„50in5” czyli interoperacyjność globalnej infrastruktury cyfrowej

50in5 jest nie tylko projektem UNDP, UNICEF i Międzyamerykańskiego Banku Rozwoju, ale jest finansowany przez różne globalistyczne organizacje pozarządowe i organizacje non-profit, w tym Fundację Billa i Melindy Gatesów oraz (pośrednio poprzez organizację pozarządową o nazwie „Co-Develop” ) Fundację Rockefellera.

−∗−

Tłumaczenie: AlterCabrio – ekspedyt.org

−∗−

 

ONZ i Bill Gates wdrażają plany globalnej infrastruktury cyfrowej „50in5”

W zeszłym tygodniu Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju [UNDP] oficjalnie uruchomił swoją nową inicjatywę promującą „Cyfrową infrastrukturę publiczną” (Digital Public Infrastructure – DPI) na całym świecie.

Program „50in5” – nazwany tak dlatego, że ma na celu wprowadzenie DPI w pięćdziesięciu krajach w ciągu najbliższych pięciu lat – rozpoczął się 8 listopada wydarzeniem transmitowanym na żywo.

Dla tych z was, którzy niezbyt orientują się, czym jest „Cyfrowa infrastruktura publiczna”, strona internetowa 50in5 wyjaśnia:

„Cyfrowa infrastruktura publiczna (DPI) – oznacza bezpieczną i interoperacyjną sieć komponentów obejmującą systemy płatności cyfrowych, identyfikacji i wymiany danych.”

Nie ma tam nic nowego dla kogokolwiek, kto choć przez chwilę się tym zainteresował. Systemy tożsamości cyfrowej i płatności cyfrowych są oczywiste (omawialiśmy je już wcześniej). „Systemy wymiany danych” zasadniczo oznaczają, że rządy krajowe będą udostępniać dane dotyczące tożsamości i finansów obywateli ponad granicami innym krajom, a nawet światowym agencjom rządowym.

Kluczowym słowem jest „interoperacyjność”.

Jak już pisaliśmy wcześniej, „globalne zarządzanie” nie będzie jednym systemem opieki zdrowotnej, bazą danych tożsamości czy cyfrową walutą – ale dziesiątkami teoretycznie odrębnych systemów. Wszystkie starannie zaprojektowane tak, aby były w pełni „interoperacyjne”.

50in5 jest nie tylko projektem UNDP, UNICEF i Międzyamerykańskiego Banku Rozwoju, ale jest finansowany przez różne globalistyczne organizacje pozarządowe i organizacje non-profit, w tym Fundację Billa i Melindy Gatesów oraz (pośrednio poprzez organizację pozarządową o nazwie „Co-Develop” ) Fundację Rockefellera.

Jedenaście krajów biorących dotychczas udział w programie to Bangladesz, Brazylia, Estonia, Etiopia, Gwatemala, Mołdawia, Norwegia, Senegal, Sierra Leone, Singapur, Sri Lanka i Togo. Ostrożne rozprzestrzenianie się z każdego kontynentu, w tym z krajów pierwszego, drugiego i trzeciego świata.

Jest to lista godna uwagi, ponieważ obejmuje członków NATO, UE oraz BRICSu. Interesujące implikacje dotyczące rzekomej „wielobiegunowości”.

W powiązanych doniesieniach dokładnie tego samego dnia, w którym uruchomiono program 50w5, Parlament Europejski i Rada Europy uzgodniły nowe ramy dla ogólnoregionalnego systemu europejskiej tożsamości cyfrowej (eID).

Według oficjalnego komunikatu prasowego [podkreślenie dodane]:

„Zmienione rozporządzenie stanowi wyraźną zmianę paradygmatu tożsamości cyfrowej w Europie, mającą na celu zapewnienie obywatelom i przedsiębiorstwom powszechnego dostępu do bezpiecznej i godnej zaufania identyfikacji elektronicznej i uwierzytelniania. Zgodnie z nowym prawem państwa członkowskie zaoferują obywatelom i przedsiębiorstwom cyfrowe portfele, które będą mogły powiązać ich krajową tożsamość cyfrową z dokumentami potwierdzającymi inne cechy osobiste (np. prawo jazdy, dyplomy, konto bankowe). Obywatele będą mogli potwierdzić swoją tożsamość i udostępniać dokumenty elektroniczne ze swoich cyfrowych portfeli za pomocą jednego naciśnięcia przycisku na telefonie komórkowym.”

Wynika to z zapowiedzi, że Europejski Bank Centralny przechodzi w tym miesiącu do „kolejnej fazy” swoich planów dotyczących cyfrowego euro. Cyfrowe euro – według byłej szefowej MFW (i widocznej maniaczki numerologii) Christine Lagarde – zapewni pewną „ograniczoną kontrolę” nad wydatkami obywateli.

Indie, kolejny kraj BRICSu, od lat przodują w rozwoju DPI, a obecnie w publikatorach takich jak Forbes pojawiają się artykuły, w których stwierdza się, że „Indie mają infrastrukturę cyfrową, Ameryka jej potrzebuje”.

Jednocześnie Chiny czynią postępy w kierunku położenia kresu anonimowości w Internecie, podczas gdy zachodni politycy, tacy jak Nikki Haley, twierdzą, że powinniśmy zrobić to samo.

Podczas gdy świat skupia się na Hamasie i Izraelu, faza globalnej reorganizacji w ramach Wielkiego Resetu po prostu spokojnie toczy się dalej. Kładąc podwaliny i czekając na możliwość dokręcenia śruby.

_________________

UN & Bill Gates Launch “50in5” Global Digital Infrastructure Plans, Kit Knightly, Nov 16, 2023

−∗−

Powiązane tematycznie:

Diia czyli niosą dary
Jedną z bardziej interesujących historii, które wypłynęły w zeszłym tygodniu z „ula szumowin i łajdaków” z Davos, była zapowiedź Samanthy Power, administratora waszyngtońskiego ramienia soft power, USAID, że Waszyngton ma nadzieję na powtórzenie „sukcesu” ukraińskiej aplikacji dla e-administracji, Diia, w innych krajach na całym świecie. […]

−∗−

O autorze: AlterCabrio

If you don’t know what freedom is, better figure it out now!