proszę Pana jak napisałem w komentarzyu wcześniej, Czarnobyl był bardzo poważną katastrofą przemysłową, ale na lokalną skalę. W innych krajach dochodziło do tragicznych w skutkach wycieków amoniaku, chloru czy azotu (z setkami ofiar), a chyba nikt nie proponuje likwidacji petrochemii czy nawozów.

  Otóz istnieje nawiedzona grupka ekologów (mająca niestety posłuch w mainstreamie), która najchętniej pozamykała by wszystko (w tym elektrownie atomowe) i wprowadziła ludzi z powrotem do jaskiń. Widzę że ci ludzie (klub Gaja, Zieloni 2000), przy okazji tego co dzieje się w Japonii znów mają posłuch.

  Co do energetyki atomowej to najbardziej zaawansowaną mają Koreańczycy (z południa), rektory generacji 3+. Z racji takiego a nie innego sąsiada na północy, budują elektrownie ponoć tak, aby reaktory nie uległy zniszczeniu nawet po nalocie czy ataku rakietowym.

  Co do węgla to problem jest inny, tani węgiel się skonczył w Polsce. Złoża położone płytko się skończyły, trzeba kopać coraz głębiej przez co koszty wydobycia rosną. Sposób na tani węgiel jest w zasdzie tylko jeden. Chińskie standardy bezpieczeństwa w kopalniach, niestety.

  pozdrawiam

  lukasmaster 15.03.2011 22:31:25
 • @lukasmaster
  Kopalnie węgla i rud metali itd mogą być całkowicie automatyczne. To jest przyszłość, robotyzacja wydobycia. Poza tym mieszkam na pokładzie węgla do 300 metrów, takie złoża można nawet odkrywką wydobywać.

  Zaintrygował mnie Pan Koreą Południową, właśnie na odporności na naloty musi nam zależeć, ale jaki pancerz wytrzyma bomby amerykańskie… przekraczające w projektach 10 ton? Proszę o tym napisać notkę w oparciu o źródła, przyda się kaganek wiedzy na ten temat.

  Nie jestem ekologiem z tych klubów itd acz znałem takich ludzi, może nieco racjonalniejszych.

  Marek Kajdas 15.03.2011 23:20:24
 • @lukasmaster: tani węgiel się skonczył w Polsce.
  Grzegorz Rossa. 15.03.2011 23:27:39
 • @elig
  Nie znam dokładnych danych co do liczby osób uczestniczących w całej operacji od początku do końca, czyli jak rozumiem do zbudowania sarkofagu. Pewnie nikt nie zna. Otóż wedle badań z ostatnich lat groźne dla życia i zdrowie jest tylko bezpośrednie wystawienie się na działanie materiału promieniotwórczego (izotopu uranu, cezu, czy radu choćby). Oczywiście wszystko zależy od wielu czynników ilości materiału, charakteru i czasu trwania kontaktu, naszgo stanu zdrowia (osoby z chorobami genetycznymi, czy dziedzicznymi gorzej znoszą promieniowanie).

  Nie jest natomiast niebezpieczny pośredni kontakt z promieniowaniem, (np. z napromieniwaną osobą, ubraniem, pojazdem czy powietrzem). Aby zagrożone było np. Tokyo to do atmosfery musiałby wyparować cały zgromadzony w Fukuszimie uran,lub cez.

  pozdrawiam

  lukasmaster 15.03.2011 23:29:21
 • @lukasmaster
  Jak było wyraźnie widać na tych filmach wszyscy uczestnicy akcji rarunkowej byli wystawieni na bezpośrednie działanie rozmaitych izotopów promieniotwórczych które znajdowały się wówczas wszędzie wokół w praktycznie nieograniczonych ilościach.
  elig 16.03.2011 00:10:07
 • @lukasmaster
  Zapomina Pan także o bardziej oddalonych w czasie skutkach napromieniowania, jakimi są różne choroby, w szczególności nowotwory złośliwe. W roku 1985 w Polsce żyło 37341 tys. ludzi, a nowych zachorowań na nowotwory złośliwe było 76938, w roku 1996 na 38620 tys. ludzi było 108019 nowych zachorowań. Wynika stąd, że ludność Polski wzrosła o 3,4%, a ilość zachorowań na nowotwory złośliwe o 40% . Katastrofa w Czarnobylu z pewnością się do tego przyczyniła.
  elig 16.03.2011 00:45:32
 • ALL
  Według informacji PAP z godz 23:10, reaktor nr 4 znowu płonie. Wybuchł tam drugi już pożar.
  elig 16.03.2011 01:01:51

O autorze: elig