Czy Hamas wypowiedział wojnę Izraelowi? [aktualizacja 09.10]

Dla tych, którzy chcą wyjaśnienia, wiele mediów już opublikowało historie, szczegółowo opisujące historyczny charakter „niepowodzeń wywiadowczych”, które doprowadziły do ​​tej sytuacji. Niezła robota, biorąc pod uwagę, że wydarzyło się to dopiero dzisiaj rano. Szybszej sekcji zwłok świeższego ciała nie znajdziesz.

−∗−

Tłumaczenie: AlterCabrio – ekspedyt.org

−∗−

.

Czy Hamas wypowiedział wojnę Izraelowi?

Dziś rano [07.10 -tłum.] Hamas przeprowadził „niespodziewany atak” na Izrael, w wyniku którego rzekomo zabito dziesiątki osób. Izrael w odwecie już zaatakował Gazę.

Według izraelskiego premiera Netanjahu, Izrael jest obecnie „w stanie wojny”. Niemal słychać radość w słowach ekspertów Rady Atlantyckiej.

Zaczęło się dziś rano (Washington Post ma przydatny harmonogram) wystrzeleniem rakiet przez Hamas w stronę kilku izraelskich miast, w tym Tel Awiwu.

Następnie bojownicy palestyńscy przedarli się przez południową granicę, „przejmując izraelskie miasta” i porywając ludność cywilną, aby wykorzystać ją jako zakładników. Wiemy o tym, ponieważ pomocnie nagrali, jak to robią, i wrzucili do Internetu.

A potem przybyli powstańcy na motolotniach:

.

Reakcja Izraela była tak ostra, jak tylko można się było spodziewać. Mówi się, że zginęło już dwustu cywilów.

Dokładnie 50 lat i jeden dzień od wojny Jom Kippur mamy nową wojnę, o której możemy porozmawiać.

…i mówią, że rozmawiają. Gorące ujęcia już krążą. Media społecznościowe to najważniejsze narzędzie zamieszania w trakcie konfliktu [fog of war], a błędnie przypisane klipy i zdjęcia już są rozpowszechniane. Podobnie jak w początkach „specjalnej operacji wojskowej” na Ukrainie.

To doskonale łączy się z felietonem Todda Hayena z dzisiejszego poranka, przypominającym nam, że w dobie technologii dowody wizualne nie są już takim samym kryterium, jak kiedyś.

Spójrzcie na naszą banerową grafikę rozdartej wojną Palestyny…

 

…została wykonana przy użyciu generatywnej sztucznej inteligencji. (Przydatne narzędzie dla każdego fotografa wojennego, który nie ma ochoty odwiedzać strefy działań wojennych). Ile obrazów i materiałów filmowych z tej lub innych wojen powstaje w ten sposób? Kto to wie.

Już pojawiły się dyskusje, że podobnie jak w 1973r. może to spowodować kryzys energetyczny. Zdecydowanie należy o tym pamiętać.

Najbardziej zaskakującą rzeczą w tym ataku jest to, że był on zaskoczeniem.

W końcu można by pomyśleć, że nadmiernie finansowana izraelska armia byłaby w stanie zarówno monitorować, jak i przeciwdziałać każdemu atakowi ze strony stosunkowo małych i źle wyposażonych sił palestyńskich.

Dla tych, którzy chcą wyjaśnienia, wiele mediów już opublikowało historie, szczegółowo opisujące «historyczny charakter» „niepowodzeń wywiadowczych”, które doprowadziły do ​​tej sytuacji.

Niezła robota, biorąc pod uwagę, że wydarzyło się to dopiero dzisiaj rano. Szybszej sekcji zwłok świeższego ciała nie znajdziesz.

Dla tych, którzy zastanawiają się, dlaczego Hamas, który wygodnie zadowalał się moralną wyższością i sympatią zachodnich lewicowców, nie tylko porywał młode kobiety z „festiwali pokoju”, ale także nagrywał siebie, jak to robi, i publikował to w Internecie – cóż, mamy wyjaśnienia również i na ten temat.

A więc jak to się stało i dlaczego to się stało, wszystko zostało już wyjaśnione, zanim ktokolwiek mógł być pewien, co się dokładnie stało. Bardzo sprytne.

Niemniej jednak pojawiają się inne pytania:

  • Jak długo będzie trwała ta „wojna”? Kto wygra?
  • Czy spowoduje to wzrost cen energii?
  • Czy będziemy świadkami dalszego zwiększania wydatków wojskowych ze strony partnerów NATO?
  • Czy możemy spodziewać się „ataków terrorystycznych” także na Zachodzie?

Jedno jest pewne, na każdego będzie wywierana ogromna presja społeczna, aby wybrać jedną ze stron – wiwatować i klaskać albo buczeć i syczeć. Sugerujemy na razie się z tym wstrzymać.

AKTUALIZACJA 9.10

Izraelski minister obrony Yoav Gallant obiecał całkowite oblężenie Gazy, planując odcięcie wszelkich dostaw wody, żywności i prądu.

Kilku (samozwańczych) ekspertów wywiadu i weteranów IDF w mediach społecznościowych stwierdziło, że nie ma takiej możliwości, aby atak był prawdziwym zaskoczeniem.

Ten film został opublikowany na Twitterze pod tytułem „Bojownicy Hamasu zestrzelili helikopter IDF” i otrzymał ponad 2,5 miliona wyświetleń. To jest materiał z gry wideo ARMA 3.

Istnieją oznaki, że już widzimy „odzew” [blowback] w Wielkiej Brytanii, gdzie wybitni żydowscy celebryci i dziennikarze udostępniają „nagrania wideo”, na których ludzie machają palestyńskimi flagami. Burmistrz i policja obiecali wzmożenie „patroli uspokajających” [“reassurance patrols”]. Ile czasu minie, zanim kamera ULEZ zapobiegnie „atakowi terrorystycznemu”?

W USA z dnia na dzień stało się to tematem kampanii, a zarówno Biden, jak i Trump są obwiniani na różne sposoby.

Trwa globalne opowiadanie się za stronami konfliktu, przy czym zarówno Rosję, jak i Iran obwinia się za pomoc Hamasowi, podczas gdy słychać głosy, że ich broń pochodzi z Ukrainy, Afganistanu lub Rosji udającej Ukrainę. Nikt nie jest do końca czegokolwiek pewien. Zełenski, doskonale wiedząc, kto podpisuje jego czeki, już porównał Hamas do Rosji.

 

______________

DISCUSS: Hamas declares war on Israel?, Off-Guardian, Oct 7, 2023

−∗−

O autorze: AlterCabrio

If you don’t know what freedom is, better figure it out now!